Det er snart tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland.
En uhyggelig episode, som sent vil blive glemt, men Eriksens tilværelse er heldigvis fredfyldt i disse dage. Sådan lyder det nu fra Milano-avisen La Gazzetta dello Sport, der har bragt en opdatering på Christian Eriksens situation.
– På cykel rundt i byen, afslapning i parken med børnene og selfies med fansene. Sådan er livet for den danske midtbanespiller tre måneder efter det dramatiske kollaps under EM, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport.
Genoplader batterierne
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det ikke unormalt for fans at løbe ind i Christian Eriksen i Sempione-parken i Milano i disse dage, hvor den danske stjerne velvilligt har stillet op.
– Søndag er det præcis tre måneder siden (siden Eriksen fik hjertestop, red.), og i mellemtiden har Christian valgt bymidtens eleganter gader som det ideelle mikrokomos til at genoplade batterierne og forlænge ferien. Om et par dage vender han tilbage til Odense, hvor ingen kan finde på at forstyrre ham, og bortset fra visse sociale distraktioner vil den dedikerede far fortsætte tilværelsen med den rette diskretion, lyder det fra La Gazzetta dello Sport.
Kan måske få grønt lys
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Christian Eriksen blandt andet tilbragt lidt tid i Ligurien, mens danskeren også har været på bådtur i kystbyen Portofino.
– Hvad hans helbred angår, så venter der om en måneds tid et tjek med de danske kardiologer, som har haft ansvaret for ham siden juni. Det er besluttet, at de vil fortsætte med at følge hans situation, altid i tæt kontakt med Inter-staben.
– Ved den lejlighed kan der for første gang blive givet grønt lys til, at han så småt kan indlede lidt individuel træning. Måske lidt tid på træningscyklen, lidt jogging på træningsbanen, og lidt træning med bold på en træningsbane tæt på hans hjem. Der er tale om en naturlig proces, hvor han langsomt vender tilbage. I Danmark, og helt sikkert ikke i Italien. Her er reglerne sådan, at det ikke engang er tilladt for ham at træne kompetetivt, på grund af den meget omtalte ICD-enhed.
La Gazzetta dello Sport skriver, at der venter flere tests for Christian Eriksen, før det på et senere tidspunkt kan vurderes, om ICD-enheden kan fjernes eller ej. Hvis ikke, så kan Eriksen potentielt rykke til Ajax eller måske til dansk fodbold, lyder det fra La Gazzetta dello Sport, der dog understreger, at svaret nok først kommer i 2022.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
FCK afværger historisk nederlag
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Alexander Lind revser Superliga-profil
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
