– Man City kan være et springbræt for Haaland

Ifølge The Athletic-journalisten David Ornstein tyder meget på, at Erling Haalands kontrakt med Manchester City kommer til at indeholde en frikøbsklausul, der om nogle år vil give nordmanden for at tage videre til Real Madrid.



Flere fremtrædende medier reporterede mandag, at Erling Haalands skifte til Manchester City stort set er på plads, og nordmanden har angiveligt også gennemført et lægetjek i Bruxelles

Ifølge The Athletic-journalisten David Ornstein, der mandag formiddag breakede historien, er det dog ikke nødvendigvis Erling Haalands plan at blive mange år i Manchester. I podcasten The Athletic Football Club har Ornstein således indikeret, at Haaland muligvis ser Manchester City som et springbræt til at komme til Real Madrid senere. 

– Det er tydeligvis et af Citys trumfkort i denne her situation. De håber på at beholde ham meget længere, hvis det bliver en succes. Der har været snak om en frikøbsklausul [i Haalands kontrakt med Manchester City, red.] som en del af forhandlingerne, så må vi vente og se detaljerne omkring det i de kommende dage, ikke uger, lyder det således, ifølge Talksport, fra David Ornstein.

– Det vil blive skruet sammen til potentielt at tilfredstille Erling Haalands langvarige drøm om at repræsentere Real Madrid, som er ret veldokumenteret. Det er en ret stor drøm for ham. Holdningen var, at hvis han var taget dertil nu, så ville han ikke skifte igen. Så er han der resten af karrieren, lidt ligesom Benzema, som han ville kunne afløse. 

– Nu tager han til City, som kan være et springbræt. Det kan også have været vigtigt for hans repræsentanter. Det var et kendetegn ved Mino Raiolas karriere før hans tragiske død for nyligt. Det kunne helt sikkert være en del af planen, tror jeg. Jeg tror, at meget vil afhæmge af Pep Guardiola, som har kontraktudløb i 2023. 

Dermed ser det ud til, at Erling Haaland igen har sikret sig en frikøbsklausul. Det er netop på grund af frikøbsklausulen i Haalands kontrakt med Dortmund, at Manchester City angiveligt kan hente nordmanden for blot lidt over en halv milliard kroner, hvilket må siges at være langt under angriberens reelle markedsværdi. 



Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fyret

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FC København-profil ude med sygdom

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Frank reddet i døende sekunder

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt