Får næppe fingrene i Skov Olsen: Et skridt ned

Ifølge The Athletic har Bologna sat et prisskilt på Andreas Skov Olsen, der betyder, at skotske Rangers næppe vælger at gå efter den danske kantspiller. Ifølge mediet er det endvidere usandsynligt, at Andreas Skov Olsen vælger at tage til den skotske liga.



Andreas Skov Olsen er i den seneste tid blevet rygtet til skotske Rangers, men det er efterhånden ikke sandsynligt, at den danske landsholdsprofil skifter til Glasgow-klubben.

Sådan lyder det i hvert fald fra The Athletic, der skriver, at den 22-årige Andreas Skov Olsen prioriterer at foretage et klubskifte, der giver ham de bedste muligheder for at sikre sig en startplads til VM i Qatar i slutningen af året. 

– Han starter for Danmark, og han ønsker at spille på højeste niveau i en liga, hvor spillestilen passer til hans egen spillestil. Med et skifte til Skotland vil han blive en stor spiller i en mindre liga, hvor han vil kunne dominere kampe og nyde samme beundring, som hans landsmand Brian Laudrup gjorde. Men det vil være risikabelt at tage et skridt ned, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger på, at Rangers dog vil blive en markant mere attraktiv destination for Andreas Skov Olsen, hvis den skotske klub kan kvalificere sig til Champions League. 

Bologna er dog åbne for et permanent skifte her i januar, lyder det, og den italienske klub ønsker angiveligt i omegnen af 66 millioner kroner for Andreas Skov Olsen. Og ifølge The Athletic er det en pris, der betyder, at Rangers lige nu er en mindre sandsynlig destination for Andreas Skov Olsen. 






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark