Ekspert: Her vil Eriksen tage sin beslutning

Ifølge transferguruen Fabrizio Romano bliver det formentlig først i begyndelsen af juli, at Christian Eriksen tager en endegyldig beslutning om fremtiden.



Selvom mange fodboldinteresserede venter i spænding på nyt om Christian Eriksens fremtid, så er der ingen afklaring lige på trapperne. 

Sådan lyder det nu fra den italienske transferjournalist Fabrizio Romano, der i et interview med Viaplay understreger, at Manchester United stadig vil have fynboen. 

– Ja, han er stadig en, de gerne vil have. Han er en spiller, de har diskuteret, først internt, og derefter med spillerens agent. Så de har haft en samtale med Martin Schoots, der er Christian Eriksens agent. Ligesom mange andre klubber har haft det, lyder det således fra Fabrizio Romano.

– Brentford er også stadig inde i billedet. De har ikke givet op. De har præsenteret deres tilbud, og de håber og drømmer stadig om, at Christian Eriksen bliver i klubben i næste sæson. Men Manchester United bekræftede i sidste uge overfor hans agent, at de vil have Eriksen. Men i øjeblikket er der stadig ikke noget svar fra Eriksens side. 

Og ifølge Fabrizio Romano bliver det muligvis først i begyndelsen af juli, at Christian Eriksen beslutter sig.

– Det kommer til at måske en uge eller 10 dage, før vi får et endeligt svar fra Christian Eriksens side. Så vi må se. Der har været rygter om Tottenham, men jeg har hørt, at Tottenham har andre prioriteter. Så jeg ser det sådan, at det er Brentford og Manchester United, der kæmper om Christian Eriksen, siger Fabrizio Romano således. 

Ifølge avisen Daily Star er det Manchester United, der nu er favorit til at hente Christian Eriksen – det kan du læse mere om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Premier League-dansker skal have ny manager

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Landsholdet forsinket

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?