Medie: Derfor hælder United til at droppe Conte

Ifølge Manchester Evening News er der i toppen af Manchester United-ledelsen flere personer, der ikke går ind for at ansætte Antonio Conte som cheftræner.



Ole Gunnar Solskjærs fremtid ser uvis ud efter søndagens 5-0-nederlag til Liverpool, og mandag reporterede The Guardian, at Antonio Conte er åben for at afløse nordmanden.

Ifølge avisen Manchester Evening News er de røde djævle dog ikke sikre på, at italieneren er det rette valg.

– Kilder har fortalt Manchester Evening News, at visse højtrangerende personer i United ‘ikke er vilde med’ Conte, på trods af hans interesse i at erstatte Ole Gunnar Solskjær. United har angiveligt ikke etableret en konkret kontakt til Conte på et tidspunkt, hvor der er stadig er modvilje mod at fyre Solskjær, som tirsdag er til stede til førsteholdets træning på klubbens træningsanlæg i Carrington, lyder det således fra Manchester Evening News. 

Vil bestemme for meget
Ifølge Manchester Evening News ses Antonio Conte som en type, der kræver stor indflydelse. 

– Conte har visse forbehold i forhold til strukturen i United, og kilder siger, at han vil kræve fuld kontrol over klubbens transfers, frem for at blive påduttet ‘marketing’-indkøb. På trods af sine mesterskaber med Juventus, Chelsea og Inter har Conte haft en kort levetid i sine forskellige ansættelser, hvor han i sine seneste tre job i Inter, Chelsea og på det italienske landshold har været ansat i to eller tre år, lyder det således fra Manchester Evening News. 

– Contes stil går heller ikke i spænd med Uniteds idealistiske identitet, der i sidste måned blev udlagt af fodbolddirektør John Murtough på fansenes forum. Murtough slog her fast, at United skal være kendt for ‘hurtig og flydende offensiv fodbold’, mens Conte foretrækker at være pragmatisk i sin taktiske tilgang.

Ole Gunnar Solskjærs seneste trofæ som træner var i 2013, da han førte Molde til triumf i den norske pokalturnering. 





Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer