Får næppe fingrene i Skov Olsen: Et skridt ned

Ifølge The Athletic har Bologna sat et prisskilt på Andreas Skov Olsen, der betyder, at skotske Rangers næppe vælger at gå efter den danske kantspiller. Ifølge mediet er det endvidere usandsynligt, at Andreas Skov Olsen vælger at tage til den skotske liga.



Andreas Skov Olsen er i den seneste tid blevet rygtet til skotske Rangers, men det er efterhånden ikke sandsynligt, at den danske landsholdsprofil skifter til Glasgow-klubben.

Sådan lyder det i hvert fald fra The Athletic, der skriver, at den 22-årige Andreas Skov Olsen prioriterer at foretage et klubskifte, der giver ham de bedste muligheder for at sikre sig en startplads til VM i Qatar i slutningen af året. 

– Han starter for Danmark, og han ønsker at spille på højeste niveau i en liga, hvor spillestilen passer til hans egen spillestil. Med et skifte til Skotland vil han blive en stor spiller i en mindre liga, hvor han vil kunne dominere kampe og nyde samme beundring, som hans landsmand Brian Laudrup gjorde. Men det vil være risikabelt at tage et skridt ned, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger på, at Rangers dog vil blive en markant mere attraktiv destination for Andreas Skov Olsen, hvis den skotske klub kan kvalificere sig til Champions League. 

Bologna er dog åbne for et permanent skifte her i januar, lyder det, og den italienske klub ønsker angiveligt i omegnen af 66 millioner kroner for Andreas Skov Olsen. Og ifølge The Athletic er det en pris, der betyder, at Rangers lige nu er en mindre sandsynlig destination for Andreas Skov Olsen. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Smider Salah-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Patrick Dorgu er med

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal