Fenerbahce har dansk stjerne i kikkerten

Ifølge Daily Mail er den tyrkiske storklub Fenerbahce interesseret i at hente Pierre-Emile Højbjerg, der har et enkelt år tilbage af kontrakten med Tottenham.



Pierre-Emile Højbjerg har haft en undervældende sæson i Tottenham, hvor den danske landsholdsstjerne har mistet sin startplads under Ange Postecoglou, der blev ansat som cheftræner sidste sommer. 

Og ifølge den engelske avis Daily Mail er Pierre-Emile Højbjerg denne sommer opsat på et klubskifte i jagten på mere regelmæssig spilletid. 

Den 28-årige midtbanespiller, der har et enkelt år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, blev sidste sommer jagtet af Atlético Madrid, og La Liga-klubben er angiveligt stadig interesseret i Højbjerg. 

Klubber som Fulham, Juventus og Napoli har også vist interesse for Pierre-Emile Højbjerg, og ifølge Daily Mail kan Fenerbahce nu tilføjes til listen over klubber, der er interesseret i at hente den danske landsholdsprofil. 

Den tyrkiske klub har for nyligt ansat José Mourinho som ny cheftræner, og portugiseren kender Pierre-Emile Højbjerg fra sin tid i Tottenham, hvor han var cheftræner fra 2019 til 2021. 

Pierre-Emile Højbjerg rejser i dag med det danske landshold til Tyskland forud for EM-slutrunden, som for Danmarks vedkommende sparkes i gang mod Slovenien søndag aften. 

Pierre-Emile Højbjerg er på landsholdet inde i en god stime, idet midtbanespilleren har scoret i sine seneste tre landskampe. 





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand