Manchester Uniteds transfer-nødløsning

Manchester United har tænkt sig at forsøge alle løsninger for at komme af med Christian Eriksen, Antony og Marcus Rashford, skriver medie.



Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.

Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.

Christian Eriksen er en del af den udrensing.

Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.

Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.

Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.

– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.

Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.

Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.



FC København viser interesse for Udinese-spiller

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Meldes på vej mod nyt skifte

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk målsluger færdig

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’