Medie: Barca vil sælge stjernefrø for 560 mio.

Ifølge The Athletic er Barcelona interesseret i at sælge 20-årigt stortalent, idet de spanske mestre jagter en forstærkning til midtbanen.



Han fik sin Barcelona-debut som blot 16-årig tilbage i 2019, men siden da har Ansu Fati haft svært ved at slå igennem for alvor i den spanske storklub. 

Og ifølge The Athletic er Barcelona nu klar til at sælge den i dag 20-årige Ansu Fati, der i denne sæson er startet inde i 11 La Liga-kampe for Barcelona. 

Fatis potentielle Barcelona-exit er relateret til den spanske klubs jagt på Wolverhampton-portugiseren Ruben Neves, som Barcelona-præsident Joan Laporta angiveligt er stor beundrer af. 

Både Ruben Neves og Ansu Fati er repræsenteret af stjerneagenten Jorge Mendes, og ifølge The Athletic er Barcelona klar til at betale 335 millioner kroner for Ruben Neves, såfremt Mendes samtidig kan finde en klub, der er klar til at købe Ansu Fati for 560 millioner kroner. 

Sergio Busquets forlader Barcelona efter denne sæson, og veteranens exit betyder, at Xavi har brug for en forstærkning til midtbanen. Ifølge The Athletic presser Barcelona-cheftræneren på for at hente Real Sociedads Martin Zubimendi ind som afløser for Busquets. 

Ifølge The Athletic kompliceres Barcelonas jagt på Ruben Neves af, at Xavi angiveligt ikke er overbevist om, at portugiseren er den rette mand til at afløse Busquets. 

Også Bayern München-stjernen Joshua Kimmich er, ifølge The Athletic, en spiller, som Barcelonas trænerstab er meget interesseret i at få fingrene i. 

Et eventuelt indkøb af tyskeren er dog også afhængigt af et salg af Ansu Fati, forlyder det. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil