Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.
Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.
Christian Eriksen er en del af den udrensing.
Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.
Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.
Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.
– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.
Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.
Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT