Det er snart tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland.
En uhyggelig episode, som sent vil blive glemt, men Eriksens tilværelse er heldigvis fredfyldt i disse dage. Sådan lyder det nu fra Milano-avisen La Gazzetta dello Sport, der har bragt en opdatering på Christian Eriksens situation.
– På cykel rundt i byen, afslapning i parken med børnene og selfies med fansene. Sådan er livet for den danske midtbanespiller tre måneder efter det dramatiske kollaps under EM, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.
Genoplader batterierne
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det ikke unormalt for fans at løbe ind i Christian Eriksen i Sempione-parken i Milano i disse dage, hvor den danske stjerne velvilligt har stillet op.
– Søndag er det præcis tre måneder siden (siden Eriksen fik hjertestop, red.), og i mellemtiden har Christian valgt bymidtens eleganter gader som det ideelle mikrokomos til at genoplade batterierne og forlænge ferien. Om et par dage vender han tilbage til Odense, hvor ingen kan finde på at forstyrre ham, og bortset fra visse sociale distraktioner vil den dedikerede far fortsætte tilværelsen med den rette diskretion, lyder det fra La Gazzetta dello Sport.
Kan måske få grønt lys
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Christian Eriksen blandt andet tilbragt lidt tid i Ligurien, mens danskeren også har været på bådtur i kystbyen Portofino.
– Hvad hans helbred angår, så venter der om en måneds tid et tjek med de danske kardiologer, som har haft ansvaret for ham siden juni. Det er besluttet, at de vil fortsætte med at følge hans situation, altid i tæt kontakt med Inter-staben.
– Ved den lejlighed kan der for første gang blive givet grønt lys til, at han så småt kan indlede lidt individuel træning. Måske lidt tid på træningscyklen, lidt jogging på træningsbanen, og lidt træning med bold på en træningsbane tæt på hans hjem. Der er tale om en naturlig proces, hvor han langsomt vender tilbage. I Danmark, og helt sikkert ikke i Italien. Her er reglerne sådan, at det ikke engang er tilladt for ham at træne kompetetivt, på grund af den meget omtalte ICD-enhed.
La Gazzetta dello Sport skriver, at der venter flere tests for Christian Eriksen, før det på et senere tidspunkt kan vurderes, om ICD-enheden kan fjernes eller ej. Hvis ikke, så kan Eriksen potentielt rykke til Ajax eller måske til dansk fodbold, lyder det fra La Gazzetta dello Sport, der dog understreger, at svaret nok først kommer i 2022.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Langer ud efter trænerlegende
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
I chok over Manchester United
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
