Optrapper Damsgaard-interesse: Vil byde 185 mio.

Mikkel Damsgaard har i den seneste tid været rygtet til flere storklubber, men nu forlyder det fra Italien, at Tottenham fører kapløbet om den unge danskers signatur.



Mikkel Damsgaard var en af de spillere, der fik det største gennembrud under EM 2021, og efterfølgende har der været masser af transferrygter om den 21-årige Sampdoria-dansker. 

Tidligere på ugen reporterede Rai Sport, at Damsgaard er på Juventus’ radar, men nu forlyder det fra den italienske avis La Repubblica, at Tottenham fører kampen om den danske landsholdsprofil, der dermed altså også kan blive holdkammerat med Pierre-Emile Højbjerg i klubregi. 

Vil byde 185 millioner
Tottenham har denne sommer fået en ny sportsdirektør, italieneren Fabio Paratici, som London-klubben har hentet i Juventus. Paraticis første transfer i London er Atalanta-målmanden Pierluigi Gollina, og noget tyder altså på, at sportsdirektøren stadig har blikket rettet mod hjemlandet. 

I hvert fald forlyder det, at Tottenham er klar til at tilbyde Sampdoria 185 millioner kroner for Mikkel Damsgaard, som Genova-klubben hentede for omtrent 50 millioner kroner. Sampdorias præsident indikerede dog tidligere i juli, at han vil have op imod 300 millioner kroner for sit unge danske stjernefrø. 

Tottenham har angiveligt fulgt Mikkel Damsgaard siden José Mourinhos tid i klubben, og nu forlyder det altså, at London-klubben har tænkt sig at afgive et bud. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Arsenal er i Champions League-finalen

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I dialog om Albert Grønbæk

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Tv-vært stopper på Viaplay

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen