Vitresse-angriberen Nikolai Baden Frederiksen er i øjeblikket udlejet til de ungarske mestre Ferencváros, hvor hans ophold slutter ved udgangen af 2023.
Planen er dog ifølge Tipsbladets oplysninger, at angriberen og hans bagland kigger på mulighederne for at søge nye græsgange denne sommer. Af samme årsag har Nikolai Baden Frederiken ikke været med Ferencváros på træningslejr.
Nu kan Tuttosvenskan så fortælle, at svenske Hammarby skulle være en af de klubber, som er ivrige efter at tilknytte den 23-årige angriber. De fortæller også, at en unavngiven Bundesliga-klub er interesseret.
Nikolai Baden Frederiksen havde en drømmesæson i 2020/2021, hvor han var udlejet fra Juventus til WSG Tirol i Østrig. Her høvlede han mål ind på stribe, hvilket fik Vitesse til at slå kløerne i ham, da udsigten til førsteholdsfodbold i Juventus var begrænset.
Siden lejeopholdet i WSG Tirol, hvor det blev til 18 fuldtræffere, har Nikolai Baden Frederiksen ikke haft det helt samme målsnit i hverken Vitesse eller Ferencváros, hvor han blot har noteret sig for otte optrædener i foråret.
Ender det med et skifte til Hammarby IF, så ligner det umiddelbart et godt sted at kickstarte karrieren, da de er tyndt besat på angriberpositionen. Jusef Erabi er klubbens eneste rendyrkede ni'er, og derfor kunne det give mening for Nikolai Baden Frederiksen at tage kampen op med ham.
Den 23-årige dansker har fået sin fodboldopvækst i FC Nordsjælland, inden Juventus i 2018 så et lys i ham, og hentede ham til Torino. I Vitesse, hvor han har været på kontrakt i to sæsoner, er det blevet til 13 mål i 58 kampe.
Kontrakten med Vitesse løber frem til næste sommer.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW