Madrid jagter superstjerne-erstatning for Benzema

Karim Benzema kan være tæt på et skifte til Saudi-Arabien, og ifølge The Times har Real Madrid derfor rettet kikkerten mod Premier League.



Real Madrid har længe været meldt tæt på Jude Bellingham, men Dortmund-spilleren er ikke den eneste engelske stjerne, der kan ende i den spanske hovedstadsklub denne sommer. 

Ifølge The Times er Harry Kane nemlig på blokken i Real Madrid, der potentielt skal sige farvel til Karim Benzema denne sommer.

Den franske Ballon d'Or-vinder overvejer nemlig et tilbud fra den saudiarabiske klub Al Hilal angiveligt står med klar med en årsløn på mere end 750 millioner kroner. 

Også transferjournalisten Fabrizio Romano har berettet om saudiarabisk interesse for Karim Benzema. Ifølge Romano er det dog klubben Al Ittihad, der jagter Karim Benzema. Real Madrid forventer et snarligt svar fra Karim Benzema, skriver Fabrizio Romano. 

Og ifølge The Times kan franskmandens erstatning altså blive Harry Kane, der har kontraktudløb i Tottenham næste år. Manchester United jagter også Harry Kane, men ifølge The Times er Tottenham mere åbne for at sælge den engelske landsholdskaptajn til en udenlandsk klub. 

Et salg af Harry Kane til en anden klub i Premier League er faktisk fuldstændigt udelukket for Tottenham, lyder det. 

Real Madrid overvejer også billigere alternativer til Harry Kane, skriver The Times, der peger på Roberto Firmino og Espanyol-angriberen Joselu som andre angribere, der angiveligt er på Real Madrids radar. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’