Godt nyt: Eriksen kan få grønt lys om en måned

Ifølge La Gazzetta dello Sport er der mulighed for, at lægerne om en måneds tid kan give grønt lys for, at Christian Eriksen så småt begynder at træne for sig selv i Danmark.



Det er snart tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland. 

En uhyggelig episode, som sent vil blive glemt, men Eriksens tilværelse er heldigvis fredfyldt i disse dage. Sådan lyder det nu fra Milano-avisen La Gazzetta dello Sport, der har bragt en opdatering på Christian Eriksens situation. 

– På cykel rundt i byen, afslapning i parken med børnene og selfies med fansene. Sådan er livet for den danske midtbanespiller tre måneder efter det dramatiske kollaps under EM, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

Genoplader batterierne
Ifølge La Gazzetta dello Sport er det ikke unormalt for fans at løbe ind i Christian Eriksen i Sempione-parken i Milano i disse dage, hvor den danske stjerne velvilligt har stillet op. 

– Søndag er det præcis tre måneder siden (siden Eriksen fik hjertestop, red.), og i mellemtiden har Christian valgt bymidtens eleganter gader som det ideelle mikrokomos til at genoplade batterierne og forlænge ferien. Om et par dage vender han tilbage til Odense, hvor ingen kan finde på at forstyrre ham, og bortset fra visse sociale distraktioner vil den dedikerede far fortsætte tilværelsen med den rette diskretion, lyder det fra La Gazzetta dello Sport. 

Kan måske få grønt lys
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Christian Eriksen blandt andet tilbragt lidt tid i Ligurien, mens danskeren også har været på bådtur i kystbyen Portofino. 

– Hvad hans helbred angår, så venter der om en måneds tid et tjek med de danske kardiologer, som har haft ansvaret for ham siden juni. Det er besluttet, at de vil fortsætte med at følge hans situation, altid i tæt kontakt med Inter-staben. 

– Ved den lejlighed kan der for første gang blive givet grønt lys til, at han så småt kan indlede lidt individuel træning. Måske lidt tid på træningscyklen, lidt jogging på træningsbanen, og lidt træning med bold på en træningsbane tæt på hans hjem. Der er tale om en naturlig proces, hvor han langsomt vender tilbage. I Danmark, og helt sikkert ikke i Italien. Her er reglerne sådan, at det ikke engang er tilladt for ham at træne kompetetivt, på grund af den meget omtalte ICD-enhed.

La Gazzetta dello Sport skriver, at der venter flere tests for Christian Eriksen, før det på et senere tidspunkt kan vurderes, om ICD-enheden kan fjernes eller ej. Hvis ikke, så kan Eriksen potentielt rykke til Ajax eller måske til dansk fodbold, lyder det fra La Gazzetta dello Sport, der dog understreger, at svaret nok først kommer i 2022. 






Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?