Medie: Conte vil hente ‘verdensklasse’-duo

Ifølge Football Insider ønsker Antonio Conte at hente to af profilerne på det hollandske landshold.



Tottenham tabte torsdag til slovenske NS Mura, og Antonio Conte erkendte efter nedturen, at ‘niveauet i Tottenham ikke er så højt’

Samtidig er Tottenhams vel nok bedste forsvarsspiller, Cristian Romero, løbet ind i det, som Conte har beskrevet som en ‘alvorlig’ skade. 

Det forventes derfor, at Tottenham kommer til at forstærke bagkæden, når transfermarkedet åbner efter nytår. Tidligere på ugen kom det således ud, at Conte vil have to nye midterforsvare. Og ifølge Football Insider har Conte udset sig to midtstoppere fra samme land. 

En svær mission
Således skriver Football Insider, at Tottenham pønser på at hente to hollandske midterforsvarere i Italien.

– En Spurs-kilde har fortalt Football Insider, at træneren [Conte, red.] og rekrutteringschefen anser Inters Stefan de Vrij og Juventus’ Matthijs de Ligt for at være ‘verdensklasse’, lyder det således fra Football Insider. 

Ifølge Football Insider er Tottenham bevidst om, at det bliver vanskeligt at hente de to anerkendte forsvarsspillere til januar. Mediet peger dog på, at Stefan de Vrij har kontraktudløb om halvandet år, samt at Matthijs de Ligts tid i Juventus har været meget op og ned. 

Football Insider understreger dog, at Tottenham under alle omstændigheder vil gå efter at hente ‘minimum én topklasse-midterforsvarer i januar’. 

Tottenham ligger aktuelt på 7. pladsen i Premier League. Antonio Contes mandskab kan dog rykke op på 6. pladsen søndag, hvis det bliver til tre point i udekampen mod Burnley.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’