Manchester Uniteds transfer-nødløsning

Manchester United har tænkt sig at forsøge alle løsninger for at komme af med Christian Eriksen, Antony og Marcus Rashford, skriver medie.



Manchester United går et travlt transfervindue i møde, hvor holdet skal støbes til fremtidig succes.

Flere medier peger blandt andet på, at der skal gang i en større udrensing, så der kan frigøres lønkroner til nye spillere.

Christian Eriksen er en del af den udrensing.

Hans kontrakt udløber til sommer, og det har flere gange været fremme, at han ikke får den forlænget. I stedet ønsker Manchester United at komme af med danskeren før tid, hvor et salg har været på tale denne januar.

Nu skriver Givemesport imidlertid, at man har en nødløsning klar, hvis interessen for Christian Eriksen ikke bugner. Mediet erfarer, at en lejeaftale kan komme på tale, hvis ikke det lykkes at sælge ham.

Samme løsning gælder i øvrigt for Marcus Rashford og Antony, som Manchester United heller ikke ser som en del af fremtiden. Førsteprioriteten er dog ifølge Givemesport at få dem alle tre solgt, så man slipper for at hæfte for deres lønkroner.

– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skrev den tidligere Premier League-spiller Chris Sutton for nyligt i sin klumme hos Daily Mail.

Den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber peger faktisk på hele 10 spillere, som han ser forlade Manchester United. Foruden Christian Eriksen er der tale om Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.

Christian Eriksen, 32 år, fik en sjælden startplads i seneste spillerunde, men det var ikke noget kønt syn, da Manchester United blev rundbarberet af Newcastle.





Voldsomt hård Thomas Frank-kritik


Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-legende stråler som 41-årig

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Thomas Frank siger undskyld

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Randers FC – OB

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Tæt på ren elendighed’

Uhre kom på banen i stor skuffelse

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’