Manchester Uniteds transfer-nødløsning

Manchester United har tænkt sig at forsøge alle løsninger for at komme af med Christian Eriksen, Antony og Marcus Rashford, skriver medie.



Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.

Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.

Christian Eriksen er en del af den udrensing.

Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.

Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.

Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.

– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.

Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.

Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.



Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Philadelphia Union forhandler om dansker

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

På vej til storklub

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Lurer på dyr dansk stjerne

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: FC København binder stortalent

Solgt for 285 millioner

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Pibekoncert til Thomas Frank

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Stopper alle forhandlinger

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker