Medie: Barca vil sælge stjernefrø for 560 mio.

Ifølge The Athletic er Barcelona interesseret i at sælge 20-årigt stortalent, idet de spanske mestre jagter en forstærkning til midtbanen.



Han fik sin Barcelona-debut som blot 16-årig tilbage i 2019, men siden da har Ansu Fati haft svært ved at slå igennem for alvor i den spanske storklub. 

Og ifølge The Athletic er Barcelona nu klar til at sælge den i dag 20-årige Ansu Fati, der i denne sæson er startet inde i 11 La Liga-kampe for Barcelona. 

Fatis potentielle Barcelona-exit er relateret til den spanske klubs jagt på Wolverhampton-portugiseren Ruben Neves, som Barcelona-præsident Joan Laporta angiveligt er stor beundrer af. 

Både Ruben Neves og Ansu Fati er repræsenteret af stjerneagenten Jorge Mendes, og ifølge The Athletic er Barcelona klar til at betale 335 millioner kroner for Ruben Neves, såfremt Mendes samtidig kan finde en klub, der er klar til at købe Ansu Fati for 560 millioner kroner. 

Sergio Busquets forlader Barcelona efter denne sæson, og veteranens exit betyder, at Xavi har brug for en forstærkning til midtbanen. Ifølge The Athletic presser Barcelona-cheftræneren på for at hente Real Sociedads Martin Zubimendi ind som afløser for Busquets. 

Ifølge The Athletic kompliceres Barcelonas jagt på Ruben Neves af, at Xavi angiveligt ikke er overbevist om, at portugiseren er den rette mand til at afløse Busquets. 

Også Bayern München-stjernen Joshua Kimmich er, ifølge The Athletic, en spiller, som Barcelonas trænerstab er meget interesseret i at få fingrene i. 

Et eventuelt indkøb af tyskeren er dog også afhængigt af et salg af Ansu Fati, forlyder det. 





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller