Khouma Babacar meldes på plads i ny klub

FC København-angriberen Khouma Babacar meldes på plads i tyrkisk klub.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har gang i svingdøren, hvor flere spillere meldes på vej væk, mens andre er på vej ind.

Diogo Goncalves og Christian Sørensen er på vej videre, mens Robert og Gabriel Pereira er på vej den anden vej. Og så er der Khouma Babacar.

Ham har FC København netop ophævet med, og nu forlyder det, at han allerede har fundet sin næste klub.

Tyrkiske Ajansspor melder, at angriberen er på vej til Boluspor i den næstbedste tyrkiske række. Rygter i tyrkiske medier skal man som oftest tage med et gran salt, men det kan bestemt ikke udelukkes, at han skal tilbage til et land, hvor han før har gjort sig og er blevet rygtet til.

17 kampe og tre scoringer står senegaleseren noteret for i Superliga-sammenhæng.

Ikke på træningsbanen
Flere transferrelaterede nyheder er nok på vej fra FC København, og en af dem kunne meget vel handle om Diogo Goncalves skifte til MLS, som Tipsbladet afslørede mandag.

Portugiseren var ikke på træningsbanen tirsdag, hvor københavnerne forberedte sig på deres Europa-kamp mod Banik Ostrava. Om Diogo Goncalves træner indendørs eller træner på 10'eren, må stå hen i det uvisse, men det kan heller ikke afvises, at det hænger sammen med et muligt klubskifte

Christian Sørensen, der er på vej til FC Midtjylland, var at finde på træningsbanen og kom som den sidste ud til sine holdkammerater.

265821

Christian Sørensen kom som sidste mand ud til dagens træning i Parken inden mødet med Banik Ostrava. Foto: Tipsbladet

Tipsbladet og den øvrige presse spurgte også ind til situationen omkring Christian Sørensen og Diogo Goncalves, men Jacob Neestrup slog gentagene gange fast, at han ikke havde nogen kommentarer.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske