Optrapper Damsgaard-interesse: Vil byde 185 mio.

Mikkel Damsgaard har i den seneste tid været rygtet til flere storklubber, men nu forlyder det fra Italien, at Tottenham fører kapløbet om den unge danskers signatur.



Mikkel Damsgaard var en af de spillere, der fik det største gennembrud under EM 2021, og efterfølgende har der været masser af transferrygter om den 21-årige Sampdoria-dansker. 

Tidligere på ugen reporterede Rai Sport, at Damsgaard er på Juventus’ radar, men nu forlyder det fra den italienske avis La Repubblica, at Tottenham fører kampen om den danske landsholdsprofil, der dermed altså også kan blive holdkammerat med Pierre-Emile Højbjerg i klubregi. 

Vil byde 185 millioner
Tottenham har denne sommer fået en ny sportsdirektør, italieneren Fabio Paratici, som London-klubben har hentet i Juventus. Paraticis første transfer i London er Atalanta-målmanden Pierluigi Gollina, og noget tyder altså på, at sportsdirektøren stadig har blikket rettet mod hjemlandet. 

I hvert fald forlyder det, at Tottenham er klar til at tilbyde Sampdoria 185 millioner kroner for Mikkel Damsgaard, som Genova-klubben hentede for omtrent 50 millioner kroner. Sampdorias præsident indikerede dog tidligere i juli, at han vil have op imod 300 millioner kroner for sit unge danske stjernefrø. 

Tottenham har angiveligt fulgt Mikkel Damsgaard siden José Mourinhos tid i klubben, og nu forlyder det altså, at London-klubben har tænkt sig at afgive et bud. 





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’