FCK lurer på ung portugisisk topscorer

FC København lurer ifølge den store catalanske sportsavis Mundo Deportivo på portugisisk angriber fra Benfica.



I Benfica er de kendt for at fostre unge talenter til store stjerner.

En af dem der er på vej i den retning er 19-årige José Melro, der til dagligt spiller på klubbens U23-mandskab. Her har angriberen haft en gennembrudssæson og er topscorer med sine 15 fuldtræffere.

Det har fanget opmærksomheden hos flere store klubber rundt omkring i Europa. Den catalanske avis Mundo Deportivo skriver i hvert fald, at FC Barcelona, Lille, Club Brugge og FC København har et godt øje til portugiseren.

Mundo Deportivo tilføjer, at José Melro i FC Barcelona er tiltænkt en rolle på klubbens reservehold, mens man i Lille påtænker ham en rolle på førsteholdet, hvor flere af holdets profiler ser ud til at skulle til større adresser denne sommer.

Hvad angår FC København, skriver den catalanske sportsavis, at de på det senste er begyndt at lure på offensivspilleren. Det er formentlig rettidig omhu, da José Melro, 19 år, blot har et år tilbage af sin kontrakt med Benfica, så han står altså ved en skillevej denne sommer.

Kan Benfica ikke garantere ham en mulighed i førsteholdstruppen, jamen så er det bestemt ikke utænkeligt, at den portugisiske U-landsholdsspiler vil forsøge at jagte seniorgennembruddet andetsteds.

Bliver det i FC København, så bør de i hvert fald have et telefonnummer til Benfica, da det ikke er mange somre siden, at man hentede Diogo Goncalves i den portugisiske storklub.

José Melro kom til Benfica i sommeren 2022 fra Santarém, hvor han altså underskrev en treårig aftale. Offensivspilleren kan indtage stort set alle positioner i angrebet og er venstrebenet.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Flere Superliga-kamp rykkes

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ecuador – Curacao

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Sønderjyske køber ny cheftræner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

USA – Australien

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Skotland – Marokko

Zanka ville spille gratis for FC København

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid