Enighed – FC Midtjylland scorer kæmpe millionbeløb

FC Midtjylland scorer jackpot på en stor international transfer, der ifølge Fabrizio Romano går igennem inden længe.



FC Midtjylland viser igen godt købmandsskab og står nu til at score et klækkeligt millionbeløb på en transfer af en klubbens tidligere angribere.

Der er tale om ukrainske Artem Dovbyk, som ikke gjorde noget stort væsen af sig på den jyske hede. Siden har karrieren taget fart for angriberen, der nu er ved at lande et stort skifte fra Girona til AS Roma.

Fabrizio Romano skriver på X, at handlen er på plads, og Artem Dovbyk torsdag flyver til Rom for at færdiggøre de sidste detaljer og skrive under på en femårige aftale.

Og her kommer FC Midtjylland så ind i billedet, for når aftalen går endeligt igennem, skal AS Roma betale Girona en tranfersum på omkring 250 millioner kroner. 30 procent af dét beløb ryger lige ned i foret på FCM.

Da FC Midtjylland sendte Artem Dovbyk videre til SC Dnipro-1 for fire år siden sikrede de sig en videresalgsprocent på 50. Ved Artem Dovbyks skifte fra Dnipro til Girona beholdte FCM 30 procent af et fremtidigt salg af ukraineren, og det viser sig nu at være den helt rigtige strategi.

30 procent af 250 millioner kroner svarer nemlig til et beløb på omkring 75 millioner kroner. Det er penge, som igen vil fortælle historien om FCM's evner i købmandsskab.

27-årige Artem Dovbyk noterede sig blot for to scoringer i FCM-trøjen, mens han i den seneste sæson gik fuldstændig målamok og snuppede Pichichi-trofæet som symbol på hans titel som La Liga-topscorer.

Nu skal han efter alt at dømme bombe mål ind i Serie A, alt imens FCM høster en masse økonomiske frugter.





Afsløring: AGF køber Mikael Anderson




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

PL-træner blev fyret over E-mail

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson