Mæhle-rygter: Kunne være sjovt at se ham der

Spiller Joakim Mæhle i Atalanta efter sommerferien? Ikke nødvendigvis, lyder det fra Tipsbladet Prints chefredaktør.



Joakim Mæhle har været inde og ude af holdet i Atalanta i det seneste halve års tid, selvom danskeren har været en stor profil på det danske landshold. 

Og ifølge Troels Bager Thøgersen, chefredaktør for Tipsbladet Print, er der derfor ikke utænkeligt, at Joakim Mæhle kan stå foran et klubskifte til sommer.

– Joakim Mæhle har gjort det fremragende for landsholdet. Det har man kunne se, hvis man har fulgt bare lidt med i landsholdets kampe. For Atalanta har der egentlig også været gode perioder, men der har altså også været en del tid, hvor Mæhle ikke har været en af de foretrukne. Så jeg tror, at vi kommer til en afgørende sommer, siger Troels Bager Thøgersen således. 

Fremtiden kan ligge i en anden Serie A-klub, men engelsk fodbold kunne også være rigtig spændende, lyder det fra chefredaktøren.

– Han har helt sikkert et godt navn i Italien nu. Det bør han i hvert fald have, med de præstationer, han har leveret. I kan godt kalde mig en kliché, men jeg kunne altså godt se for mig, at det kunne være sjovt at få ham i Premier League, siger Troels Bager Thøgersen.

– Den der dynamik, han har, og det spil, han gentagne gange har vist, han kan levere… og det niveau, han kan være på. Jamen, hør, jeg synes, at han er god nok til Premier League, hvor modstanderne jo er endnu dygtigere end dem, han møder i den udemærkede Serie A. 

Joakim Mæhle blev for nyligt rygtet til Tottenham, og ifølge Troels Bager Thøgersen er det heller ikke de absolut største klubber i England, der vil gå efter Joakim Mæhle.

– Jeg kunne godt se en midterklub for mig. Eller måske skal vi op og tale Europa League- eller Champions League-deltager her på fastlandet i Europa. Det kunne selvfølgelig godt være et andet sted i Spanien, Italien eller Tyskland. 

Se hele analysen i afspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Donald Trump bekræfter

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Transferbombe i Manchester United

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen