Medie: Milan vil hente stor dansk landsholdsprofil

Milan er på udkig efter en afløser for Simon Kjær, og den italienske storklub har angiveligt rettet kikkerten mod London.



Milan blev i sidste uge ramt af en elendig nyhed, da Simon Kjær efter en knæoperation blev meldt ude for resten af sæsonen.

Og ifølge Sky Sport Italia har Milano-klubben nu besluttet sig for at hente en erstatning for den danske forsvarsgeneral, der inden sin skade havde imponeret stort i denne sæson. 

– Rossoneri [Milan, red.] er på markedet for at finde en erstatning for Kjær, der efter sin skade er blevet meldt ude i resten af sæsonen. Det mest varme navn er Andreas Christensen, der stadig ikke har forlænget med Chelsea. Alternativet er Fiorentinas Nikola Milenkovic, lyder det således fra Sky Sport Italia. 

Maldinis favorit
Ifølge Sky Sport Italia har Milan vurderet, at man ikke kan køre sæsonen færdig uden at finde en erstatning for Simon Kjær. Transferplanerne afhænger dog også af aftenens Champions League-hjemmekamp mod Liverpool. 

Der er således en del scenarier i spil inden dette opgør, idet Milan både kan gå videre på andenpladsen, ryge over i Europa League via en tredjeplads eller ryge helt ud af europæisk fodbold med en fjerdeplads. 

Og ifølge Sky Sport Italia står Andreas Christensens navn altså på toppen af den liste, som Milan-bosserne Paolo Maldini og Frederic Massara har udarbejdet. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og danskeren blev for nyligt bænket i et forsøg på at presse ham til at underskrive en forlængelse. Læs mere om den komplicerede situation HER.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

FCM-transfer i fare

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner