Ferran Torres rykkede sidste år fra La Liga til Premier League, men den 21-årige spanier kan snart være på vej tilbage til hjemlandet.
Således skriver den spanske avis Mundo Deportivo, at Ferran Torres kan have kurs mod Barcelona, selvom den tidligere Valencia-spiller egentlig er glad nok for at være i Manchester City.
Således skriver Mundo Deportivo, at Torres har muligheden for at blive en stor profil i Barcelona, mens spanieren i Manchester City ikke er en af de helt store kanoner.
Startede stærkt
Ferran Torres indledte sæsonen med startpladser i Manchester Citys fire første Premier League-kampe, men spanieren røg herefter ud på bænken, hvorefter han blev ramt af en skade, der har holdt ham ude i over en måned.
Mundo Deportivo peger på, at Barcelona i øjeblikket er et godt stykke fra tidligere tiders storhed, men at catalanerne selvsagt kæmper for at komme tilbage. Og deri ligger der altså en potentielt spændende udfordring for Ferran Torres, der vil kunne blive en hovedperson i Barcelonas kamp for at vende tilbage til den europæiske elite.
Også Marca og engelske The Times skriver, at Barcelona arbejder for at hente Ferran Torres. Ifølge Marca var Torres’ agent forbi Barcelonas hovedkvarter i tirsdags, med henblik på at presse skiftet igennem. Barcelonas fodbolddirektør er desuden rejst til Manchester i denne uge.
Ifølge Marca er Ferran Torres og Barcelona nået til enighed, men den catalanske klub mangler at nå til enighed med Manchester City.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
