Selvom mange fodboldinteresserede venter i spænding på nyt om Christian Eriksens fremtid, så er der ingen afklaring lige på trapperne.
Sådan lyder det nu fra den italienske transferjournalist Fabrizio Romano, der i et interview med Viaplay understreger, at Manchester United stadig vil have fynboen.
– Ja, han er stadig en, de gerne vil have. Han er en spiller, de har diskuteret, først internt, og derefter med spillerens agent. Så de har haft en samtale med Martin Schoots, der er Christian Eriksens agent. Ligesom mange andre klubber har haft det, lyder det således fra Fabrizio Romano.
– Brentford er også stadig inde i billedet. De har ikke givet op. De har præsenteret deres tilbud, og de håber og drømmer stadig om, at Christian Eriksen bliver i klubben i næste sæson. Men Manchester United bekræftede i sidste uge overfor hans agent, at de vil have Eriksen. Men i øjeblikket er der stadig ikke noget svar fra Eriksens side.
Og ifølge Fabrizio Romano bliver det muligvis først i begyndelsen af juli, at Christian Eriksen beslutter sig.
– Det kommer til at måske en uge eller 10 dage, før vi får et endeligt svar fra Christian Eriksens side. Så vi må se. Der har været rygter om Tottenham, men jeg har hørt, at Tottenham har andre prioriteter. Så jeg ser det sådan, at det er Brentford og Manchester United, der kæmper om Christian Eriksen, siger Fabrizio Romano således.
Ifølge avisen Daily Star er det Manchester United, der nu er favorit til at hente Christian Eriksen – det kan du læse mere om HER.
Man United and Brentford are still waiting for final answer from Christian Eriksen. Tottenham, focused on different players after one conversation with his agent – then no follow up or official bid. ⚪️🇩🇰 #THFC
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 23, 2022
More: Steven Bergwijn's expected to leave, Ajax are working on it.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL