Medie: Milan vil hente stor dansk landsholdsprofil

Milan er på udkig efter en afløser for Simon Kjær, og den italienske storklub har angiveligt rettet kikkerten mod London.



Milan blev i sidste uge ramt af en elendig nyhed, da Simon Kjær efter en knæoperation blev meldt ude for resten af sæsonen.

Og ifølge Sky Sport Italia har Milano-klubben nu besluttet sig for at hente en erstatning for den danske forsvarsgeneral, der inden sin skade havde imponeret stort i denne sæson. 

– Rossoneri [Milan, red.] er på markedet for at finde en erstatning for Kjær, der efter sin skade er blevet meldt ude i resten af sæsonen. Det mest varme navn er Andreas Christensen, der stadig ikke har forlænget med Chelsea. Alternativet er Fiorentinas Nikola Milenkovic, lyder det således fra Sky Sport Italia. 

Maldinis favorit
Ifølge Sky Sport Italia har Milan vurderet, at man ikke kan køre sæsonen færdig uden at finde en erstatning for Simon Kjær. Transferplanerne afhænger dog også af aftenens Champions League-hjemmekamp mod Liverpool. 

Der er således en del scenarier i spil inden dette opgør, idet Milan både kan gå videre på andenpladsen, ryge over i Europa League via en tredjeplads eller ryge helt ud af europæisk fodbold med en fjerdeplads. 

Og ifølge Sky Sport Italia står Andreas Christensens navn altså på toppen af den liste, som Milan-bosserne Paolo Maldini og Frederic Massara har udarbejdet. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og danskeren blev for nyligt bænket i et forsøg på at presse ham til at underskrive en forlængelse. Læs mere om den komplicerede situation HER.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg