Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.
Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.
Christian Eriksen er en del af den udrensing.
Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.
Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.
Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.
– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.
Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.
Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED