Medie: De vil have dansk målsluger

Danske Nikolai Baden Frederiksen står overfor et skifte denne sommer.



Vitresse-angriberen Nikolai Baden Frederiksen er i øjeblikket udlejet til de ungarske mestre Ferencváros, hvor hans ophold slutter ved udgangen af 2023.

Planen er dog ifølge Tipsbladets oplysninger, at angriberen og hans bagland kigger på mulighederne for at søge nye græsgange denne sommer. Af samme årsag har Nikolai Baden Frederiken ikke været med Ferencváros på træningslejr.

Nu kan Tuttosvenskan så fortælle, at svenske Hammarby skulle være en af de klubber, som er ivrige efter at tilknytte den 23-årige angriber. De fortæller også, at en unavngiven Bundesliga-klub er interesseret.

Nikolai Baden Frederiksen havde en drømmesæson i 2020/2021, hvor han var udlejet fra Juventus til WSG Tirol i Østrig. Her høvlede han mål ind på stribe, hvilket fik Vitesse til at slå kløerne i ham, da udsigten til førsteholdsfodbold i Juventus var begrænset.

Siden lejeopholdet i WSG Tirol, hvor det blev til 18 fuldtræffere, har Nikolai Baden Frederiksen ikke haft det helt samme målsnit i hverken Vitesse eller Ferencváros, hvor han blot har noteret sig for otte optrædener i foråret.

Ender det med et skifte til Hammarby IF, så ligner det umiddelbart et godt sted at kickstarte karrieren, da de er tyndt besat på angriberpositionen. Jusef Erabi er klubbens eneste rendyrkede ni'er, og derfor kunne det give mening for Nikolai Baden Frederiksen at tage kampen op med ham.

Den 23-årige dansker har fået sin fodboldopvækst i FC Nordsjælland, inden Juventus i 2018 så et lys i ham, og hentede ham til Torino. I Vitesse, hvor han har været på kontrakt i to sæsoner, er det blevet til 13 mål i 58 kampe.

Kontrakten med Vitesse løber frem til næste sommer.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: Kolding køber stor profil

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Usikker på Chido Obi-transfer

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby