Danske klubber sov i timen – nu koster han 750 mio

Brøndby IF var interesseret i Europas varmeste angriber, der nu kan købes fri for 750 millioner kroner.



Viktor Gyökeres.

Der findes næppe en varmere angriber i fodboldeuropa lige nu end den svenske målmager. 

Han er fuldstændig ustyrlig for Sporting CP og har scoret 23 mål i 17 kampe – tre af dem lavede han i ydmygelsen af Manchester City tirsdag aften i Champions League.

Men faktisk kunne karrieren være endt i Danmark.

– Der var syv-otte klubber, som var interesserede, inden han valgte at skifte til St. Pauli. Jeg kan bekræfte, at både Malmö FF og Brøndby IF har vist seriøs interesse, sagde hans daværende agent Per Jonsson til FotbollDirekt.

Det var i sæsonen 2019/2020, at Viktor Gyökeres var i St. Pauli på leje fra Brighton og faktisk gjorde en god figur med syv fuldtræffere. Han valgte i stedet at blive i det engelske ligasystem efter lejeopholdet, og nu er resten historie.

282393

Foto: Alamy

Men for at vende tilbage til Brøndby IF er det nærliggende at tro, at både de og mange andre danske klubber ville have fået øjnene op for Viktor Gyökeres længe forinden tiden i St. Pauli.

I hjemlandet scorede han nemlig masser af mål for Brommapojkarna i den næstbedste svenske række. En ung svensker, der scorer mange mål i en lavere række er som regel guf for danske scouts og klubber.

– Interessen fra de største klubber kom, da han var omkring 19-20, men der var ingen danske klubber på det tidspunkt. De kunne ikke hamle op med interessen fra de større adresser, siger talentchef i Brommapojkarna, Tommy Söderstrom, til Tipsbladet og tilføjer:

– Normalt er danske klubber meget attraktive for svenskere, når de er lidt yngre, så de burde være kommet på banen lidt tidligere.

Problemet var bare, at Viktor Gyökeres var en såkaldt late bloomer, forklarer Tommy Söderstorm, der tog angriberen under sine vinger i Brommapojkarna, da han var omkring 16 år gammel.

– Jeg er meget stolt. Han voksede op på akademiet og tog det hele vejen til førsteholdet. Jeg håber, han kommer til en større klub nu. Nogen gange så man ham ikke i 90 minutter, men alligevel havde han scoret to gange, siger Tommy Söderstrom, der kommer med en anekdote.

– Jeg så en kamp mod Sirius, da han var omkring 18 år gammel. Jeg sad på mit kontor og så kampen, da han tog bolden og løb med den i 60 meter og scorede. Målmanden så slet ikke bolden. Her tænkte jeg, at han kunne blive en topspiller i fremtiden.

Den tanke er nu virkelighed, altimens verdens største klubber bejler til angriberen med et prisskilt på 750 millioner kroner.





Rundens Hold i Superligaen – 12. runde


AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

‘Jeg er ked af at sige det her’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

‘Det dårligste FCK-hold længe’

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Nedtur for Højlund

Verdensstjerner med hård kritik efter Rune-skade

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Afsløring: Brøndby afvist

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

FCM har solgt nul billetter

Niko Kovač værdsætter FCK-transfer

Klar besked fra Frank efter nedtur

Vil købe Manchester United

Utrolig dansk succes i Belgien

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Randers-jubel: Han minder om Saba Lobjanidze

Tidligere NFL-profil død i politiets varetægt

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Er han på vej til Lyngby?

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Vanvittig Pogacar-klausul 

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

242 millioner sidder på bænken

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Ekspert med dyster Rune-melding

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

PSG giver første nederlag til dansk træner

Svenske helte er målløse

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

FCK uden profiler til Champions League-brag

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner