Kasper Dolberg har haft svært ved at finde melodien i Sevilla.
Her har han været udlejet fra OGC Nice, men indtil videre er han gået målløs fra banen i samtlige optrædener. Længe har meldingerne gået på, at Sevilla ville ophæve samarbejdet med den danske angriber.
Det ser også ud til at blive en realitet, da angriberen er meget tæt på at skifte til Hoffenheim i den tyske Bundesliga. Det skriver den normalt velinformerede italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio på sin hjemmeside.
Derfor vil man i Nice ophæve lejeaftalen med Sevilla og sende ham til Tyskland, hvor han kan blive holdkammerater med landsmændene Robert Skov og Jacob Bruun Larsen. Det kan være en fordel for Dolberg, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.
– Jeg tænker klart, at det er en fordel for en type som Kasper Dolberg, at hans gamle Silkeborg-kollega Robert Skov også er i klubben.
Kasper Dolberg skal have kickstartet karrieren igen efter nogle sløje sæsoner i OGC Nice, i Sevilla og senest ved VM-slutrunden for Danmark. Alt peger i retning af, at det bliver i Hoffenheim, at han skal give det et forsøg.
– Det er endnu en redningsplanke, der er kastet ud til Kasper Dolberg med det sandsynlige skifte til Hoffenheim. Det korte ophold i Sevilla var en rendyrket katastrofe, så godt, at han nu finder et nyt sted at spille fodbold, siger Allan Olsen.
Blot en enkelt gang i denne sæson er 25-årige Kasper Dolberg kommet på tavlen. Det var for det danske landshold i Nations League mod Frankrig. Nu skal målene til at komme retur for den blonde dansker, hvis ikke kritikken skal regne ned over ham igen.
– Problemet er, at mulighederne selvfølgelig bliver værre og færre jo flere steder Dolberg flopper, så han skal relativt hurtigt til at etablere sig i Bundesligaen og få nettene til at blafre igen. For Tyskland er også et hårdt sted, hvor pressen ikke holder igen.
Oprindeligt stod lejeaftalen med Sevilla til at udløbe efter denne sæson. Landsholdsangriberen har en kontrakt med den franske fodboldklub frem til 2024.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW