Levski Sofías panamanske midtstopper José Córdoba var i høj kurs i januar.
I sidste ende blev han i den bulgarske klub, men det var også kun fordi, at man afviste samtlige bud, som havnede på skrivebordene hos klubbens sportslige ledelse.
Bulgarske medier skrev tæt på deadline day, at Brøndby IF bød i omegnen af 15 millioner kroner plus en videresalgsklausul på stopperen, hvilket Levski Sofia afviste.
Brøndby IF er dog ikke den eneste klub, som har haft et godt øje til José Córdoba. Centro America skriver, at midtstopperen havde et hav af bejlere i løbet af januars transfervindue.
Tidligere har den ungarske mesterklub Ferencvaros sendt et bud afsted på knap fire millioner kroner. Nu er værdien eksploderet på José Córdoba, og derfor forlanger ledelsen i Levski Sofia noget mere.
Russiske FC Sochi forsøgte sig inden Brøndby IF med et bud på omkring 12,6 millioner kroner, skriver Centro America, hvilket var tæt på at lokke dem ud i et salg.
I sidste ende var det ikke nok, og det var Brøndbys bud på omkring 15 millione kroner heller ikke. Rasmus Laurtisen og Frederik Winther blev Brøndby IF's tilføjelser til de bagerste geledder.
De rejser sammen med den øvrige Brøndby-trup til Portugal inden længe, hvor Jesper Sørensen skal igang med de sidste forberedelser, inden Superliga-sæsonen starter igen den 19. februar mod AC Horsens på hjemmebane.
Midtstopperen har spillet tæt på samtlige kampe i denne sæson for Levski Sofia. Han har desuden tre landskampe for Panama under bæltet.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT