Medie: Nu optrapper de jagten på Rasmus Højlund

Ifølge Calciomercato er Juventus' interesse for Rasmus Højlund nu blevet markant mere konkret. Atalanta kræver dog hele 370 millioner kroner for den 20-årige dansker.



Efter fem landskampsmål på fire dage er Rasmus Højlund blot blevet endnu mere eftertragtet, og meget tyder på, at den 20-årige dansker skal videre fra Atalanta til sommer. 

Italienske storklubber som Napoli, Milan og Juventus har tidligere været meldt interesseret i Rasmus Højlund, og ifølge Calciomercato har sidstnævnte nu optrappet jagten på Atalanta-danskeren. 

– Talentspejdere fra Milan og Juventus havde allerede gjort deres chefer opmærksom på ham, men i sidste ende var det Atalanta, der trak på aftrækkeren. Men interessen fra Juventus er nu mere konkret, end den var for et par måneder siden, skriver Calciomercato. 

– Der er flere og flere i Juventus, der mener, at han har den rette profil til potentielt at kunne erstatte Vlahovic i næste sæson. Juventus ser ikke Vlahovic som en uundværlig spiller, og klubben er klar til at lytte til bud på ham til sommer. 

Ifølge Calciomercato er man i Atalanta ikke umiddelbart indstillet på at sige farvel til Rasmus Højlund allerede til sommer, idet Bergamo-klubben gerne vil beholde danskeren i én sæson mere. 

Den voldsomme interesse kan dog omvendt betyde, at tilbuddene i sidste ende bliver for store til at kunne afvises. Ifølge Calciomercato ønsker Atalanta dog ikke at sælge Rasmus Højlund for under 370 millioner kroner. 

Rasmus Højlunds kontrakt med Atalanta løber frem til 2027. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

I dialog om dansk bomber

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

FC Barcelona køber VM-angriber

Forbereder bud på 970 mio.

New Zealand – Belgien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?