Medie: Messi vil lokke Barça-stjerne til PSG

Ifølge den spanske avis El Nacional har Lionel Messi opfordret Paris Saint-Germain til at hente en spiller, der er noteret for 398 kampe i Barcelona-trøjen.



Jordi Alba har til sommer spillet for Barcelona i 10 sæsoner, og til den tid kan venstrebacken pakke kufferten og forlade Camp Nou.

Således skriver den spanske avis El Nacional nu, Paris Saint-Germain gerne vil have fingrene i den 32-årige Jordi Alba. Ifølge avisen er det Lionel Messi, der har opfordret pariserne til at hente Alba. 

Kan blive genforenet
El Nacional peger på, at Jordi Alba ikke længere føler den samme opbakning fra visse dele af Barcelonas fanskare, ligesom den nye cheftræner Xavi Hernández angiveligt ikke ser Alba som en essentiel spiller fremadrettet.

Xavi Hernández’ plan er således angiveligt at satse på ungdommen, og i den plan har den snart 33-årige Jordi Alba altså ikke den store rolle. 

Og ifølge El Nacional ønsker Jordi Alba samtidig heller ikke at afslutte karrieren i en klub, der lige nu står foran en langvarig genopbygningsproces. Samtidig skriver El Nacional, at Alba ikke tror på Xavis projekt. 

– Og Messi vil være rigtig glad for igen at blive holdkammerat med Alba, som han har et rigtigt godt forhold til. Han var en af hans få venner i omklædningsrummet, og på banen udgjorde de to et dødeligt makkerpar, hvilket førte til mange mål for Barcelona, lyder det fra El Nacional.

Paris Saint-Germain har i denne sæson brugt både Juan Bernat og Nuno Mendes på venstrebackpositionen, men ifølge El Nacional er pariserne ikke tilfreds med sidstnævnte. 





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny bejler til dansk guldfugl

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

New Zealand – Belgien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid