Kasper Dolberg meget tæt på klubskifte

Kasper Dolberg kan være på vej til tysk fodbold.



Kasper Dolberg har haft svært ved at finde melodien i Sevilla.

Her har han været udlejet fra OGC Nice, men indtil videre er han gået målløs fra banen i samtlige optrædener. Længe har meldingerne gået på, at Sevilla ville ophæve samarbejdet med den danske angriber.

Det ser også ud til at blive en realitet, da angriberen er meget tæt på at skifte til Hoffenheim i den tyske Bundesliga. Det skriver den normalt velinformerede italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio på sin hjemmeside.

Derfor vil man i Nice ophæve lejeaftalen med Sevilla og sende ham til Tyskland, hvor han kan blive holdkammerater med landsmændene Robert Skov og Jacob Bruun Larsen. Det kan være en fordel for Dolberg, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.

– Jeg tænker klart, at det er en fordel for en type som Kasper Dolberg, at hans gamle Silkeborg-kollega Robert Skov også er i klubben.

Kasper Dolberg skal have kickstartet karrieren igen efter nogle sløje sæsoner i OGC Nice, i Sevilla og senest ved VM-slutrunden for Danmark. Alt peger i retning af, at det bliver i Hoffenheim, at han skal give det et forsøg.

– Det er endnu en redningsplanke, der er kastet ud til Kasper Dolberg med det sandsynlige skifte til Hoffenheim. Det korte ophold i Sevilla var en rendyrket katastrofe, så godt, at han nu finder et nyt sted at spille fodbold, siger Allan Olsen.

Blot en enkelt gang i denne sæson er 25-årige Kasper Dolberg kommet på tavlen. Det var for det danske landshold i Nations League mod Frankrig. Nu skal målene til at komme retur for den blonde dansker, hvis ikke kritikken skal regne ned over ham igen.

– Problemet er, at mulighederne selvfølgelig bliver værre og færre jo flere steder Dolberg flopper, så han skal relativt hurtigt til at etablere sig i Bundesligaen og få nettene til at blafre igen. For Tyskland er også et hårdt sted, hvor pressen ikke holder igen.

Oprindeligt stod lejeaftalen med Sevilla til at udløbe efter denne sæson. Landsholdsangriberen har en kontrakt med den franske fodboldklub frem til 2024.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Aldrig nogensinde FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kamil Grabara-opslag bemærkes

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er AGF’s transferplaner

Kæmpe brag venter fredag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Højlund i hovedrolle

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag