Medie: Milan vil hente stor dansk landsholdsprofil

Milan er på udkig efter en afløser for Simon Kjær, og den italienske storklub har angiveligt rettet kikkerten mod London.



Milan blev i sidste uge ramt af en elendig nyhed, da Simon Kjær efter en knæoperation blev meldt ude for resten af sæsonen.

Og ifølge Sky Sport Italia har Milano-klubben nu besluttet sig for at hente en erstatning for den danske forsvarsgeneral, der inden sin skade havde imponeret stort i denne sæson. 

– Rossoneri [Milan, red.] er på markedet for at finde en erstatning for Kjær, der efter sin skade er blevet meldt ude i resten af sæsonen. Det mest varme navn er Andreas Christensen, der stadig ikke har forlænget med Chelsea. Alternativet er Fiorentinas Nikola Milenkovic, lyder det således fra Sky Sport Italia. 

Maldinis favorit
Ifølge Sky Sport Italia har Milan vurderet, at man ikke kan køre sæsonen færdig uden at finde en erstatning for Simon Kjær. Transferplanerne afhænger dog også af aftenens Champions League-hjemmekamp mod Liverpool. 

Der er således en del scenarier i spil inden dette opgør, idet Milan både kan gå videre på andenpladsen, ryge over i Europa League via en tredjeplads eller ryge helt ud af europæisk fodbold med en fjerdeplads. 

Og ifølge Sky Sport Italia står Andreas Christensens navn altså på toppen af den liste, som Milan-bosserne Paolo Maldini og Frederic Massara har udarbejdet. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og danskeren blev for nyligt bænket i et forsøg på at presse ham til at underskrive en forlængelse. Læs mere om den komplicerede situation HER.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis