Ferran Torres rykkede sidste år fra La Liga til Premier League, men den 21-årige spanier kan snart være på vej tilbage til hjemlandet.
Således skriver den spanske avis Mundo Deportivo, at Ferran Torres kan have kurs mod Barcelona, selvom den tidligere Valencia-spiller egentlig er glad nok for at være i Manchester City.
Således skriver Mundo Deportivo, at Torres har muligheden for at blive en stor profil i Barcelona, mens spanieren i Manchester City ikke er en af de helt store kanoner.
Startede stærkt
Ferran Torres indledte sæsonen med startpladser i Manchester Citys fire første Premier League-kampe, men spanieren røg herefter ud på bænken, hvorefter han blev ramt af en skade, der har holdt ham ude i over en måned.
Mundo Deportivo peger på, at Barcelona i øjeblikket er et godt stykke fra tidligere tiders storhed, men at catalanerne selvsagt kæmper for at komme tilbage. Og deri ligger der altså en potentielt spændende udfordring for Ferran Torres, der vil kunne blive en hovedperson i Barcelonas kamp for at vende tilbage til den europæiske elite.
Også Marca og engelske The Times skriver, at Barcelona arbejder for at hente Ferran Torres. Ifølge Marca var Torres’ agent forbi Barcelonas hovedkvarter i tirsdags, med henblik på at presse skiftet igennem. Barcelonas fodbolddirektør er desuden rejst til Manchester i denne uge.
Ifølge Marca er Ferran Torres og Barcelona nået til enighed, men den catalanske klub mangler at nå til enighed med Manchester City.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
