Levski Sofías panamanske midtstopper José Córdoba var i høj kurs i januar.
I sidste ende blev han i den bulgarske klub, men det var også kun fordi, at man afviste samtlige bud, som havnede på skrivebordene hos klubbens sportslige ledelse.
Bulgarske medier skrev tæt på deadline day, at Brøndby IF bød i omegnen af 15 millioner kroner plus en videresalgsklausul på stopperen, hvilket Levski Sofia afviste.
Brøndby IF er dog ikke den eneste klub, som har haft et godt øje til José Córdoba. Centro America skriver, at midtstopperen havde et hav af bejlere i løbet af januars transfervindue.
Tidligere har den ungarske mesterklub Ferencvaros sendt et bud afsted på knap fire millioner kroner. Nu er værdien eksploderet på José Córdoba, og derfor forlanger ledelsen i Levski Sofia noget mere.
Russiske FC Sochi forsøgte sig inden Brøndby IF med et bud på omkring 12,6 millioner kroner, skriver Centro America, hvilket var tæt på at lokke dem ud i et salg.
I sidste ende var det ikke nok, og det var Brøndbys bud på omkring 15 millione kroner heller ikke. Rasmus Laurtisen og Frederik Winther blev Brøndby IF's tilføjelser til de bagerste geledder.
De rejser sammen med den øvrige Brøndby-trup til Portugal inden længe, hvor Jesper Sørensen skal igang med de sidste forberedelser, inden Superliga-sæsonen starter igen den 19. februar mod AC Horsens på hjemmebane.
Midtstopperen har spillet tæt på samtlige kampe i denne sæson for Levski Sofia. Han har desuden tre landskampe for Panama under bæltet.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER