Medie: Derfor hælder United til at droppe Conte

Ifølge Manchester Evening News er der i toppen af Manchester United-ledelsen flere personer, der ikke går ind for at ansætte Antonio Conte som cheftræner.



Ole Gunnar Solskjærs fremtid ser uvis ud efter søndagens 5-0-nederlag til Liverpool, og mandag reporterede The Guardian, at Antonio Conte er åben for at afløse nordmanden.

Ifølge avisen Manchester Evening News er de røde djævle dog ikke sikre på, at italieneren er det rette valg.

– Kilder har fortalt Manchester Evening News, at visse højtrangerende personer i United ‘ikke er vilde med’ Conte, på trods af hans interesse i at erstatte Ole Gunnar Solskjær. United har angiveligt ikke etableret en konkret kontakt til Conte på et tidspunkt, hvor der er stadig er modvilje mod at fyre Solskjær, som tirsdag er til stede til førsteholdets træning på klubbens træningsanlæg i Carrington, lyder det således fra Manchester Evening News. 

Vil bestemme for meget
Ifølge Manchester Evening News ses Antonio Conte som en type, der kræver stor indflydelse. 

– Conte har visse forbehold i forhold til strukturen i United, og kilder siger, at han vil kræve fuld kontrol over klubbens transfers, frem for at blive påduttet ‘marketing’-indkøb. På trods af sine mesterskaber med Juventus, Chelsea og Inter har Conte haft en kort levetid i sine forskellige ansættelser, hvor han i sine seneste tre job i Inter, Chelsea og på det italienske landshold har været ansat i to eller tre år, lyder det således fra Manchester Evening News. 

– Contes stil går heller ikke i spænd med Uniteds idealistiske identitet, der i sidste måned blev udlagt af fodbolddirektør John Murtough på fansenes forum. Murtough slog her fast, at United skal være kendt for ‘hurtig og flydende offensiv fodbold’, mens Conte foretrækker at være pragmatisk i sin taktiske tilgang.

Ole Gunnar Solskjærs seneste trofæ som træner var i 2013, da han førte Molde til triumf i den norske pokalturnering. 







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage