Medie: Derfor kan PSG sælge Kylian Mbappé i 2023

Ifølge The Athletic er der en del indikationer på, at Kylian Mbappé kan være fortid i Paris efter sommerens transfervindue.



Kylian Mbappé valgte i sommer at forlænge med Paris Saint-Germain, men det har ikke sat en dæmper på rygterne om et snarligt exit. 

Og ifølge mediet The Athletic forventes det, at der til sommer vil komme bejlere på banen igen, idet Mbappés nye kontrakt reelt udløber allerede i sommeren 2024. Det tredje år af kontrakten realiseres kun, hvis begge parter giver deres accept. 

I begyndelsen af oktober skrev en række store medier, at Mbappé er utilfreds i Paris Saint-Germain, hvor franskmanden er blevet tvunget til at spille centralt, selvom han selv ønsker at spille på venstrekanten. Mbappé ville have Paris Saint-Germain til at hente en centerforward, hvilket ikke skete. 

The Athletic skriver, at det for Paris Saint-Germain er voldsomt vigtigt, at man ikke mister Kylian Mbappé på en fri transfer. Det ville angiveligt være blevet set som en ydmygelse, hvis man havde mistet Mbappé gratis efter at have afvist 1,3 milliarder kroner fra Real Madrid i sensommeren 2021. Samtidig ønskede klubbens qatarske ejere ikke at sælge superstjernen inden VM-slutrunden. 

– Denne gang vil PSG formentlig se værdien i at indkassere et beløb for en spiller, der er på toppen, frem for at risikere, at han lader sin kontrakt løbe ud, skriver The Athletic. 

The Athletic tilføjer samtidig, at det sandsynligvis vil være et rekordbeløb, der skal til, hvis Paris Saint-Germain skal sælge Kylian Mbappé i 2023. 

The Athletic nævner Manchester United, Liverpool og Real Madrid som klubber, der kan være i spil, men understreger at ingen af de to Premier League-klubber forventes at have store chancer for at hente franskmanden. 



Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FC København – Sønderjyske

– De skal skille sig af med ham!

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her sætter Vingegaard grænsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

AGF kriger sejren hjem

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCN ydmyger Silkeborg

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe triumf for Frank

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Randers FC – AGF

FCM smed point i kæmpe drama

Viborg FF – FC Midtjylland

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse