I Benfica er de kendt for at fostre unge talenter til store stjerner.
En af dem der er på vej i den retning er 19-årige José Melro, der til dagligt spiller på klubbens U23-mandskab. Her har angriberen haft en gennembrudssæson og er topscorer med sine 15 fuldtræffere.
Det har fanget opmærksomheden hos flere store klubber rundt omkring i Europa. Den catalanske avis Mundo Deportivo skriver i hvert fald, at FC Barcelona, Lille, Club Brugge og FC København har et godt øje til portugiseren.
Mundo Deportivo tilføjer, at José Melro i FC Barcelona er tiltænkt en rolle på klubbens reservehold, mens man i Lille påtænker ham en rolle på førsteholdet, hvor flere af holdets profiler ser ud til at skulle til større adresser denne sommer.
Hvad angår FC København, skriver den catalanske sportsavis, at de på det senste er begyndt at lure på offensivspilleren. Det er formentlig rettidig omhu, da José Melro, 19 år, blot har et år tilbage af sin kontrakt med Benfica, så han står altså ved en skillevej denne sommer.
Kan Benfica ikke garantere ham en mulighed i førsteholdstruppen, jamen så er det bestemt ikke utænkeligt, at den portugisiske U-landsholdsspiler vil forsøge at jagte seniorgennembruddet andetsteds.
Bliver det i FC København, så bør de i hvert fald have et telefonnummer til Benfica, da det ikke er mange somre siden, at man hentede Diogo Goncalves i den portugisiske storklub.
José Melro kom til Benfica i sommeren 2022 fra Santarém, hvor han altså underskrev en treårig aftale. Offensivspilleren kan indtage stort set alle positioner i angrebet og er venstrebenet.
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED