Kasper Dolberg har haft svært ved at finde melodien i Sevilla.
Her har han været udlejet fra OGC Nice, men indtil videre er han gået målløs fra banen i samtlige optrædener. Længe har meldingerne gået på, at Sevilla ville ophæve samarbejdet med den danske angriber.
Det ser også ud til at blive en realitet, da angriberen er meget tæt på at skifte til Hoffenheim i den tyske Bundesliga. Det skriver den normalt velinformerede italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio på sin hjemmeside.
Derfor vil man i Nice ophæve lejeaftalen med Sevilla og sende ham til Tyskland, hvor han kan blive holdkammerater med landsmændene Robert Skov og Jacob Bruun Larsen. Det kan være en fordel for Dolberg, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.
– Jeg tænker klart, at det er en fordel for en type som Kasper Dolberg, at hans gamle Silkeborg-kollega Robert Skov også er i klubben.
Kasper Dolberg skal have kickstartet karrieren igen efter nogle sløje sæsoner i OGC Nice, i Sevilla og senest ved VM-slutrunden for Danmark. Alt peger i retning af, at det bliver i Hoffenheim, at han skal give det et forsøg.
– Det er endnu en redningsplanke, der er kastet ud til Kasper Dolberg med det sandsynlige skifte til Hoffenheim. Det korte ophold i Sevilla var en rendyrket katastrofe, så godt, at han nu finder et nyt sted at spille fodbold, siger Allan Olsen.
Blot en enkelt gang i denne sæson er 25-årige Kasper Dolberg kommet på tavlen. Det var for det danske landshold i Nations League mod Frankrig. Nu skal målene til at komme retur for den blonde dansker, hvis ikke kritikken skal regne ned over ham igen.
– Problemet er, at mulighederne selvfølgelig bliver værre og færre jo flere steder Dolberg flopper, så han skal relativt hurtigt til at etablere sig i Bundesligaen og få nettene til at blafre igen. For Tyskland er også et hårdt sted, hvor pressen ikke holder igen.
Oprindeligt stod lejeaftalen med Sevilla til at udløbe efter denne sæson. Landsholdsangriberen har en kontrakt med den franske fodboldklub frem til 2024.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’