Viktor Gyökeres.
Der findes næppe en varmere angriber i fodboldeuropa lige nu end den svenske målmager.
Han er fuldstændig ustyrlig for Sporting CP og har scoret 23 mål i 17 kampe – tre af dem lavede han i ydmygelsen af Manchester City tirsdag aften i Champions League.
Men faktisk kunne karrieren være endt i Danmark.
– Der var syv-otte klubber, som var interesserede, inden han valgte at skifte til St. Pauli. Jeg kan bekræfte, at både Malmö FF og Brøndby IF har vist seriøs interesse, sagde hans daværende agent Per Jonsson til FotbollDirekt.
Det var i sæsonen 2019/2020, at Viktor Gyökeres var i St. Pauli på leje fra Brighton og faktisk gjorde en god figur med syv fuldtræffere. Han valgte i stedet at blive i det engelske ligasystem efter lejeopholdet, og nu er resten historie.

Men for at vende tilbage til Brøndby IF er det nærliggende at tro, at både de og mange andre danske klubber ville have fået øjnene op for Viktor Gyökeres længe forinden tiden i St. Pauli.
I hjemlandet scorede han nemlig masser af mål for Brommapojkarna i den næstbedste svenske række. En ung svensker, der scorer mange mål i en lavere række er som regel guf for danske scouts og klubber.
– Interessen fra de største klubber kom, da han var omkring 19-20, men der var ingen danske klubber på det tidspunkt. De kunne ikke hamle op med interessen fra de større adresser, siger talentchef i Brommapojkarna, Tommy Söderstrom, til Tipsbladet og tilføjer:
– Normalt er danske klubber meget attraktive for svenskere, når de er lidt yngre, så de burde være kommet på banen lidt tidligere.
Problemet var bare, at Viktor Gyökeres var en såkaldt late bloomer, forklarer Tommy Söderstorm, der tog angriberen under sine vinger i Brommapojkarna, da han var omkring 16 år gammel.
– Jeg er meget stolt. Han voksede op på akademiet og tog det hele vejen til førsteholdet. Jeg håber, han kommer til en større klub nu. Nogen gange så man ham ikke i 90 minutter, men alligevel havde han scoret to gange, siger Tommy Söderstrom, der kommer med en anekdote.
– Jeg så en kamp mod Sirius, da han var omkring 18 år gammel. Jeg sad på mit kontor og så kampen, da han tog bolden og løb med den i 60 meter og scorede. Målmanden så slet ikke bolden. Her tænkte jeg, at han kunne blive en topspiller i fremtiden.
Den tanke er nu virkelighed, altimens verdens største klubber bejler til angriberen med et prisskilt på 750 millioner kroner.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED