Får næppe fingrene i Skov Olsen: Et skridt ned

Ifølge The Athletic har Bologna sat et prisskilt på Andreas Skov Olsen, der betyder, at skotske Rangers næppe vælger at gå efter den danske kantspiller. Ifølge mediet er det endvidere usandsynligt, at Andreas Skov Olsen vælger at tage til den skotske liga.



Andreas Skov Olsen er i den seneste tid blevet rygtet til skotske Rangers, men det er efterhånden ikke sandsynligt, at den danske landsholdsprofil skifter til Glasgow-klubben.

Sådan lyder det i hvert fald fra The Athletic, der skriver, at den 22-årige Andreas Skov Olsen prioriterer at foretage et klubskifte, der giver ham de bedste muligheder for at sikre sig en startplads til VM i Qatar i slutningen af året. 

– Han starter for Danmark, og han ønsker at spille på højeste niveau i en liga, hvor spillestilen passer til hans egen spillestil. Med et skifte til Skotland vil han blive en stor spiller i en mindre liga, hvor han vil kunne dominere kampe og nyde samme beundring, som hans landsmand Brian Laudrup gjorde. Men det vil være risikabelt at tage et skridt ned, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger på, at Rangers dog vil blive en markant mere attraktiv destination for Andreas Skov Olsen, hvis den skotske klub kan kvalificere sig til Champions League. 

Bologna er dog åbne for et permanent skifte her i januar, lyder det, og den italienske klub ønsker angiveligt i omegnen af 66 millioner kroner for Andreas Skov Olsen. Og ifølge The Athletic er det en pris, der betyder, at Rangers lige nu er en mindre sandsynlig destination for Andreas Skov Olsen. 





Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Colombia – Ghana

Rooney: Her er Englands store problem

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

PL-træner blev fyret over E-mail

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub