Medie: Barca vil sælge stjernefrø for 560 mio.

Ifølge The Athletic er Barcelona interesseret i at sælge 20-årigt stortalent, idet de spanske mestre jagter en forstærkning til midtbanen.



Han fik sin Barcelona-debut som blot 16-årig tilbage i 2019, men siden da har Ansu Fati haft svært ved at slå igennem for alvor i den spanske storklub. 

Og ifølge The Athletic er Barcelona nu klar til at sælge den i dag 20-årige Ansu Fati, der i denne sæson er startet inde i 11 La Liga-kampe for Barcelona. 

Fatis potentielle Barcelona-exit er relateret til den spanske klubs jagt på Wolverhampton-portugiseren Ruben Neves, som Barcelona-præsident Joan Laporta angiveligt er stor beundrer af. 

Både Ruben Neves og Ansu Fati er repræsenteret af stjerneagenten Jorge Mendes, og ifølge The Athletic er Barcelona klar til at betale 335 millioner kroner for Ruben Neves, såfremt Mendes samtidig kan finde en klub, der er klar til at købe Ansu Fati for 560 millioner kroner. 

Sergio Busquets forlader Barcelona efter denne sæson, og veteranens exit betyder, at Xavi har brug for en forstærkning til midtbanen. Ifølge The Athletic presser Barcelona-cheftræneren på for at hente Real Sociedads Martin Zubimendi ind som afløser for Busquets. 

Ifølge The Athletic kompliceres Barcelonas jagt på Ruben Neves af, at Xavi angiveligt ikke er overbevist om, at portugiseren er den rette mand til at afløse Busquets. 

Også Bayern München-stjernen Joshua Kimmich er, ifølge The Athletic, en spiller, som Barcelonas trænerstab er meget interesseret i at få fingrene i. 

Et eventuelt indkøb af tyskeren er dog også afhængigt af et salg af Ansu Fati, forlyder det. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Så du det? Wass i helt vild aktion

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job