Medie: City-stjerne nærmer sig skifte til storklub

Ifølge flere medier arbejder Barcelona i øjeblikket intenst på at få fingrene i Ferran Torres.



Ferran Torres rykkede sidste år fra La Liga til Premier League, men den 21-årige spanier kan snart være på vej tilbage til hjemlandet. 

Således skriver den spanske avis Mundo Deportivo, at Ferran Torres kan have kurs mod Barcelona, selvom den tidligere Valencia-spiller egentlig er glad nok for at være i Manchester City. 

Således skriver Mundo Deportivo, at Torres har muligheden for at blive en stor profil i Barcelona, mens spanieren i Manchester City ikke er en af de helt store kanoner. 

Startede stærkt
Ferran Torres indledte sæsonen med startpladser i Manchester Citys fire første Premier League-kampe, men spanieren røg herefter ud på bænken, hvorefter han blev ramt af en skade, der har holdt ham ude i over en måned. 

Mundo Deportivo peger på, at Barcelona i øjeblikket er et godt stykke fra tidligere tiders storhed, men at catalanerne selvsagt kæmper for at komme tilbage. Og deri ligger der altså en potentielt spændende udfordring for Ferran Torres, der vil kunne blive en hovedperson i Barcelonas kamp for at vende tilbage til den europæiske elite. 

Også Marca og engelske The Times skriver, at Barcelona arbejder for at hente Ferran Torres. Ifølge Marca var Torres’ agent forbi Barcelonas hovedkvarter i tirsdags, med henblik på at presse skiftet igennem. Barcelonas fodbolddirektør er desuden rejst til Manchester i denne uge. 

Ifølge Marca er Ferran Torres og Barcelona nået til enighed, men den catalanske klub mangler at nå til enighed med Manchester City.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bo Svensson svært utilfreds