• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter clbold.dk

Medie: Derfor hælder United til at droppe Conte

Foto: Getty Images

Ifølge Manchester Evening News er der i toppen af Manchester United-ledelsen flere personer, der ikke går ind for at ansætte Antonio Conte som cheftræner.

Af clbold.dk

Ole Gunnar Solskjærs fremtid ser uvis ud efter søndagens 5-0-nederlag til Liverpool, og mandag reporterede The Guardian, at Antonio Conte er åben for at afløse nordmanden.

Ifølge avisen Manchester Evening News er de røde djævle dog ikke sikre på, at italieneren er det rette valg.

- Kilder har fortalt Manchester Evening News, at visse højtrangerende personer i United 'ikke er vilde med' Conte, på trods af hans interesse i at erstatte Ole Gunnar Solskjær. United har angiveligt ikke etableret en konkret kontakt til Conte på et tidspunkt, hvor der er stadig er modvilje mod at fyre Solskjær, som tirsdag er til stede til førsteholdets træning på klubbens træningsanlæg i Carrington, lyder det således fra Manchester Evening News. 

Vil bestemme for meget
Ifølge Manchester Evening News ses Antonio Conte som en type, der kræver stor indflydelse. 

- Conte har visse forbehold i forhold til strukturen i United, og kilder siger, at han vil kræve fuld kontrol over klubbens transfers, frem for at blive påduttet 'marketing'-indkøb. På trods af sine mesterskaber med Juventus, Chelsea og Inter har Conte haft en kort levetid i sine forskellige ansættelser, hvor han i sine seneste tre job i Inter, Chelsea og på det italienske landshold har været ansat i to eller tre år, lyder det således fra Manchester Evening News. 

- Contes stil går heller ikke i spænd med Uniteds idealistiske identitet, der i sidste måned blev udlagt af fodbolddirektør John Murtough på fansenes forum. Murtough slog her fast, at United skal være kendt for 'hurtig og flydende offensiv fodbold', mens Conte foretrækker at være pragmatisk i sin taktiske tilgang.

Ole Gunnar Solskjærs seneste trofæ som træner var i 2013, da han førte Molde til triumf i den norske pokalturnering. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020