Kaos i Milano: Både Eriksen og Conte kan være fortid i Inter inden længe

Inter har været ustoppelige på grønsværen i denne sæson, men udenfor banen kører det absolut ikke for de italienske mestre.



Efter ni Juventus-mesterskaber på stribe lykkedes det i denne sæson Inter at vinde Serie A.

Christian Eriksen har i de seneste måneder været en nøglespiller for Inter, og efter mesterskabstriumfen slog den danske landsholdsstjerne så fast, at han håber på at blive del af en succesfuld æra i Milano-klubben.

– Det var svært at vinde det her trofæ, men vi formåede at gøre det med fire kampe tilbage. Det er en god begyndelse, og nu kan vi påbegynde en ny æra. Det bliver svært at vinde ni mesterskaber i træk, men vi vil forsøge at opbygge noget smukt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Eriksen. 

Kaos udenfor banen
Desværre for Christian Eriksen er der dog ikke-sportslige problemer, der i øjeblikket truer den danske stjernes drøm om en succesfuld æra i italiensk fodbold. I den seneste uges tid har der således været rygter om, at Inter kan finde på at sælge Christian Eriksen, der er Milano-klubbens næstbedst betalte spiller efter Romelu Lukaku. 

Situationen i Inter er således den, at ejerskabssituationen og økonomien er særdeles ustabil (du kan læse om baggrunden for Inters økonomiske problemer her). Mandag reporterede Sky Sport Italia således, at Inters kinesiske klubpræsident, Steven Zhang, har bedt spillerne og staben om at at give afkald på to måneders løn

Eriksen-salg kan indbringe stort beløb
Og ifølge det italienske medie Calciomercato hører Christian Eriksen altså til blandt den gruppe af spillere, man er klar til at sælge, hvis det rette tilbud lander. 

– Christian Eriksen, Milan Skriniar og Marcelo Brozovic. Alle tre spillere repræsenterer lukrative muligheder, både hvad angår vigtige tilbud eller mulige byttehandler, lyder det således fra Calciomercato. 

Ifølge avisen Il Corriere dello Sport er det i høj grad også usikkert om Antonio Conte er at finde i Inter efter sommerferien. Den italienske stjernetræner står angiveligt også til at få skåret sin løn, ligesom det altså stadig er uvist, om han får lov til at beholde sine vigtigste spillere. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortsætter vild målform

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC København – Randers FC

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring