Danske klubber sov i timen – nu koster han 750 mio

Brøndby IF var interesseret i Europas varmeste angriber, der nu kan købes fri for 750 millioner kroner.



Viktor Gyökeres.

Der findes næppe en varmere angriber i fodboldeuropa lige nu end den svenske målmager. 

Han er fuldstændig ustyrlig for Sporting CP og har scoret 23 mål i 17 kampe – tre af dem lavede han i ydmygelsen af Manchester City tirsdag aften i Champions League.

Men faktisk kunne karrieren være endt i Danmark.

– Der var syv-otte klubber, som var interesserede, inden han valgte at skifte til St. Pauli. Jeg kan bekræfte, at både Malmö FF og Brøndby IF har vist seriøs interesse, sagde hans daværende agent Per Jonsson til FotbollDirekt.

Det var i sæsonen 2019/2020, at Viktor Gyökeres var i St. Pauli på leje fra Brighton og faktisk gjorde en god figur med syv fuldtræffere. Han valgte i stedet at blive i det engelske ligasystem efter lejeopholdet, og nu er resten historie.

282393

Foto: Alamy

Men for at vende tilbage til Brøndby IF er det nærliggende at tro, at både de og mange andre danske klubber ville have fået øjnene op for Viktor Gyökeres længe forinden tiden i St. Pauli.

I hjemlandet scorede han nemlig masser af mål for Brommapojkarna i den næstbedste svenske række. En ung svensker, der scorer mange mål i en lavere række er som regel guf for danske scouts og klubber.

– Interessen fra de største klubber kom, da han var omkring 19-20, men der var ingen danske klubber på det tidspunkt. De kunne ikke hamle op med interessen fra de større adresser, siger talentchef i Brommapojkarna, Tommy Söderstrom, til Tipsbladet og tilføjer:

– Normalt er danske klubber meget attraktive for svenskere, når de er lidt yngre, så de burde være kommet på banen lidt tidligere.

Problemet var bare, at Viktor Gyökeres var en såkaldt late bloomer, forklarer Tommy Söderstorm, der tog angriberen under sine vinger i Brommapojkarna, da han var omkring 16 år gammel.

– Jeg er meget stolt. Han voksede op på akademiet og tog det hele vejen til førsteholdet. Jeg håber, han kommer til en større klub nu. Nogen gange så man ham ikke i 90 minutter, men alligevel havde han scoret to gange, siger Tommy Söderstrom, der kommer med en anekdote.

– Jeg så en kamp mod Sirius, da han var omkring 18 år gammel. Jeg sad på mit kontor og så kampen, da han tog bolden og løb med den i 60 meter og scorede. Målmanden så slet ikke bolden. Her tænkte jeg, at han kunne blive en topspiller i fremtiden.

Den tanke er nu virkelighed, altimens verdens største klubber bejler til angriberen med et prisskilt på 750 millioner kroner.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Randers FC – Silkeborg IF

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Køb, køb, køb!

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Det vil være en stor ting i FCK’