Medie: Juventus vil bruge 370 millioner til januar

Det kører ikke for Juventus i den hjemlige liga, og Torino-klubben ønsker nu angiveligt at hente en af de mest målfarlige angribere i italiensk fodbold.



Juventus har deltaget i Champions League i de seneste ni sæsoner, men i skrivende stund har Torino-klubben ikke udsigt til europæisk fodbold i næste sæson. 

Juventus ligger således på en 8. plads i Serie A-tabellen, hvilket selvsagt er stærkt utilfredsstillende for en klub, der har vundet ni mesterskaber i løbet af de seneste 10 sæsoner. 

Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport har Juventus-ledelsen derfor tænkt sig at tage konsekvensen, når transfervinduet åbner til januar. 

Vil presse prisen ned
Således skriver La Gazzetta dello Sport, at Juventus vil forsøge at hente den aktuelle topscorer i Serie A, Fiorentina-angriberen Dusan Vlahovic, når transfermarkedet åbner efter nytår. 

Juventus har således tænkt sig at byde 370 millioner kroner for den serbiske landsholdsangriber, der i denne sæson har scoret 10 mål i 12 ligakampe. 

Det er dog et stykke fra 520 millioner kroner, som Fiorentina angiveligt kræver for den 21-årige Vlahovic. Juventus håber dog, at Vlahovic kan presse Fiorentina til at gå lidt ned i pris. Serberen har allerede meddelt Firenze-klubben, at han ikke vil forlænge sin kontrakt, som udløber i 2023. 

Juventus ønsker angiveligt at sikre sig Vlahovic allerede til januar, idet Torino-klubben frygter, at klubber som Atlético Madrid og Paris Saint-Germain vil forsøge at hente serberen til sommer. 





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar