I Benfica er de kendt for at fostre unge talenter til store stjerner.
En af dem der er på vej i den retning er 19-årige José Melro, der til dagligt spiller på klubbens U23-mandskab. Her har angriberen haft en gennembrudssæson og er topscorer med sine 15 fuldtræffere.
Det har fanget opmærksomheden hos flere store klubber rundt omkring i Europa. Den catalanske avis Mundo Deportivo skriver i hvert fald, at FC Barcelona, Lille, Club Brugge og FC København har et godt øje til portugiseren.
Mundo Deportivo tilføjer, at José Melro i FC Barcelona er tiltænkt en rolle på klubbens reservehold, mens man i Lille påtænker ham en rolle på førsteholdet, hvor flere af holdets profiler ser ud til at skulle til større adresser denne sommer.
Hvad angår FC København, skriver den catalanske sportsavis, at de på det senste er begyndt at lure på offensivspilleren. Det er formentlig rettidig omhu, da José Melro, 19 år, blot har et år tilbage af sin kontrakt med Benfica, så han står altså ved en skillevej denne sommer.
Kan Benfica ikke garantere ham en mulighed i førsteholdstruppen, jamen så er det bestemt ikke utænkeligt, at den portugisiske U-landsholdsspiler vil forsøge at jagte seniorgennembruddet andetsteds.
Bliver det i FC København, så bør de i hvert fald have et telefonnummer til Benfica, da det ikke er mange somre siden, at man hentede Diogo Goncalves i den portugisiske storklub.
José Melro kom til Benfica i sommeren 2022 fra Santarém, hvor han altså underskrev en treårig aftale. Offensivspilleren kan indtage stort set alle positioner i angrebet og er venstrebenet.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW