Efter ni Juventus-mesterskaber på stribe lykkedes det i denne sæson Inter at vinde Serie A.
Christian Eriksen har i de seneste måneder været en nøglespiller for Inter, og efter mesterskabstriumfen slog den danske landsholdsstjerne så fast, at han håber på at blive del af en succesfuld æra i Milano-klubben.
– Det var svært at vinde det her trofæ, men vi formåede at gøre det med fire kampe tilbage. Det er en god begyndelse, og nu kan vi påbegynde en ny æra. Det bliver svært at vinde ni mesterskaber i træk, men vi vil forsøge at opbygge noget smukt, lød det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Eriksen.
Kaos udenfor banen
Desværre for Christian Eriksen er der dog ikke-sportslige problemer, der i øjeblikket truer den danske stjernes drøm om en succesfuld æra i italiensk fodbold. I den seneste uges tid har der således været rygter om, at Inter kan finde på at sælge Christian Eriksen, der er Milano-klubbens næstbedst betalte spiller efter Romelu Lukaku.
Situationen i Inter er således den, at ejerskabssituationen og økonomien er særdeles ustabil (du kan læse om baggrunden for Inters økonomiske problemer her). Mandag reporterede Sky Sport Italia således, at Inters kinesiske klubpræsident, Steven Zhang, har bedt spillerne og staben om at at give afkald på to måneders løn.
Eriksen-salg kan indbringe stort beløb
Og ifølge det italienske medie Calciomercato hører Christian Eriksen altså til blandt den gruppe af spillere, man er klar til at sælge, hvis det rette tilbud lander.
– Christian Eriksen, Milan Skriniar og Marcelo Brozovic. Alle tre spillere repræsenterer lukrative muligheder, både hvad angår vigtige tilbud eller mulige byttehandler, lyder det således fra Calciomercato.
Ifølge avisen Il Corriere dello Sport er det i høj grad også usikkert om Antonio Conte er at finde i Inter efter sommerferien. Den italienske stjernetræner står angiveligt også til at få skåret sin løn, ligesom det altså stadig er uvist, om han får lov til at beholde sine vigtigste spillere.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
