Enighed – FC Midtjylland scorer kæmpe millionbeløb

FC Midtjylland scorer jackpot på en stor international transfer, der ifølge Fabrizio Romano går igennem inden længe.



FC Midtjylland viser igen godt købmandsskab og står nu til at score et klækkeligt millionbeløb på en transfer af en klubbens tidligere angribere.

Der er tale om ukrainske Artem Dovbyk, som ikke gjorde noget stort væsen af sig på den jyske hede. Siden har karrieren taget fart for angriberen, der nu er ved at lande et stort skifte fra Girona til AS Roma.

Fabrizio Romano skriver på X, at handlen er på plads, og Artem Dovbyk torsdag flyver til Rom for at færdiggøre de sidste detaljer og skrive under på en femårige aftale.

Og her kommer FC Midtjylland så ind i billedet, for når aftalen går endeligt igennem, skal AS Roma betale Girona en tranfersum på omkring 250 millioner kroner. 30 procent af dét beløb ryger lige ned i foret på FCM.

Da FC Midtjylland sendte Artem Dovbyk videre til SC Dnipro-1 for fire år siden sikrede de sig en videresalgsprocent på 50. Ved Artem Dovbyks skifte fra Dnipro til Girona beholdte FCM 30 procent af et fremtidigt salg af ukraineren, og det viser sig nu at være den helt rigtige strategi.

30 procent af 250 millioner kroner svarer nemlig til et beløb på omkring 75 millioner kroner. Det er penge, som igen vil fortælle historien om FCM's evner i købmandsskab.

27-årige Artem Dovbyk noterede sig blot for to scoringer i FCM-trøjen, mens han i den seneste sæson gik fuldstændig målamok og snuppede Pichichi-trofæet som symbol på hans titel som La Liga-topscorer.

Nu skal han efter alt at dømme bombe mål ind i Serie A, alt imens FCM høster en masse økonomiske frugter.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’