Ole Gunnar Solskjærs fremtid ser uvis ud efter søndagens 5-0-nederlag til Liverpool, og mandag reporterede The Guardian, at Antonio Conte er åben for at afløse nordmanden.
Ifølge avisen Manchester Evening News er de røde djævle dog ikke sikre på, at italieneren er det rette valg.
– Kilder har fortalt Manchester Evening News, at visse højtrangerende personer i United ‘ikke er vilde med’ Conte, på trods af hans interesse i at erstatte Ole Gunnar Solskjær. United har angiveligt ikke etableret en konkret kontakt til Conte på et tidspunkt, hvor der er stadig er modvilje mod at fyre Solskjær, som tirsdag er til stede til førsteholdets træning på klubbens træningsanlæg i Carrington, lyder det således fra Manchester Evening News.
Vil bestemme for meget
Ifølge Manchester Evening News ses Antonio Conte som en type, der kræver stor indflydelse.
– Conte har visse forbehold i forhold til strukturen i United, og kilder siger, at han vil kræve fuld kontrol over klubbens transfers, frem for at blive påduttet ‘marketing’-indkøb. På trods af sine mesterskaber med Juventus, Chelsea og Inter har Conte haft en kort levetid i sine forskellige ansættelser, hvor han i sine seneste tre job i Inter, Chelsea og på det italienske landshold har været ansat i to eller tre år, lyder det således fra Manchester Evening News.
– Contes stil går heller ikke i spænd med Uniteds idealistiske identitet, der i sidste måned blev udlagt af fodbolddirektør John Murtough på fansenes forum. Murtough slog her fast, at United skal være kendt for ‘hurtig og flydende offensiv fodbold’, mens Conte foretrækker at være pragmatisk i sin taktiske tilgang.
Ole Gunnar Solskjærs seneste trofæ som træner var i 2013, da han førte Molde til triumf i den norske pokalturnering.
LIVE
VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
