FCK prøvede – nu er han tæt på Serie A

FC København var i januar inde i billedet til skotske Josh Doig, men nu ser det ud til, at han fortsætter karrieren hos en Serie A-klub.



Hullet efter Victor Kristiansen er endnu ikke blevet lukket, selvom man har Christian Sørensen på kontrakt, mens Elias Jelert og Kevin Diks også kan dække positionen.

Derfor lagde FC København i januar ikke skjul på, at de godt kunne tænke sig at forstærke positionen, og her blev de meldt ude efter skotske Josh Doig fra Hellas Verona.

FC København var en blandt rigtig mange bejlere, og flere af dem var også klubber med en betragtelig størrelse i Napoli, Lazio, Roma og Atalanta, mens OGC Nice og Stade Reims dengang skulle være længst fremme i kampen om Josh Doig.

Skotten, der spiller på venstre wingback for Hellas Verona, er fortsat et varmt navn, men denne gang ser det ud til, at Bologna løber med hans underskrift.

The Times skriver, at Hellas Verona og Bologna lige nu er i fremskredne forhandlinger omkring en aftale, og det bliver en stor en af slagsen, som vil koste Bologna et sted mellem 43 og 60 millioner kroner.

Da Josh Doig blev rygtet væk i januar skrev The Times, at Hellas Verona kiggede i retning af en pris på 75 millioner kroner, men den ser det ud som om, at man må gå en smule på kompromis med.

Desuden skal Hellas Verona, såfremt Josh Doig bliver solgt, aflevere et sted mellem 11 og 15 millioner kroner til 21-årige Josh Doigs tidligere klub Hibernian, da de sikrede sig en videresalgsklausul i aftalen på omkring 25 procent.

Bologna har længe været store beundrere af Josh Doig, men selvom man er tæt på at nå til engihed omkring en aftale, så skriver The Times, at der fortsat er muligheder for andre klubber til at gøre et sidste forsøg på at hente ham.

Det er dog yderst tvivlsomt, at Josh Doig skulle fravælge Bologna for FC København og særligt hvis de danske mestre skal op og betale omkring 60 millioner kroner for ham.

FC København kan dog tilbyde en kamp om medaljer, som Josh Doig drømmer om.

– Det er altid fedt at blive rygtet til så store klubber. Det er selvfølgelig godt for mig selv og min selvtilled. Jeg har haft mange transferspekulationer et par gange i min karriere. Jeg ved, hvad jeg ikke skal se på. Hvis det sker, så sker det. Jeg har ikke vundet medaljer i min karriere endnu, men forhåbentlig kommer det, har han tidligere sagt til The Times.

Josh Doig har optrådt 22 gange, scoret to mål og leveret fire assister i Hellas Verona-trøjen. I playoff-kampen om overlevelse i Serie A så han hele kampen fra bænken, hvor man besejrede Spezia.





Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

– Jeg tror de vinder Superligaen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

“De havde det bedste transfervindue”

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Tottenham boykotter Viaplay

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor mystik om Patrick Pentz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tæt på en falliterklæring, FCK

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Brøndby afviser to danske klubber

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stjernetransfer på plads alligevel

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Per Frimann hylder Brøndby

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’