Er det Kvistgaarden? ‘Vi vil have en angriber’

Mathias Kvistgaarden kan være på vej videre fra Brøndby IF denne januar.



Mathias Kvistgaarden står på spring til et stort skifte.

Det kunne godt ske denne januar, hvilket Tipsbladets Farzam Abolhosseini har fortalt i vores podcast “Transfer Talk.” Her kommer han også ind på, at Celtic, som længe er blevet kædet sammen med Brøndby-angriberen, fortsat er med i kampen.

– Det er nu, de (Celtic) skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det i podcasten.

Celtic kan dog blive overhalet af større klubber efter Mathias Kvistgaardens imponerende efterår. Angriberpositionen er dog en prioritet i Celtic.

Spørgmålet er bare, om det er Mathias Kvistgaarden, Brendan Rodgers flirter med kort inden transfervinduet?

– Vi har brug for nyt blod. Ikke kun her og nu, da vi også kigger på fremtiden, hvor vi gerne vil have en til vores angreb. I januar er der altid mulighed for at handle til fremtiden, og det er bare vigtigt at have skarpe angribere, siger klubbens træner Brendan Rodgers ifølge 67 Hail Hail.

Sidste januar hentede Celtic Nicolas Kühn og Adam Idah til de forreste geledder, som nu er begyndt at blomstre. Det er samme model, Brendan Rodgers håber på at eksekvere, når vinduet åbner efter årsskiftet.

Men skarpe angribere kommer også med en pris. Det gør Mathias Kvistgaarden også, som Brøndby formentlig gerne vil have rekordmange penge for.

– En god spiller kan koste 1 million pund. Eller 2 millioner pund. Han kan også koste 6-7 millioner pund (54-63 millioner kroner, red.). Der er opbakning til at få fat i den rigtige spiller. Det gælder ikke nødvendigivs om at hente en dyr spiller. Vi kender vores plan, og håber på at kunne få noget ind i januar, der kan styrke holdet, siger Brendan Rodgers.

Hvis Brendan Rodgers mellem linjerne flirter med Mathias Kvistgaarden, så skal han nok forvente at have charmeoffensiven klar overfor Celtics pengemænd, da Brøndby med al sandsynlighed vil forlange over 50 millioner kroner for deres angriber.

– Hvis han kan holde sig skadesfri, så har vi her en topangriber i Europa. Der er bud efter spillere, der sætter sig i klubbens ånd og spiller for klubben og ikke sig selv, lød det fra Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen efter Brøndby ydmygede FC Midtjylland i november, hvor Kvistgaarden scorede hattrick.

Mathias Kvistgaarden, 22 år, står noteret for 14 fuldtræffere og fem assister i denne sæson.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

FC København i intense transferforhandlinger

Jess Thorup på vej til denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen