Medier: De vil sende voldsomt tilbud til Ronaldo

Ifølge The Telegraph forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal snart at præsentere Cristiano Ronaldo for et nyt lukrativt tilbud. Ifølge Marca er det Al-Nassr, der favoritten til at hente den 37-årige angriber.



Han afviste muligheden i sommer, men Cristiano Ronaldo kan potentielt spille i den saudiarabiske liga efter nytår. 

Sådan lyder det i hvert fald fra The Telegraph, der skriver, at den saudiarabiske Pro League forventes at henvende sig til portugiseren igen. 

– Cristiano Ronaldo forventes at modtaget et lukrativt tilbud om at spille i Saudi-Arabiens Pro League, og han kan blive brugt som frontfiguren i et bud på at afholde VM-slutrunden i 2030, skriver The Telegraph. 

Cristiano Ronaldo afviste i sommer et saudiarabisk tilbud, der inkluderede en årsløn på over en milliard kroner, men efter bruddet med Manchester United forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal altså at komme på banen igen. 

Saudi-Arabien har endnu ikke bekræftet, at man vil byde på VM-slutrunden i 2030, men flere medier har i den seneste tid skrevet, at Saudi-Arabien, Egypten og Grækenland vil præsentere et fælles bud. 

Mens The Telegraph altså peger på Al-Hilal som klubben, der kan hente Cristiano Ronaldo, så er meldingen en smule anderledes fra Marca.

Den spanske avis skriver således, at det er klubben Al-Nassr, der drømmer om at hente den femdobbelte Ballon d'Or-vinder. 

Den aktuelt klubløse Cristiano Ronaldo skal i dag i aktion ved VM, når Portugal klokken 17.00 møder Ghana.  







LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea henter back til 375 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby tæt på denne keeper

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Spanien – Østrig

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

USA – Bosnien-Hercegovina

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub