Kenneth Zohore har efter nogle skadesplagede år fundet sig til rette i den polske topklub Slask Wroclaw.
Fysikken er ved at være på plads igen, hans mandskab vinder kampe og man er samtidig tilfredse med at have angriberen på kontrakt. Den eneste udfordring er bare, at dette efterår har været med 29-årige Kenneth Zohore siddende på bænken eller som indskiftningsspiller mod kampenes afslutning.
Topscorer og anfører Erik Expósito sidder tonstungt på klubbens enlige angriberplads, hvilket gør det svært for Kenneth Zohore at vinde mere spilletid. Lige nu har Slask Wroclaw kurs mod et polsk mesterskab, og derfor siger man næppe farvel til Erik Expósito denne januar for at køre danskeren i stilling som klubbens spydspids.
Derfor har Kenneth Zohore udsigt til endnu en halvsæson som breddespiller, hvilket man ikke er interesseret i hos hverken Slask Wroclaw eller hos angriberens bagland. Derfor er alle parter på udkig efter en lejeaftale frem til sommer.
Det fortæller Kenneth Zohores agent, Darryl Powell, til Tipsbladet.
– Vi snakker med hans klub og kigger på mulighederne. Vi holder selvfølgelig øje med, om der kommer en mulighed, som er rigtig for Kenneth. Hvis muligheden passer med Slask, så vil det være fint.

Det har allerede været fremme, at klubber i England og Polen undersøger muligheden for en lejeaftale i foråret. Ifølge Darryl Powel er det heller ikke usandsynligt, at det er disse markeder, at man er ekstra opmærksomme på.
– Vi kigger på de muligheder, som kommer. Det er naturligt at kigge mod Polen, fordi det er der, hvor han spiller. Det er også naturligt at kigge i retning af markeder, hvor han har spillet før, og han har jo tidligere spillet mange år i England, siger agenten, som ikke vil sætte navne på eventuelt interesserede klubber.
Kenneth Zohore er på kontrakt i Slask Wroclaw frem til sommer, mens klubben har en option for yderligere et år. Den kan meget vel blive indløst, da Slask Wroclaw formentlig må sige farvel til førnævnte Erik Expósito til sommer og dermed gøre mere brug af danskeren.
Spanieren var allerede sidste sommer i høj kurs, og ham kan man formentlig ikke holde på gennem endnu et transfervindue. Ryger han afsted, vil Kenneth Zohore for alvor få chancen for at vise sig frem i Slask Wroclaw til næste sæson, hvor der også er mulighed for at spille europæisk, såfremt man holder sin nuværende placering i Ekstraklasa.
Lige nu er førsteprioriteten for Kenneth Zohore dog, at han kommer ud og får spilletid. Fem indskiftninger og to startpladser er det blevet til i Slask Wroclaw-trøjen, hvor træneren blandt andet har forsøgt at spille ham sammen med Erik Expósito.
Det har dog ikke helt fungeret, og derfor er den bomstærke dansker blevet henvist til bænken. Nu vil de sidste uger af vinterens transfervindue fortælle, om han rykker afsted på leje for at få mere græs på knæene.
I så fald vil han gå glip af Slask Wroclaws guldmission, hvor man lige nu topper tabellen med tre point ned til Jagiellonia. Ud over Kenneth Zohore har man også danske Patrick Olsen på kontrakt, ligesom man for nyligt præsenterede OB-spilleren Alen Mustafic på en lejeaftale.
Foto: Imago.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Her spiller Lasse Schöne i dag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Fik blackout på Brøndby Stadion
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OB siger farvel til seks spillere
AVIS