Danske klubber sov i timen – nu koster han 750 mio

Brøndby IF var interesseret i Europas varmeste angriber, der nu kan købes fri for 750 millioner kroner.



Viktor Gyökeres.

Der findes næppe en varmere angriber i fodboldeuropa lige nu end den svenske målmager. 

Han er fuldstændig ustyrlig for Sporting CP og har scoret 23 mål i 17 kampe – tre af dem lavede han i ydmygelsen af Manchester City tirsdag aften i Champions League.

Men faktisk kunne karrieren være endt i Danmark.

– Der var syv-otte klubber, som var interesserede, inden han valgte at skifte til St. Pauli. Jeg kan bekræfte, at både Malmö FF og Brøndby IF har vist seriøs interesse, sagde hans daværende agent Per Jonsson til FotbollDirekt.

Det var i sæsonen 2019/2020, at Viktor Gyökeres var i St. Pauli på leje fra Brighton og faktisk gjorde en god figur med syv fuldtræffere. Han valgte i stedet at blive i det engelske ligasystem efter lejeopholdet, og nu er resten historie.

282393

Foto: Alamy

Men for at vende tilbage til Brøndby IF er det nærliggende at tro, at både de og mange andre danske klubber ville have fået øjnene op for Viktor Gyökeres længe forinden tiden i St. Pauli.

I hjemlandet scorede han nemlig masser af mål for Brommapojkarna i den næstbedste svenske række. En ung svensker, der scorer mange mål i en lavere række er som regel guf for danske scouts og klubber.

– Interessen fra de største klubber kom, da han var omkring 19-20, men der var ingen danske klubber på det tidspunkt. De kunne ikke hamle op med interessen fra de større adresser, siger talentchef i Brommapojkarna, Tommy Söderstrom, til Tipsbladet og tilføjer:

– Normalt er danske klubber meget attraktive for svenskere, når de er lidt yngre, så de burde være kommet på banen lidt tidligere.

Problemet var bare, at Viktor Gyökeres var en såkaldt late bloomer, forklarer Tommy Söderstorm, der tog angriberen under sine vinger i Brommapojkarna, da han var omkring 16 år gammel.

– Jeg er meget stolt. Han voksede op på akademiet og tog det hele vejen til førsteholdet. Jeg håber, han kommer til en større klub nu. Nogen gange så man ham ikke i 90 minutter, men alligevel havde han scoret to gange, siger Tommy Söderstrom, der kommer med en anekdote.

– Jeg så en kamp mod Sirius, da han var omkring 18 år gammel. Jeg sad på mit kontor og så kampen, da han tog bolden og løb med den i 60 meter og scorede. Målmanden så slet ikke bolden. Her tænkte jeg, at han kunne blive en topspiller i fremtiden.

Den tanke er nu virkelighed, altimens verdens største klubber bejler til angriberen med et prisskilt på 750 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Store spørgsmålstegn inden FCK

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kæk Wass: Han filmede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny melding om fremtiden

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!