Joakim Mæhle har været inde og ude af holdet i Atalanta i det seneste halve års tid, selvom danskeren har været en stor profil på det danske landshold.
Og ifølge Troels Bager Thøgersen, chefredaktør for Tipsbladet Print, er der derfor ikke utænkeligt, at Joakim Mæhle kan stå foran et klubskifte til sommer.
– Joakim Mæhle har gjort det fremragende for landsholdet. Det har man kunne se, hvis man har fulgt bare lidt med i landsholdets kampe. For Atalanta har der egentlig også været gode perioder, men der har altså også været en del tid, hvor Mæhle ikke har været en af de foretrukne. Så jeg tror, at vi kommer til en afgørende sommer, siger Troels Bager Thøgersen således.
Fremtiden kan ligge i en anden Serie A-klub, men engelsk fodbold kunne også være rigtig spændende, lyder det fra chefredaktøren.
– Han har helt sikkert et godt navn i Italien nu. Det bør han i hvert fald have, med de præstationer, han har leveret. I kan godt kalde mig en kliché, men jeg kunne altså godt se for mig, at det kunne være sjovt at få ham i Premier League, siger Troels Bager Thøgersen.
– Den der dynamik, han har, og det spil, han gentagne gange har vist, han kan levere… og det niveau, han kan være på. Jamen, hør, jeg synes, at han er god nok til Premier League, hvor modstanderne jo er endnu dygtigere end dem, han møder i den udemærkede Serie A.
Joakim Mæhle blev for nyligt rygtet til Tottenham, og ifølge Troels Bager Thøgersen er det heller ikke de absolut største klubber i England, der vil gå efter Joakim Mæhle.
– Jeg kunne godt se en midterklub for mig. Eller måske skal vi op og tale Europa League- eller Champions League-deltager her på fastlandet i Europa. Det kunne selvfølgelig godt være et andet sted i Spanien, Italien eller Tyskland.
Se hele analysen i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
– Jeg får så ondt i maven over det
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
