Milan blev i sidste uge ramt af en elendig nyhed, da Simon Kjær efter en knæoperation blev meldt ude for resten af sæsonen.
Og ifølge Sky Sport Italia har Milano-klubben nu besluttet sig for at hente en erstatning for den danske forsvarsgeneral, der inden sin skade havde imponeret stort i denne sæson.
– Rossoneri [Milan, red.] er på markedet for at finde en erstatning for Kjær, der efter sin skade er blevet meldt ude i resten af sæsonen. Det mest varme navn er Andreas Christensen, der stadig ikke har forlænget med Chelsea. Alternativet er Fiorentinas Nikola Milenkovic, lyder det således fra Sky Sport Italia.
Maldinis favorit
Ifølge Sky Sport Italia har Milan vurderet, at man ikke kan køre sæsonen færdig uden at finde en erstatning for Simon Kjær. Transferplanerne afhænger dog også af aftenens Champions League-hjemmekamp mod Liverpool.
Der er således en del scenarier i spil inden dette opgør, idet Milan både kan gå videre på andenpladsen, ryge over i Europa League via en tredjeplads eller ryge helt ud af europæisk fodbold med en fjerdeplads.
Og ifølge Sky Sport Italia står Andreas Christensens navn altså på toppen af den liste, som Milan-bosserne Paolo Maldini og Frederic Massara har udarbejdet.
Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og danskeren blev for nyligt bænket i et forsøg på at presse ham til at underskrive en forlængelse. Læs mere om den komplicerede situation HER.
LIVE
VM-LIVE: Solbakken overrasker
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
