Mathias Kvistgaarden står på spring til et stort skifte.
Det kunne godt ske denne januar, hvilket Tipsbladets Farzam Abolhosseini har fortalt i vores podcast “Transfer Talk.” Her kommer han også ind på, at Celtic, som længe er blevet kædet sammen med Brøndby-angriberen, fortsat er med i kampen.
– Det er nu, de (Celtic) skal slå til, og jeg kunne også godt forestille mig, at de kommer tilbage, ligesom de der mellemstore Bundesliga-klubber, som var i spil for få måneder siden, også kommer tilbage, lød det i podcasten.
Celtic kan dog blive overhalet af større klubber efter Mathias Kvistgaardens imponerende efterår. Angriberpositionen er dog en prioritet i Celtic.
Spørgmålet er bare, om det er Mathias Kvistgaarden, Brendan Rodgers flirter med kort inden transfervinduet?
– Vi har brug for nyt blod. Ikke kun her og nu, da vi også kigger på fremtiden, hvor vi gerne vil have en til vores angreb. I januar er der altid mulighed for at handle til fremtiden, og det er bare vigtigt at have skarpe angribere, siger klubbens træner Brendan Rodgers ifølge 67 Hail Hail.
Sidste januar hentede Celtic Nicolas Kühn og Adam Idah til de forreste geledder, som nu er begyndt at blomstre. Det er samme model, Brendan Rodgers håber på at eksekvere, når vinduet åbner efter årsskiftet.
Men skarpe angribere kommer også med en pris. Det gør Mathias Kvistgaarden også, som Brøndby formentlig gerne vil have rekordmange penge for.
– En god spiller kan koste 1 million pund. Eller 2 millioner pund. Han kan også koste 6-7 millioner pund (54-63 millioner kroner, red.). Der er opbakning til at få fat i den rigtige spiller. Det gælder ikke nødvendigivs om at hente en dyr spiller. Vi kender vores plan, og håber på at kunne få noget ind i januar, der kan styrke holdet, siger Brendan Rodgers.
Hvis Brendan Rodgers mellem linjerne flirter med Mathias Kvistgaarden, så skal han nok forvente at have charmeoffensiven klar overfor Celtics pengemænd, da Brøndby med al sandsynlighed vil forlange over 50 millioner kroner for deres angriber.
– Hvis han kan holde sig skadesfri, så har vi her en topangriber i Europa. Der er bud efter spillere, der sætter sig i klubbens ånd og spiller for klubben og ikke sig selv, lød det fra Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen efter Brøndby ydmygede FC Midtjylland i november, hvor Kvistgaarden scorede hattrick.
Mathias Kvistgaarden, 22 år, står noteret for 14 fuldtræffere og fem assister i denne sæson.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
‘De har grinet deres røv i laser’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Mathias Zanka går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER