Manchester Uniteds transfer-nødløsning

Manchester United har tænkt sig at forsøge alle løsninger for at komme af med Christian Eriksen, Antony og Marcus Rashford, skriver medie.



Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.

Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.

Christian Eriksen er en del af den udrensing.

Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.

Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.

Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.

– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.

Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.

Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet