Mæhle-rygter: Kunne være sjovt at se ham der

Spiller Joakim Mæhle i Atalanta efter sommerferien? Ikke nødvendigvis, lyder det fra Tipsbladet Prints chefredaktør.



Joakim Mæhle har været inde og ude af holdet i Atalanta i det seneste halve års tid, selvom danskeren har været en stor profil på det danske landshold. 

Og ifølge Troels Bager Thøgersen, chefredaktør for Tipsbladet Print, er der derfor ikke utænkeligt, at Joakim Mæhle kan stå foran et klubskifte til sommer.

– Joakim Mæhle har gjort det fremragende for landsholdet. Det har man kunne se, hvis man har fulgt bare lidt med i landsholdets kampe. For Atalanta har der egentlig også været gode perioder, men der har altså også været en del tid, hvor Mæhle ikke har været en af de foretrukne. Så jeg tror, at vi kommer til en afgørende sommer, siger Troels Bager Thøgersen således. 

Fremtiden kan ligge i en anden Serie A-klub, men engelsk fodbold kunne også være rigtig spændende, lyder det fra chefredaktøren.

– Han har helt sikkert et godt navn i Italien nu. Det bør han i hvert fald have, med de præstationer, han har leveret. I kan godt kalde mig en kliché, men jeg kunne altså godt se for mig, at det kunne være sjovt at få ham i Premier League, siger Troels Bager Thøgersen.

– Den der dynamik, han har, og det spil, han gentagne gange har vist, han kan levere… og det niveau, han kan være på. Jamen, hør, jeg synes, at han er god nok til Premier League, hvor modstanderne jo er endnu dygtigere end dem, han møder i den udemærkede Serie A. 

Joakim Mæhle blev for nyligt rygtet til Tottenham, og ifølge Troels Bager Thøgersen er det heller ikke de absolut største klubber i England, der vil gå efter Joakim Mæhle.

– Jeg kunne godt se en midterklub for mig. Eller måske skal vi op og tale Europa League- eller Champions League-deltager her på fastlandet i Europa. Det kunne selvfølgelig godt være et andet sted i Spanien, Italien eller Tyskland. 

Se hele analysen i afspilleren øverst i artiklen. 



Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Trist melding om Emil Højlund

Her er Superligaens bedste stadion

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Vil have stjernetræner til Tottenham

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Liverpool-spiller i chokskifte?

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

‘Usandsynlig genopstandelse’

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Storklub lurer på Mohamed Salah

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp