Medie: Chelsea meget tæt på ungarsk stjerne

Chelsea er ifølge italiensk medie tæt på at købe ungarsk offensivspiller.



Todd Boehly har haft spenderbukserne på, siden han overtog Chelsea.

I januar stod pengepungen på vid gab, da man præsenterede Enzo Fernandez, Mykhaylo Mudryk og Benoit Badiashile for enorme summer. Kassen er dog ikke tom endnu.

Tuttomercatoweb skriver således, at Chelsea er meget tæt på købe den ungarske stjerne Dominik Szoboszlai, som spiller på midtbanen i RB Leipzig.

Det forlyder, at Chelsea og Dominik Szoboszlai er i konstant kontakt. En handel skulle være tæt på at blive afsluttet, hvilket kan ske i de kommende dage. Selvom transfervinduet i England er lukket, så kan Chelsea godt købe spillere, men de kan først registreres til sommer.

Derfor vil 22-årige Dominik Szoboszlai spille sæsonen færdig i RB Leipzig for så at rykke til Chelsea efter denne sæson. Offensivspillerens agent, Mátyás Eszerházy, kender dog ikke forfærdeligt meget til transferen.

– Der er ingen samtaler eller aftale med nogen klub. Vi offentliggør ikke noget i den kommende fremtid, siger han til det ungarske medie Sportal.

Chelseas nye tekniske direktør, Christopher Vivell, har en fortid i en lignende position i RB Leipzig. Derfor er han ifølge Tuttomercatoweb en af de ledende figurer i at få transferen på plads.

22-årige Dominik Szoboszlai kom til RB Leipzig fra RB Salzburg i 2021. Skiftet fra østrigsk til tysk Bundesliga har ikke ligefrem bremset ungarerens udvikling.

Han er en af klubbens bærende profiler, hvor det er blevet til fem mål og 13 assister i denne sæson for RB Leipzig, der kæmper med i toppen af Bundesligaen. Lige nu er man syv point fra Bayern München på førstepladsen.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kroatien – Ghana