Medie: De vil have dansk målsluger

Danske Nikolai Baden Frederiksen står overfor et skifte denne sommer.



Vitresse-angriberen Nikolai Baden Frederiksen er i øjeblikket udlejet til de ungarske mestre Ferencváros, hvor hans ophold slutter ved udgangen af 2023.

Planen er dog ifølge Tipsbladets oplysninger, at angriberen og hans bagland kigger på mulighederne for at søge nye græsgange denne sommer. Af samme årsag har Nikolai Baden Frederiken ikke været med Ferencváros på træningslejr.

Nu kan Tuttosvenskan så fortælle, at svenske Hammarby skulle være en af de klubber, som er ivrige efter at tilknytte den 23-årige angriber. De fortæller også, at en unavngiven Bundesliga-klub er interesseret.

Nikolai Baden Frederiksen havde en drømmesæson i 2020/2021, hvor han var udlejet fra Juventus til WSG Tirol i Østrig. Her høvlede han mål ind på stribe, hvilket fik Vitesse til at slå kløerne i ham, da udsigten til førsteholdsfodbold i Juventus var begrænset.

Siden lejeopholdet i WSG Tirol, hvor det blev til 18 fuldtræffere, har Nikolai Baden Frederiksen ikke haft det helt samme målsnit i hverken Vitesse eller Ferencváros, hvor han blot har noteret sig for otte optrædener i foråret.

Ender det med et skifte til Hammarby IF, så ligner det umiddelbart et godt sted at kickstarte karrieren, da de er tyndt besat på angriberpositionen. Jusef Erabi er klubbens eneste rendyrkede ni'er, og derfor kunne det give mening for Nikolai Baden Frederiksen at tage kampen op med ham.

Den 23-årige dansker har fået sin fodboldopvækst i FC Nordsjælland, inden Juventus i 2018 så et lys i ham, og hentede ham til Torino. I Vitesse, hvor han har været på kontrakt i to sæsoner, er det blevet til 13 mål i 58 kampe.

Kontrakten med Vitesse løber frem til næste sommer.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Storklub jagter to danskere

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil