Får næppe fingrene i Skov Olsen: Et skridt ned

Ifølge The Athletic har Bologna sat et prisskilt på Andreas Skov Olsen, der betyder, at skotske Rangers næppe vælger at gå efter den danske kantspiller. Ifølge mediet er det endvidere usandsynligt, at Andreas Skov Olsen vælger at tage til den skotske liga.



Andreas Skov Olsen er i den seneste tid blevet rygtet til skotske Rangers, men det er efterhånden ikke sandsynligt, at den danske landsholdsprofil skifter til Glasgow-klubben.

Sådan lyder det i hvert fald fra The Athletic, der skriver, at den 22-årige Andreas Skov Olsen prioriterer at foretage et klubskifte, der giver ham de bedste muligheder for at sikre sig en startplads til VM i Qatar i slutningen af året. 

– Han starter for Danmark, og han ønsker at spille på højeste niveau i en liga, hvor spillestilen passer til hans egen spillestil. Med et skifte til Skotland vil han blive en stor spiller i en mindre liga, hvor han vil kunne dominere kampe og nyde samme beundring, som hans landsmand Brian Laudrup gjorde. Men det vil være risikabelt at tage et skridt ned, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger på, at Rangers dog vil blive en markant mere attraktiv destination for Andreas Skov Olsen, hvis den skotske klub kan kvalificere sig til Champions League. 

Bologna er dog åbne for et permanent skifte her i januar, lyder det, og den italienske klub ønsker angiveligt i omegnen af 66 millioner kroner for Andreas Skov Olsen. Og ifølge The Athletic er det en pris, der betyder, at Rangers lige nu er en mindre sandsynlig destination for Andreas Skov Olsen. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk