Tottenham tabte torsdag til slovenske NS Mura, og Antonio Conte erkendte efter nedturen, at ‘niveauet i Tottenham ikke er så højt’.
Samtidig er Tottenhams vel nok bedste forsvarsspiller, Cristian Romero, løbet ind i det, som Conte har beskrevet som en ‘alvorlig’ skade.
Det forventes derfor, at Tottenham kommer til at forstærke bagkæden, når transfermarkedet åbner efter nytår. Tidligere på ugen kom det således ud, at Conte vil have to nye midterforsvare. Og ifølge Football Insider har Conte udset sig to midtstoppere fra samme land.
En svær mission
Således skriver Football Insider, at Tottenham pønser på at hente to hollandske midterforsvarere i Italien.
– En Spurs-kilde har fortalt Football Insider, at træneren [Conte, red.] og rekrutteringschefen anser Inters Stefan de Vrij og Juventus’ Matthijs de Ligt for at være ‘verdensklasse’, lyder det således fra Football Insider.
Ifølge Football Insider er Tottenham bevidst om, at det bliver vanskeligt at hente de to anerkendte forsvarsspillere til januar. Mediet peger dog på, at Stefan de Vrij har kontraktudløb om halvandet år, samt at Matthijs de Ligts tid i Juventus har været meget op og ned.
Football Insider understreger dog, at Tottenham under alle omstændigheder vil gå efter at hente ‘minimum én topklasse-midterforsvarer i januar’.
Tottenham ligger aktuelt på 7. pladsen i Premier League. Antonio Contes mandskab kan dog rykke op på 6. pladsen søndag, hvis det bliver til tre point i udekampen mod Burnley.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
