Ole Gunnar Solskjærs fremtid ser uvis ud efter søndagens 5-0-nederlag til Liverpool, og mandag reporterede The Guardian, at Antonio Conte er åben for at afløse nordmanden.
Ifølge avisen Manchester Evening News er de røde djævle dog ikke sikre på, at italieneren er det rette valg.
– Kilder har fortalt Manchester Evening News, at visse højtrangerende personer i United ‘ikke er vilde med’ Conte, på trods af hans interesse i at erstatte Ole Gunnar Solskjær. United har angiveligt ikke etableret en konkret kontakt til Conte på et tidspunkt, hvor der er stadig er modvilje mod at fyre Solskjær, som tirsdag er til stede til førsteholdets træning på klubbens træningsanlæg i Carrington, lyder det således fra Manchester Evening News.
Vil bestemme for meget
Ifølge Manchester Evening News ses Antonio Conte som en type, der kræver stor indflydelse.
– Conte har visse forbehold i forhold til strukturen i United, og kilder siger, at han vil kræve fuld kontrol over klubbens transfers, frem for at blive påduttet ‘marketing’-indkøb. På trods af sine mesterskaber med Juventus, Chelsea og Inter har Conte haft en kort levetid i sine forskellige ansættelser, hvor han i sine seneste tre job i Inter, Chelsea og på det italienske landshold har været ansat i to eller tre år, lyder det således fra Manchester Evening News.
– Contes stil går heller ikke i spænd med Uniteds idealistiske identitet, der i sidste måned blev udlagt af fodbolddirektør John Murtough på fansenes forum. Murtough slog her fast, at United skal være kendt for ‘hurtig og flydende offensiv fodbold’, mens Conte foretrækker at være pragmatisk i sin taktiske tilgang.
Ole Gunnar Solskjærs seneste trofæ som træner var i 2013, da han førte Molde til triumf i den norske pokalturnering.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
