PARKEN (Tipsbladet): FC København har gang i svingdøren, hvor flere spillere meldes på vej væk, mens andre er på vej ind.
Diogo Goncalves og Christian Sørensen er på vej videre, mens Robert og Gabriel Pereira er på vej den anden vej. Og så er der Khouma Babacar.
Ham har FC København netop ophævet med, og nu forlyder det, at han allerede har fundet sin næste klub.
Tyrkiske Ajansspor melder, at angriberen er på vej til Boluspor i den næstbedste tyrkiske række. Rygter i tyrkiske medier skal man som oftest tage med et gran salt, men det kan bestemt ikke udelukkes, at han skal tilbage til et land, hvor han før har gjort sig og er blevet rygtet til.
17 kampe og tre scoringer står senegaleseren noteret for i Superliga-sammenhæng.
Ikke på træningsbanen
Flere transferrelaterede nyheder er nok på vej fra FC København, og en af dem kunne meget vel handle om Diogo Goncalves skifte til MLS, som Tipsbladet afslørede mandag.
Portugiseren var ikke på træningsbanen tirsdag, hvor københavnerne forberedte sig på deres Europa-kamp mod Banik Ostrava. Om Diogo Goncalves træner indendørs eller træner på 10'eren, må stå hen i det uvisse, men det kan heller ikke afvises, at det hænger sammen med et muligt klubskifte
Christian Sørensen, der er på vej til FC Midtjylland, var at finde på træningsbanen og kom som den sidste ud til sine holdkammerater.

Tipsbladet og den øvrige presse spurgte også ind til situationen omkring Christian Sørensen og Diogo Goncalves, men Jacob Neestrup slog gentagene gange fast, at han ikke havde nogen kommentarer.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller