Khouma Babacar meldes på plads i ny klub

FC København-angriberen Khouma Babacar meldes på plads i tyrkisk klub.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har gang i svingdøren, hvor flere spillere meldes på vej væk, mens andre er på vej ind.

Diogo Goncalves og Christian Sørensen er på vej videre, mens Robert og Gabriel Pereira er på vej den anden vej. Og så er der Khouma Babacar.

Ham har FC København netop ophævet med, og nu forlyder det, at han allerede har fundet sin næste klub.

Tyrkiske Ajansspor melder, at angriberen er på vej til Boluspor i den næstbedste tyrkiske række. Rygter i tyrkiske medier skal man som oftest tage med et gran salt, men det kan bestemt ikke udelukkes, at han skal tilbage til et land, hvor han før har gjort sig og er blevet rygtet til.

17 kampe og tre scoringer står senegaleseren noteret for i Superliga-sammenhæng.

Ikke på træningsbanen
Flere transferrelaterede nyheder er nok på vej fra FC København, og en af dem kunne meget vel handle om Diogo Goncalves skifte til MLS, som Tipsbladet afslørede mandag.

Portugiseren var ikke på træningsbanen tirsdag, hvor københavnerne forberedte sig på deres Europa-kamp mod Banik Ostrava. Om Diogo Goncalves træner indendørs eller træner på 10'eren, må stå hen i det uvisse, men det kan heller ikke afvises, at det hænger sammen med et muligt klubskifte

Christian Sørensen, der er på vej til FC Midtjylland, var at finde på træningsbanen og kom som den sidste ud til sine holdkammerater.

265821

Christian Sørensen kom som sidste mand ud til dagens træning i Parken inden mødet med Banik Ostrava. Foto: Tipsbladet

Tipsbladet og den øvrige presse spurgte også ind til situationen omkring Christian Sørensen og Diogo Goncalves, men Jacob Neestrup slog gentagene gange fast, at han ikke havde nogen kommentarer.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

José Mourinho vil have dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Neymar er tilbage

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop