Mathias Kvistgaarden står på spring til et stort skifte.
Det kunne godt ske denne januar, hvilket Tipsbladets Farzam Abolhosseini har fortalt i vores podcast “Transfer Talk.” Her kommer han også ind på, at Celtic, som længe er blevet kædet sammen med Brøndby-angriberen, fortsat er med i kampen.
– Det er nu, de (Celtic) skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det i podcasten.
Celtic kan dog blive overhalet af større klubber efter Mathias Kvistgaardens imponerende efterår. Angriberpositionen er dog en prioritet i Celtic.
Spørgmålet er bare, om det er Mathias Kvistgaarden, Brendan Rodgers flirter med kort inden transfervinduet?
– Vi har brug for nyt blod. Ikke kun her og nu, da vi også kigger på fremtiden, hvor vi gerne vil have en til vores angreb. I januar er der altid mulighed for at handle til fremtiden, og det er bare vigtigt at have skarpe angribere, siger klubbens træner Brendan Rodgers ifølge 67 Hail Hail.
Sidste januar hentede Celtic Nicolas Kühn og Adam Idah til de forreste geledder, som nu er begyndt at blomstre. Det er samme model, Brendan Rodgers håber på at eksekvere, når vinduet åbner efter årsskiftet.
Men skarpe angribere kommer også med en pris. Det gør Mathias Kvistgaarden også, som Brøndby formentlig gerne vil have rekordmange penge for.
– En god spiller kan koste 1 million pund. Eller 2 millioner pund. Han kan også koste 6-7 millioner pund (54-63 millioner kroner, red.). Der er opbakning til at få fat i den rigtige spiller. Det gælder ikke nødvendigivs om at hente en dyr spiller. Vi kender vores plan, og håber på at kunne få noget ind i januar, der kan styrke holdet, siger Brendan Rodgers.
Hvis Brendan Rodgers mellem linjerne flirter med Mathias Kvistgaarden, så skal han nok forvente at have charmeoffensiven klar overfor Celtics pengemænd, da Brøndby med al sandsynlighed vil forlange over 50 millioner kroner for deres angriber.
– Hvis han kan holde sig skadesfri, så har vi her en topangriber i Europa. Der er bud efter spillere, der sætter sig i klubbens ånd og spiller for klubben og ikke sig selv, lød det fra Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen efter Brøndby ydmygede FC Midtjylland i november, hvor Kvistgaarden scorede hattrick.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, står noteret for 14 fuldtræffere og fem assister i denne sæson.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
MEDIE