Medie: Juventus vil bruge 370 millioner til januar

Det kører ikke for Juventus i den hjemlige liga, og Torino-klubben ønsker nu angiveligt at hente en af de mest målfarlige angribere i italiensk fodbold.



Juventus har deltaget i Champions League i de seneste ni sæsoner, men i skrivende stund har Torino-klubben ikke udsigt til europæisk fodbold i næste sæson. 

Juventus ligger således på en 8. plads i Serie A-tabellen, hvilket selvsagt er stærkt utilfredsstillende for en klub, der har vundet ni mesterskaber i løbet af de seneste 10 sæsoner. 

Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport har Juventus-ledelsen derfor tænkt sig at tage konsekvensen, når transfervinduet åbner til januar. 

Vil presse prisen ned
Således skriver La Gazzetta dello Sport, at Juventus vil forsøge at hente den aktuelle topscorer i Serie A, Fiorentina-angriberen Dusan Vlahovic, når transfermarkedet åbner efter nytår. 

Juventus har således tænkt sig at byde 370 millioner kroner for den serbiske landsholdsangriber, der i denne sæson har scoret 10 mål i 12 ligakampe. 

Det er dog et stykke fra 520 millioner kroner, som Fiorentina angiveligt kræver for den 21-årige Vlahovic. Juventus håber dog, at Vlahovic kan presse Fiorentina til at gå lidt ned i pris. Serberen har allerede meddelt Firenze-klubben, at han ikke vil forlænge sin kontrakt, som udløber i 2023. 

Juventus ønsker angiveligt at sikre sig Vlahovic allerede til januar, idet Torino-klubben frygter, at klubber som Atlético Madrid og Paris Saint-Germain vil forsøge at hente serberen til sommer. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lufter vild Ronaldo-teori

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tjekkiet – Mexico

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Colombia – DR Congo

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet