Flere fremtrædende medier reporterede mandag, at Erling Haalands skifte til Manchester City stort set er på plads, og nordmanden har angiveligt også gennemført et lægetjek i Bruxelles.
Ifølge The Athletic-journalisten David Ornstein, der mandag formiddag breakede historien, er det dog ikke nødvendigvis Erling Haalands plan at blive mange år i Manchester. I podcasten The Athletic Football Club har Ornstein således indikeret, at Haaland muligvis ser Manchester City som et springbræt til at komme til Real Madrid senere.
– Det er tydeligvis et af Citys trumfkort i denne her situation. De håber på at beholde ham meget længere, hvis det bliver en succes. Der har været snak om en frikøbsklausul [i Haalands kontrakt med Manchester City, red.] som en del af forhandlingerne, så må vi vente og se detaljerne omkring det i de kommende dage, ikke uger, lyder det således, ifølge Talksport, fra David Ornstein.
– Det vil blive skruet sammen til potentielt at tilfredstille Erling Haalands langvarige drøm om at repræsentere Real Madrid, som er ret veldokumenteret. Det er en ret stor drøm for ham. Holdningen var, at hvis han var taget dertil nu, så ville han ikke skifte igen. Så er han der resten af karrieren, lidt ligesom Benzema, som han ville kunne afløse.
– Nu tager han til City, som kan være et springbræt. Det kan også have været vigtigt for hans repræsentanter. Det var et kendetegn ved Mino Raiolas karriere før hans tragiske død for nyligt. Det kunne helt sikkert være en del af planen, tror jeg. Jeg tror, at meget vil afhæmge af Pep Guardiola, som har kontraktudløb i 2023.
Dermed ser det ud til, at Erling Haaland igen har sikret sig en frikøbsklausul. Det er netop på grund af frikøbsklausulen i Haalands kontrakt med Dortmund, at Manchester City angiveligt kan hente nordmanden for blot lidt over en halv milliard kroner, hvilket må siges at være langt under angriberens reelle markedsværdi.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT
