Tottenham tabte torsdag til slovenske NS Mura, og Antonio Conte erkendte efter nedturen, at ‘niveauet i Tottenham ikke er så højt’.
Samtidig er Tottenhams vel nok bedste forsvarsspiller, Cristian Romero, løbet ind i det, som Conte har beskrevet som en ‘alvorlig’ skade.
Det forventes derfor, at Tottenham kommer til at forstærke bagkæden, når transfermarkedet åbner efter nytår. Tidligere på ugen kom det således ud, at Conte vil have to nye midterforsvare. Og ifølge Football Insider har Conte udset sig to midtstoppere fra samme land.
En svær mission
Således skriver Football Insider, at Tottenham pønser på at hente to hollandske midterforsvarere i Italien.
– En Spurs-kilde har fortalt Football Insider, at træneren [Conte, red.] og rekrutteringschefen anser Inters Stefan de Vrij og Juventus’ Matthijs de Ligt for at være ‘verdensklasse’, lyder det således fra Football Insider.
Ifølge Football Insider er Tottenham bevidst om, at det bliver vanskeligt at hente de to anerkendte forsvarsspillere til januar. Mediet peger dog på, at Stefan de Vrij har kontraktudløb om halvandet år, samt at Matthijs de Ligts tid i Juventus har været meget op og ned.
Football Insider understreger dog, at Tottenham under alle omstændigheder vil gå efter at hente ‘minimum én topklasse-midterforsvarer i januar’.
Tottenham ligger aktuelt på 7. pladsen i Premier League. Antonio Contes mandskab kan dog rykke op på 6. pladsen søndag, hvis det bliver til tre point i udekampen mod Burnley.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
