Madrid jagter superstjerne-erstatning for Benzema

Karim Benzema kan være tæt på et skifte til Saudi-Arabien, og ifølge The Times har Real Madrid derfor rettet kikkerten mod Premier League.



Real Madrid har længe været meldt tæt på Jude Bellingham, men Dortmund-spilleren er ikke den eneste engelske stjerne, der kan ende i den spanske hovedstadsklub denne sommer. 

Ifølge The Times er Harry Kane nemlig på blokken i Real Madrid, der potentielt skal sige farvel til Karim Benzema denne sommer.

Den franske Ballon d'Or-vinder overvejer nemlig et tilbud fra den saudiarabiske klub Al Hilal angiveligt står med klar med en årsløn på mere end 750 millioner kroner. 

Også transferjournalisten Fabrizio Romano har berettet om saudiarabisk interesse for Karim Benzema. Ifølge Romano er det dog klubben Al Ittihad, der jagter Karim Benzema. Real Madrid forventer et snarligt svar fra Karim Benzema, skriver Fabrizio Romano. 

Og ifølge The Times kan franskmandens erstatning altså blive Harry Kane, der har kontraktudløb i Tottenham næste år. Manchester United jagter også Harry Kane, men ifølge The Times er Tottenham mere åbne for at sælge den engelske landsholdskaptajn til en udenlandsk klub. 

Et salg af Harry Kane til en anden klub i Premier League er faktisk fuldstændigt udelukket for Tottenham, lyder det. 

Real Madrid overvejer også billigere alternativer til Harry Kane, skriver The Times, der peger på Roberto Firmino og Espanyol-angriberen Joselu som andre angribere, der angiveligt er på Real Madrids radar. 







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Premier League-dansker skal have ny manager

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Landsholdet forsinket

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?