Medier: De vil sende voldsomt tilbud til Ronaldo

Ifølge The Telegraph forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal snart at præsentere Cristiano Ronaldo for et nyt lukrativt tilbud. Ifølge Marca er det Al-Nassr, der favoritten til at hente den 37-årige angriber.



Han afviste muligheden i sommer, men Cristiano Ronaldo kan potentielt spille i den saudiarabiske liga efter nytår. 

Sådan lyder det i hvert fald fra The Telegraph, der skriver, at den saudiarabiske Pro League forventes at henvende sig til portugiseren igen. 

– Cristiano Ronaldo forventes at modtaget et lukrativt tilbud om at spille i Saudi-Arabiens Pro League, og han kan blive brugt som frontfiguren i et bud på at afholde VM-slutrunden i 2030, skriver The Telegraph. 

Cristiano Ronaldo afviste i sommer et saudiarabisk tilbud, der inkluderede en årsløn på over en milliard kroner, men efter bruddet med Manchester United forventes den saudiarabiske klub Al-Hilal altså at komme på banen igen. 

Saudi-Arabien har endnu ikke bekræftet, at man vil byde på VM-slutrunden i 2030, men flere medier har i den seneste tid skrevet, at Saudi-Arabien, Egypten og Grækenland vil præsentere et fælles bud. 

Mens The Telegraph altså peger på Al-Hilal som klubben, der kan hente Cristiano Ronaldo, så er meldingen en smule anderledes fra Marca.

Den spanske avis skriver således, at det er klubben Al-Nassr, der drømmer om at hente den femdobbelte Ballon d'Or-vinder. 

Den aktuelt klubløse Cristiano Ronaldo skal i dag i aktion ved VM, når Portugal klokken 17.00 møder Ghana.  







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

BIF kan overraske mod ærkerival

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Sats på disse ni spillere, FCK!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Felix Beijmo er færdig i AGF