Fenerbahce har dansk stjerne i kikkerten

Ifølge Daily Mail er den tyrkiske storklub Fenerbahce interesseret i at hente Pierre-Emile Højbjerg, der har et enkelt år tilbage af kontrakten med Tottenham.



Pierre-Emile Højbjerg har haft en undervældende sæson i Tottenham, hvor den danske landsholdsstjerne har mistet sin startplads under Ange Postecoglou, der blev ansat som cheftræner sidste sommer. 

Og ifølge den engelske avis Daily Mail er Pierre-Emile Højbjerg denne sommer opsat på et klubskifte i jagten på mere regelmæssig spilletid. 

Den 28-årige midtbanespiller, der har et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, blev sidste sommer jagtet af Atlético Madrid, og La Liga-klubben er angiveligt stadig interesseret i Højbjerg. 

Klubber som Fulham, Juventus og Napoli har også vist interesse for Pierre-Emile Højbjerg, og ifølge Daily Mail kan Fenerbahce nu tilføjes til listen over klubber, der er interesseret i at hente den danske landsholdsprofil. 

Den tyrkiske klub har for nyligt ansat José Mourinho som ny cheftræner, og portugiseren kender Pierre-Emile Højbjerg fra sin tid i Tottenham, hvor han var cheftræner fra 2019 til 2021. 

Pierre-Emile Højbjerg rejser i dag med det danske landshold til Tyskland forud for EM-slutrunden, som for Danmarks vedkommende sparkes i gang mod Slovenien søndag aften. 

Pierre-Emile Højbjerg er på landsholdet inde i en god stime, idet midtbanespilleren har scoret i sine seneste tre landskampe. 





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?


Braithwaite del af stor transferplan

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Overbevisende: To chok i Parken

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller