Flere fremtrædende medier reporterede mandag, at Erling Haalands skifte til Manchester City stort set er på plads, og nordmanden har angiveligt også gennemført et lægetjek i Bruxelles.
Ifølge The Athletic-journalisten David Ornstein, der mandag formiddag breakede historien, er det dog ikke nødvendigvis Erling Haalands plan at blive mange år i Manchester. I podcasten The Athletic Football Club har Ornstein således indikeret, at Haaland muligvis ser Manchester City som et springbræt til at komme til Real Madrid senere.
– Det er tydeligvis et af Citys trumfkort i denne her situation. De håber på at beholde ham meget længere, hvis det bliver en succes. Der har været snak om en frikøbsklausul [i Haalands kontrakt med Manchester City, red.] som en del af forhandlingerne, så må vi vente og se detaljerne omkring det i de kommende dage, ikke uger, lyder det således, ifølge Talksport, fra David Ornstein.
– Det vil blive skruet sammen til potentielt at tilfredstille Erling Haalands langvarige drøm om at repræsentere Real Madrid, som er ret veldokumenteret. Det er en ret stor drøm for ham. Holdningen var, at hvis han var taget dertil nu, så ville han ikke skifte igen. Så er han der resten af karrieren, lidt ligesom Benzema, som han ville kunne afløse.
– Nu tager han til City, som kan være et springbræt. Det kan også have været vigtigt for hans repræsentanter. Det var et kendetegn ved Mino Raiolas karriere før hans tragiske død for nyligt. Det kunne helt sikkert være en del af planen, tror jeg. Jeg tror, at meget vil afhæmge af Pep Guardiola, som har kontraktudløb i 2023.
Dermed ser det ud til, at Erling Haaland igen har sikret sig en frikøbsklausul. Det er netop på grund af frikøbsklausulen i Haalands kontrakt med Dortmund, at Manchester City angiveligt kan hente nordmanden for blot lidt over en halv milliard kroner, hvilket må siges at være langt under angriberens reelle markedsværdi.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
