Vitresse-angriberen Nikolai Baden Frederiksen er i øjeblikket udlejet til de ungarske mestre Ferencváros, hvor hans ophold slutter ved udgangen af 2023.
Planen er dog ifølge Tipsbladets oplysninger, at angriberen og hans bagland kigger på mulighederne for at søge nye græsgange denne sommer. Af samme årsag har Nikolai Baden Frederiken ikke været med Ferencváros på træningslejr.
Nu kan Tuttosvenskan så fortælle, at svenske Hammarby skulle være en af de klubber, som er ivrige efter at tilknytte den 23-årige angriber. De fortæller også, at en unavngiven Bundesliga-klub er interesseret.
Nikolai Baden Frederiksen havde en drømmesæson i 2020/2021, hvor han var udlejet fra Juventus til WSG Tirol i Østrig. Her høvlede han mål ind på stribe, hvilket fik Vitesse til at slå kløerne i ham, da udsigten til førsteholdsfodbold i Juventus var begrænset.
Siden lejeopholdet i WSG Tirol, hvor det blev til 18 fuldtræffere, har Nikolai Baden Frederiksen ikke haft det helt samme målsnit i hverken Vitesse eller Ferencváros, hvor han blot har noteret sig for otte optrædener i foråret.
Ender det med et skifte til Hammarby IF, så ligner det umiddelbart et godt sted at kickstarte karrieren, da de er tyndt besat på angriberpositionen. Jusef Erabi er klubbens eneste rendyrkede ni'er, og derfor kunne det give mening for Nikolai Baden Frederiksen at tage kampen op med ham.
Den 23-årige dansker har fået sin fodboldopvækst i FC Nordsjælland, inden Juventus i 2018 så et lys i ham, og hentede ham til Torino. I Vitesse, hvor han har været på kontrakt i to sæsoner, er det blevet til 13 mål i 58 kampe.
Kontrakten med Vitesse løber frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes