Medie: Engelsk klub interesseret i Ronaldo

De engelske mestre skulle være interesseret i Ronaldo, men prisen på portugiseren kan blive et problem.



Cristiano Ronaldo kan være på vej væk fra Juventus. 

Ifølge Sky Sports, der citerer sit italienske søstermedie Sky Sports Italia, har Manchester City vist interesse for portugiseren, selv om der endnu ikke et officielt bud på bordet. 

City skal være klar til at betale Ronaldo 15 millioner euro årligt, hvilket svarer til knap 112 millioner kroner. 

Til gengæld vil englænderne have Ronaldo gratis, hvilket Juventus ikke vil acceptere. Den italienske klub vil minimum have 25 millioner euro for ham – i omegnen af 186 millioner kroner. 

Juventus kan på den anden side spare Ronaldos store løncheck, hvis de lader ham gå i dette transfervindue.

Ronaldo har et år tilbage af sin kontrakt med “Den gamle dame”, hvor han årligt skovler 31 millioner euro hjem efter skat ifølge Sky Sports – 230 millioner danske kroner. 

Torino-klubben skulle være interesseret i at inkluderer Citys brasilianske striker Gabriel Jesus som en del af en transfer, men Manchester City er angiveligt ikke villig til at lade en af sine få deciderede angribere gå.

City er tilsyneladende Ronaldos bedste bud på en ny klub, da Paris Saint Germain ikke er interesseret i portugiseren. 

Rygterne om Ronaldos afsked tog til i weekenden, da superstjernen startede på bænken i Juventus’ første sæsonkamp mod Udinese. 

Onsdag forlød det så, at Ronaldo havde forladt træningen tidligt, men det var på grund af en skade i armen, forklarede Juventus.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa