Danske klubber sov i timen – nu koster han 750 mio

Brøndby IF var interesseret i Europas varmeste angriber, der nu kan købes fri for 750 millioner kroner.



Viktor Gyökeres.

Der findes næppe en varmere angriber i fodboldeuropa lige nu end den svenske målmager. 

Han er fuldstændig ustyrlig for Sporting CP og har scoret 23 mål i 17 kampe – tre af dem lavede han i ydmygelsen af Manchester City tirsdag aften i Champions League.

Men faktisk kunne karrieren være endt i Danmark.

– Der var syv-otte klubber, som var interesserede, inden han valgte at skifte til St. Pauli. Jeg kan bekræfte, at både Malmö FF og Brøndby IF har vist seriøs interesse, sagde hans daværende agent Per Jonsson til FotbollDirekt.

Det var i sæsonen 2019/2020, at Viktor Gyökeres var i St. Pauli på leje fra Brighton og faktisk gjorde en god figur med syv fuldtræffere. Han valgte i stedet at blive i det engelske ligasystem efter lejeopholdet, og nu er resten historie.

282393

Foto: Alamy

Men for at vende tilbage til Brøndby IF er det nærliggende at tro, at både de og mange andre danske klubber ville have fået øjnene op for Viktor Gyökeres længe forinden tiden i St. Pauli.

I hjemlandet scorede han nemlig masser af mål for Brommapojkarna i den næstbedste svenske række. En ung svensker, der scorer mange mål i en lavere række er som regel guf for danske scouts og klubber.

– Interessen fra de største klubber kom, da han var omkring 19-20, men der var ingen danske klubber på det tidspunkt. De kunne ikke hamle op med interessen fra de større adresser, siger talentchef i Brommapojkarna, Tommy Söderstrom, til Tipsbladet og tilføjer:

– Normalt er danske klubber meget attraktive for svenskere, når de er lidt yngre, så de burde være kommet på banen lidt tidligere.

Problemet var bare, at Viktor Gyökeres var en såkaldt late bloomer, forklarer Tommy Söderstorm, der tog angriberen under sine vinger i Brommapojkarna, da han var omkring 16 år gammel.

– Jeg er meget stolt. Han voksede op på akademiet og tog det hele vejen til førsteholdet. Jeg håber, han kommer til en større klub nu. Nogen gange så man ham ikke i 90 minutter, men alligevel havde han scoret to gange, siger Tommy Söderstrom, der kommer med en anekdote.

– Jeg så en kamp mod Sirius, da han var omkring 18 år gammel. Jeg sad på mit kontor og så kampen, da han tog bolden og løb med den i 60 meter og scorede. Målmanden så slet ikke bolden. Her tænkte jeg, at han kunne blive en topspiller i fremtiden.

Den tanke er nu virkelighed, altimens verdens største klubber bejler til angriberen med et prisskilt på 750 millioner kroner.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay hæver priserne

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Brian Riemer giver råd til storklub

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Højlund med helterolle for Napoli

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Til tider virkede han modløs og opgivende

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag