Medie: Juventus vil bruge 370 millioner til januar

Det kører ikke for Juventus i den hjemlige liga, og Torino-klubben ønsker nu angiveligt at hente en af de mest målfarlige angribere i italiensk fodbold.



Juventus har deltaget i Champions League i de seneste ni sæsoner, men i skrivende stund har Torino-klubben ikke udsigt til europæisk fodbold i næste sæson. 

Juventus ligger således på en 8. plads i Serie A-tabellen, hvilket selvsagt er stærkt utilfredsstillende for en klub, der har vundet ni mesterskaber i løbet af de seneste 10 sæsoner. 

Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport har Juventus-ledelsen derfor tænkt sig at tage konsekvensen, når transfervinduet åbner til januar. 

Vil presse prisen ned
Således skriver La Gazzetta dello Sport, at Juventus vil forsøge at hente den aktuelle topscorer i Serie A, Fiorentina-angriberen Dusan Vlahovic, når transfermarkedet åbner efter nytår. 

Juventus har således tænkt sig at byde 370 millioner kroner for den serbiske landsholdsangriber, der i denne sæson har scoret 10 mål i 12 ligakampe. 

Det er dog et stykke fra 520 millioner kroner, som Fiorentina angiveligt kræver for den 21-årige Vlahovic. Juventus håber dog, at Vlahovic kan presse Fiorentina til at gå lidt ned i pris. Serberen har allerede meddelt Firenze-klubben, at han ikke vil forlænge sin kontrakt, som udløber i 2023. 

Juventus ønsker angiveligt at sikre sig Vlahovic allerede til januar, idet Torino-klubben frygter, at klubber som Atlético Madrid og Paris Saint-Germain vil forsøge at hente serberen til sommer. 





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Superligaen dropper det

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-træner tilknytter agent

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner