Godt nyt: Eriksen kan få grønt lys om en måned

Ifølge La Gazzetta dello Sport er der mulighed for, at lægerne om en måneds tid kan give grønt lys for, at Christian Eriksen så småt begynder at træne for sig selv i Danmark.



Det er snart tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland. 

En uhyggelig episode, som sent vil blive glemt, men Eriksens tilværelse er heldigvis fredfyldt i disse dage. Sådan lyder det nu fra Milano-avisen La Gazzetta dello Sport, der har bragt en opdatering på Christian Eriksens situation. 

– På cykel rundt i byen, afslapning i parken med børnene og selfies med fansene. Sådan er livet for den danske midtbanespiller tre måneder efter det dramatiske kollaps under EM, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Genoplader batterierne
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det ikke unormalt for fans at løbe ind i Christian Eriksen i Sempione-parken i Milano i disse dage, hvor den danske stjerne velvilligt har stillet op. 

– Søndag er det præcis tre måneder siden (siden Eriksen fik hjertestop, red.), og i mellemtiden har Christian valgt bymidtens eleganter gader som det ideelle mikrokomos til at genoplade batterierne og forlænge ferien. Om et par dage vender han tilbage til Odense, hvor ingen kan finde på at forstyrre ham, og bortset fra visse sociale distraktioner vil den dedikerede far fortsætte tilværelsen med den rette diskretion, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. 

Kan måske få grønt lys
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Christian Eriksen blandt andet tilbragt lidt tid i Ligurien, mens danskeren også har været på bådtur i kystbyen Portofino. 

– Hvad hans helbred angår, så venter der om en måneds tid et tjek med de danske kardiologer, som har haft ansvaret for ham siden juni. Det er besluttet, at de vil fortsætte med at følge hans situation, altid i tæt kontakt med Inter-staben. 

– Ved den lejlighed kan der for første gang blive givet grønt lys til, at han så småt kan indlede lidt individuel træning. Måske lidt tid på træningscyklen, lidt jogging på træningsbanen, og lidt træning med bold på en træningsbane tæt på hans hjem. Der er tale om en naturlig proces, hvor han langsomt vender tilbage. I Danmark, og helt sikkert ikke i Italien. Her er reglerne sådan, at det ikke engang er tilladt for ham at træne kompetetivt, på grund af den meget omtalte ICD-enhed.

La Gazzetta dello Sport skriver, at der venter flere tests for Christian Eriksen, før det på et senere tidspunkt kan vurderes, om ICD-enheden kan fjernes eller ej. Hvis ikke, så kan Eriksen potentielt rykke til Ajax eller måske til dansk fodbold, lyder det fra La Gazzetta dello Sport, der dog understreger, at svaret nok først kommer i 2022. 





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Riemer svarer på Tøftings kritik

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Skuffet Brian Riemer reagerer

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Dansk stjerne: Det er til grin!

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Storklub meldes interesseret

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Stor dansk chance!

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Sikrer historisk VM-plads

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’