Medier: De vil sende voldsomt tilbud til Ronaldo

Ifølge The Telegraph forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal snart at præsentere Cristiano Ronaldo for et nyt lukrativt tilbud. Ifølge Marca er det Al-Nassr, der favoritten til at hente den 37-årige angriber.



Han afviste muligheden i sommer, men Cristiano Ronaldo kan potentielt spille i den saudiarabiske liga efter nytår. 

Sådan lyder det i hvert fald fra The Telegraph, der skriver, at den saudiarabiske Pro League forventes at henvende sig til portugiseren igen. 

– Cristiano Ronaldo forventes at modtaget et lukrativt tilbud om at spille i Saudi-Arabiens Pro League, og han kan blive brugt som frontfiguren i et bud på at afholde VM-slutrunden i 2030, skriver The Telegraph. 

Cristiano Ronaldo afviste i sommer et saudiarabisk tilbud, der inkluderede en årsløn på over en milliard kroner, men efter bruddet med Manchester United forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal altså at komme på banen igen. 

Saudi-Arabien har endnu ikke bekræftet, at man vil byde på VM-slutrunden i 2030, men flere medier har i den seneste tid skrevet, at Saudi-Arabien, Egypten og Grækenland vil præsentere et fælles bud. 

Mens The Telegraph altså peger på Al-Hilal som klubben, der kan hente Cristiano Ronaldo, så er meldingen en smule anderledes fra Marca.

Den spanske avis skriver således, at det er klubben Al-Nassr, der drømmer om at hente den femdobbelte Ballon d'Or-vinder. 

Den aktuelt klubløse Cristiano Ronaldo skal i dag i aktion ved VM, når Portugal klokken 17.00 møder Ghana.  





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber