Medie: Nu optrapper de jagten på Rasmus Højlund

Ifølge Calciomercato er Juventus' interesse for Rasmus Højlund nu blevet markant mere konkret. Atalanta kræver dog hele 370 millioner kroner for den 20-årige dansker.



Efter fem landskampsmål på fire dage er Rasmus Højlund blot blevet endnu mere eftertragtet, og meget tyder på, at den 20-årige dansker skal videre fra Atalanta til sommer. 

Italienske storklubber som Napoli, Milan og Juventus har tidligere været meldt interesseret i Rasmus Højlund, og ifølge Calciomercato har sidstnævnte nu optrappet jagten på Atalanta-danskeren. 

– Talentspejdere fra Milan og Juventus havde allerede gjort deres chefer opmærksom på ham, men i sidste ende var det Atalanta, der trak på aftrækkeren. Men interessen fra Juventus er nu mere konkret, end den var for et par måneder siden, skriver Calciomercato. 

– Der er flere og flere i Juventus, der mener, at han har den rette profil til potentielt at kunne erstatte Vlahovic i næste sæson. Juventus ser ikke Vlahovic som en uundværlig spiller, og klubben er klar til at lytte til bud på ham til sommer. 

Ifølge Calciomercato er man i Atalanta ikke umiddelbart indstillet på at sige farvel til Rasmus Højlund allerede til sommer, idet Bergamo-klubben gerne vil beholde danskeren i én sæson mere. 

Den voldsomme interesse kan dog omvendt betyde, at tilbuddene i sidste ende bliver for store til at kunne afvises. Ifølge Calciomercato ønsker Atalanta dog ikke at sælge Rasmus Højlund for under 370 millioner kroner. 

Rasmus Højlunds kontrakt med Atalanta løber frem til 2027. 







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Hylder kæmpe FCM-transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Frankrig – Marokko

Forventer klubskifte