Godt nyt: Eriksen kan få grønt lys om en måned

Ifølge La Gazzetta dello Sport er der mulighed for, at lægerne om en måneds tid kan give grønt lys for, at Christian Eriksen så småt begynder at træne for sig selv i Danmark.



Det er snart tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland. 

En uhyggelig episode, som sent vil blive glemt, men Eriksens tilværelse er heldigvis fredfyldt i disse dage. Sådan lyder det nu fra Milano-avisen La Gazzetta dello Sport, der har bragt en opdatering på Christian Eriksens situation. 

– På cykel rundt i byen, afslapning i parken med børnene og selfies med fansene. Sådan er livet for den danske midtbanespiller tre måneder efter det dramatiske kollaps under EM, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Genoplader batterierne
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det ikke unormalt for fans at løbe ind i Christian Eriksen i Sempione-parken i Milano i disse dage, hvor den danske stjerne velvilligt har stillet op. 

– Søndag er det præcis tre måneder siden (siden Eriksen fik hjertestop, red.), og i mellemtiden har Christian valgt bymidtens eleganter gader som det ideelle mikrokomos til at genoplade batterierne og forlænge ferien. Om et par dage vender han tilbage til Odense, hvor ingen kan finde på at forstyrre ham, og bortset fra visse sociale distraktioner vil den dedikerede far fortsætte tilværelsen med den rette diskretion, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. 

Kan måske få grønt lys
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Christian Eriksen blandt andet tilbragt lidt tid i Ligurien, mens danskeren også har været på bådtur i kystbyen Portofino. 

– Hvad hans helbred angår, så venter der om en måneds tid et tjek med de danske kardiologer, som har haft ansvaret for ham siden juni. Det er besluttet, at de vil fortsætte med at følge hans situation, altid i tæt kontakt med Inter-staben. 

– Ved den lejlighed kan der for første gang blive givet grønt lys til, at han så småt kan indlede lidt individuel træning. Måske lidt tid på træningscyklen, lidt jogging på træningsbanen, og lidt træning med bold på en træningsbane tæt på hans hjem. Der er tale om en naturlig proces, hvor han langsomt vender tilbage. I Danmark, og helt sikkert ikke i Italien. Her er reglerne sådan, at det ikke engang er tilladt for ham at træne kompetetivt, på grund af den meget omtalte ICD-enhed.

La Gazzetta dello Sport skriver, at der venter flere tests for Christian Eriksen, før det på et senere tidspunkt kan vurderes, om ICD-enheden kan fjernes eller ej. Hvis ikke, så kan Eriksen potentielt rykke til Ajax eller måske til dansk fodbold, lyder det fra La Gazzetta dello Sport, der dog understreger, at svaret nok først kommer i 2022. 





Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Rasmus Højlund i massiv modvind

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Narteys krav til ny kontrakt

FCM ansætter ny topboss

Mourinho tog røven på Zeca

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Hvor var Maurits Kjærgaard?

– Der får David at vide, at han er fyret

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København