Medie: Nu optrapper de jagten på Rasmus Højlund

Ifølge Calciomercato er Juventus' interesse for Rasmus Højlund nu blevet markant mere konkret. Atalanta kræver dog hele 370 millioner kroner for den 20-årige dansker.



Efter fem landskampsmål på fire dage er Rasmus Højlund blot blevet endnu mere eftertragtet, og meget tyder på, at den 20-årige dansker skal videre fra Atalanta til sommer. 

Italienske storklubber som Napoli, Milan og Juventus har tidligere været meldt interesseret i Rasmus Højlund, og ifølge Calciomercato har sidstnævnte nu optrappet jagten på Atalanta-danskeren. 

– Talentspejdere fra Milan og Juventus havde allerede gjort deres chefer opmærksom på ham, men i sidste ende var det Atalanta, der trak på aftrækkeren. Men interessen fra Juventus er nu mere konkret, end den var for et par måneder siden, skriver Calciomercato. 

– Der er flere og flere i Juventus, der mener, at han har den rette profil til potentielt at kunne erstatte Vlahovic i næste sæson. Juventus ser ikke Vlahovic som en uundværlig spiller, og klubben er klar til at lytte til bud på ham til sommer. 

Ifølge Calciomercato er man i Atalanta ikke umiddelbart indstillet på at sige farvel til Rasmus Højlund allerede til sommer, idet Bergamo-klubben gerne vil beholde danskeren i én sæson mere. 

Den voldsomme interesse kan dog omvendt betyde, at tilbuddene i sidste ende bliver for store til at kunne afvises. Ifølge Calciomercato ønsker Atalanta dog ikke at sælge Rasmus Højlund for under 370 millioner kroner. 

Rasmus Højlunds kontrakt med Atalanta løber frem til 2027. 





LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. henter stjerne

Algeriet – Østrig