I Benfica er de kendt for at fostre unge talenter til store stjerner.
En af dem der er på vej i den retning er 19-årige José Melro, der til dagligt spiller på klubbens U23-mandskab. Her har angriberen haft en gennembrudssæson og er topscorer med sine 15 fuldtræffere.
Det har fanget opmærksomheden hos flere store klubber rundt omkring i Europa. Den catalanske avis Mundo Deportivo skriver i hvert fald, at FC Barcelona, Lille, Club Brugge og FC København har et godt øje til portugiseren.
Mundo Deportivo tilføjer, at José Melro i FC Barcelona er tiltænkt en rolle på klubbens reservehold, mens man i Lille påtænker ham en rolle på førsteholdet, hvor flere af holdets profiler ser ud til at skulle til større adresser denne sommer.
Hvad angår FC København, skriver den catalanske sportsavis, at de på det senste er begyndt at lure på offensivspilleren. Det er formentlig rettidig omhu, da José Melro, 19 år, blot har et år tilbage af sin kontrakt med Benfica, så han står altså ved en skillevej denne sommer.
Kan Benfica ikke garantere ham en mulighed i førsteholdstruppen, jamen så er det bestemt ikke utænkeligt, at den portugisiske U-landsholdsspiler vil forsøge at jagte seniorgennembruddet andetsteds.
Bliver det i FC København, så bør de i hvert fald have et telefonnummer til Benfica, da det ikke er mange somre siden, at man hentede Diogo Goncalves i den portugisiske storklub.
José Melro kom til Benfica i sommeren 2022 fra Santarém, hvor han altså underskrev en treårig aftale. Offensivspilleren kan indtage stort set alle positioner i angrebet og er venstrebenet.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED