Efter ni Juventus-mesterskaber på stribe lykkedes det i denne sæson Inter at vinde Serie A.
Christian Eriksen har i de seneste måneder været en nøglespiller for Inter, og efter mesterskabstriumfen slog den danske landsholdsstjerne så fast, at han håber på at blive del af en succesfuld æra i Milano-klubben.
– Det var svært at vinde det her trofæ, men vi formåede at gøre det med fire kampe tilbage. Det er en god begyndelse, og nu kan vi påbegynde en ny æra. Det bliver svært at vinde ni mesterskaber i træk, men vi vil forsøge at opbygge noget smukt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Eriksen.
Kaos udenfor banen
Desværre for Christian Eriksen er der dog ikke-sportslige problemer, der i øjeblikket truer den danske stjernes drøm om en succesfuld æra i italiensk fodbold. I den seneste uges tid har der således været rygter om, at Inter kan finde på at sælge Christian Eriksen, der er Milano-klubbens næstbedst betalte spiller efter Romelu Lukaku.
Situationen i Inter er således den, at ejerskabssituationen og økonomien er særdeles ustabil (du kan læse om baggrunden for Inters økonomiske problemer her). Mandag reporterede Sky Sport Italia således, at Inters kinesiske klubpræsident, Steven Zhang, har bedt spillerne og staben om at at give afkald på to måneders løn.
Eriksen-salg kan indbringe stort beløb
Og ifølge det italienske medie Calciomercato hører Christian Eriksen altså til blandt den gruppe af spillere, man er klar til at sælge, hvis det rette tilbud lander.
– Christian Eriksen, Milan Skriniar og Marcelo Brozovic. Alle tre spillere repræsenterer lukrative muligheder, både hvad angår vigtige tilbud eller mulige byttehandler, lyder det således fra Calciomercato.
Ifølge avisen Il Corriere dello Sport er det i høj grad også usikkert om Antonio Conte er at finde i Inter efter sommerferien. Den italienske stjernetræner står angiveligt også til at få skåret sin løn, ligesom det altså stadig er uvist, om han får lov til at beholde sine vigtigste spillere.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
