Selvom mange fodboldinteresserede venter i spænding på nyt om Christian Eriksens fremtid, så er der ingen afklaring lige på trapperne.
Sådan lyder det nu fra den italienske transferjournalist Fabrizio Romano, der i et interview med Viaplay understreger, at Manchester United stadig vil have fynboen.
– Ja, han er stadig en, de gerne vil have. Han er en spiller, de har diskuteret, først internt, og derefter med spillerens agent. Så de har haft en samtale med Martin Schoots, der er Christian Eriksens agent. Ligesom mange andre klubber har haft det, lyder det således fra Fabrizio Romano.
– Brentford er også stadig inde i billedet. De har ikke givet op. De har præsenteret deres tilbud, og de håber og drømmer stadig om, at Christian Eriksen bliver i klubben i næste sæson. Men Manchester United bekræftede i sidste uge overfor hans agent, at de vil have Eriksen. Men i øjeblikket er der stadig ikke noget svar fra Eriksens side.
Og ifølge Fabrizio Romano bliver det muligvis først i begyndelsen af juli, at Christian Eriksen beslutter sig.
– Det kommer til at måske en uge eller 10 dage, før vi får et endeligt svar fra Christian Eriksens side. Så vi må se. Der har været rygter om Tottenham, men jeg har hørt, at Tottenham har andre prioriteter. Så jeg ser det sådan, at det er Brentford og Manchester United, der kæmper om Christian Eriksen, siger Fabrizio Romano således.
Ifølge avisen Daily Star er det Manchester United, der nu er favorit til at hente Christian Eriksen – det kan du læse mere om HER.
Man United and Brentford are still waiting for final answer from Christian Eriksen. Tottenham, focused on different players after one conversation with his agent – then no follow up or official bid. ⚪️🇩🇰 #THFC
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 23, 2022
More: Steven Bergwijn's expected to leave, Ajax are working on it.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL