Hullet efter Victor Kristiansen er endnu ikke blevet lukket, selvom man har Christian Sørensen på kontrakt, mens Elias Jelert og Kevin Diks også kan dække positionen.
Derfor lagde FC København i januar ikke skjul på, at de godt kunne tænke sig at forstærke positionen, og her blev de meldt ude efter skotske Josh Doig fra Hellas Verona.
FC København var en blandt rigtig mange bejlere, og flere af dem var også klubber med en betragtelig størrelse i Napoli, Lazio, Roma og Atalanta, mens OGC Nice og Stade Reims dengang skulle være længst fremme i kampen om Josh Doig.
Skotten, der spiller på venstre wingback for Hellas Verona, er fortsat et varmt navn, men denne gang ser det ud til, at Bologna løber med hans underskrift.
The Times skriver, at Hellas Verona og Bologna lige nu er i fremskredne forhandlinger omkring en aftale, og det bliver en stor en af slagsen, som vil koste Bologna et sted mellem 43 og 60 millioner kroner.
Da Josh Doig blev rygtet væk i januar skrev The Times, at Hellas Verona kiggede i retning af en pris på 75 millioner kroner, men den ser det ud som om, at man må gå en smule på kompromis med.
Desuden skal Hellas Verona, såfremt Josh Doig bliver solgt, aflevere et sted mellem 11 og 15 millioner kroner til 21-årige Josh Doigs tidligere klub Hibernian, da de sikrede sig en videresalgsklausul i aftalen på omkring 25 procent.
Bologna har længe været store beundrere af Josh Doig, men selvom man er tæt på at nå til engihed omkring en aftale, så skriver The Times, at der fortsat er muligheder for andre klubber til at gøre et sidste forsøg på at hente ham.
Det er dog yderst tvivlsomt, at Josh Doig skulle fravælge Bologna for FC København og særligt hvis de danske mestre skal op og betale omkring 60 millioner kroner for ham.
FC København kan dog tilbyde en kamp om medaljer, som Josh Doig drømmer om.
– Det er altid fedt at blive rygtet til så store klubber. Det er selvfølgelig godt for mig selv og min selvtilled. Jeg har haft mange transferspekulationer et par gange i min karriere. Jeg ved, hvad jeg ikke skal se på. Hvis det sker, så sker det. Jeg har ikke vundet medaljer i min karriere endnu, men forhåbentlig kommer det, har han tidligere sagt til The Times.
Josh Doig har optrådt 22 gange, scoret to mål og leveret fire assister i Hellas Verona-trøjen. I playoff-kampen om overlevelse i Serie A så han hele kampen fra bænken, hvor man besejrede Spezia.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER