Mathias Kvistgaarden står på spring til et stort skifte.
Det kunne godt ske denne januar, hvilket Tipsbladets Farzam Abolhosseini har fortalt i vores podcast “Transfer Talk.” Her kommer han også ind på, at Celtic, som længe er blevet kædet sammen med Brøndby-angriberen, fortsat er med i kampen.
– Det er nu, de (Celtic) skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det i podcasten.
Celtic kan dog blive overhalet af større klubber efter Mathias Kvistgaardens imponerende efterår. Angriberpositionen er dog en prioritet i Celtic.
Spørgmålet er bare, om det er Mathias Kvistgaarden, Brendan Rodgers flirter med kort inden transfervinduet?
– Vi har brug for nyt blod. Ikke kun her og nu, da vi også kigger på fremtiden, hvor vi gerne vil have en til vores angreb. I januar er der altid mulighed for at handle til fremtiden, og det er bare vigtigt at have skarpe angribere, siger klubbens træner Brendan Rodgers ifølge 67 Hail Hail.
Sidste januar hentede Celtic Nicolas Kühn og Adam Idah til de forreste geledder, som nu er begyndt at blomstre. Det er samme model, Brendan Rodgers håber på at eksekvere, når vinduet åbner efter årsskiftet.
Men skarpe angribere kommer også med en pris. Det gør Mathias Kvistgaarden også, som Brøndby formentlig gerne vil have rekordmange penge for.
– En god spiller kan koste 1 million pund. Eller 2 millioner pund. Han kan også koste 6-7 millioner pund (54-63 millioner kroner, red.). Der er opbakning til at få fat i den rigtige spiller. Det gælder ikke nødvendigivs om at hente en dyr spiller. Vi kender vores plan, og håber på at kunne få noget ind i januar, der kan styrke holdet, siger Brendan Rodgers.
Hvis Brendan Rodgers mellem linjerne flirter med Mathias Kvistgaarden, så skal han nok forvente at have charmeoffensiven klar overfor Celtics pengemænd, da Brøndby med al sandsynlighed vil forlange over 50 millioner kroner for deres angriber.
– Hvis han kan holde sig skadesfri, så har vi her en topangriber i Europa. Der er bud efter spillere, der sætter sig i klubbens ånd og spiller for klubben og ikke sig selv, lød det fra Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen efter Brøndby ydmygede FC Midtjylland i november, hvor Kvistgaarden scorede hattrick.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, står noteret for 14 fuldtræffere og fem assister i denne sæson.
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
Randers FC og OB spiller uafgjort
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
OPTAKT
Randers FC – OB
‘Tæt på ren elendighed’
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TIPSBLADETS DOM