Medier: De vil sende voldsomt tilbud til Ronaldo

Ifølge The Telegraph forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal snart at præsentere Cristiano Ronaldo for et nyt lukrativt tilbud. Ifølge Marca er det Al-Nassr, der favoritten til at hente den 37-årige angriber.



Han afviste muligheden i sommer, men Cristiano Ronaldo kan potentielt spille i den saudiarabiske liga efter nytår. 

Sådan lyder det i hvert fald fra The Telegraph, der skriver, at den saudiarabiske Pro League forventes at henvende sig til portugiseren igen. 

– Cristiano Ronaldo forventes at modtaget et lukrativt tilbud om at spille i Saudi-Arabiens Pro League, og han kan blive brugt som frontfiguren i et bud på at afholde VM-slutrunden i 2030, skriver The Telegraph. 

Cristiano Ronaldo afviste i sommer et saudiarabisk tilbud, der inkluderede en årsløn på over en milliard kroner, men efter bruddet med Manchester United forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal altså at komme på banen igen. 

Saudi-Arabien har endnu ikke bekræftet, at man vil byde på VM-slutrunden i 2030, men flere medier har i den seneste tid skrevet, at Saudi-Arabien, Egypten og Grækenland vil præsentere et fælles bud. 

Mens The Telegraph altså peger på Al-Hilal som klubben, der kan hente Cristiano Ronaldo, så er meldingen en smule anderledes fra Marca.

Den spanske avis skriver således, at det er klubben Al-Nassr, der drømmer om at hente den femdobbelte Ballon d'Or-vinder. 

Den aktuelt klubløse Cristiano Ronaldo skal i dag i aktion ved VM, når Portugal klokken 17.00 møder Ghana.  





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Egypten – Iran

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Panama – England