Jens Stryger Larsen kan meget vel gøre Daniel Wass kunsten efter og vende retur til Brøndby efter mange år i udlandet.
Brøndby er angiveligt meget varme på at bringe den danske landsholdsspiller hjem til Vestegnen, hvor det hele startede for Jens Stryger Larsen, og det kan allerede ske til januar. Derudover har meldingerne også været, at Trabzonspor også skulle være klar til at lade Jens Stryger Larsen gå til januar, da cheftræner Abdullah Avci ikke har været tilfreds med danskerens præstationer.
Nu melder det tyrkiske medie Fanatik om en plan, der kan bane vejen for Stryger Larsens Brøndby-retur.
Således skriver mediet, at cheftræner Abdullah Avci overvejer at gøre brug af den rutinerede højre back Bruno Peres, der missede hele efterårssæsonen med en skade. Bruno Peres har været skadet i akillessenen siden april, og han har derfor slet ikke været registreret i Trabzonspors trup i efteråret.
Nu er han dog klar igen, og han kan ifølge det tyrkiske medie gå ind og tage Jens Stryger Larsens plads, hvis træner Abdullah Avci vurderer, at hans fysik kan holde til det.
Dette vil i så fald gøre forhandlingssituationen med Trabzonspor en smule nemmere, men udfordringen ligger nok også nærmere i at blive enig med Jens Stryger Larsen om lønnen.
Bruno Peres kom til Trabzonspor i sommeren 2021 fra AS Roma og spillede sin seneste kamp den 23. april tidligere i år.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Irak – Norge
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
NYHEDER