Medie: Nu optrapper de jagten på Rasmus Højlund

Ifølge Calciomercato er Juventus' interesse for Rasmus Højlund nu blevet markant mere konkret. Atalanta kræver dog hele 370 millioner kroner for den 20-årige dansker.



Efter fem landskampsmål på fire dage er Rasmus Højlund blot blevet endnu mere eftertragtet, og meget tyder på, at den 20-årige dansker skal videre fra Atalanta til sommer. 

Italienske storklubber som Napoli, Milan og Juventus har tidligere været meldt interesseret i Rasmus Højlund, og ifølge Calciomercato har sidstnævnte nu optrappet jagten på Atalanta-danskeren. 

– Talentspejdere fra Milan og Juventus havde allerede gjort deres chefer opmærksom på ham, men i sidste ende var det Atalanta, der trak på aftrækkeren. Men interessen fra Juventus er nu mere konkret, end den var for et par måneder siden, skriver Calciomercato. 

– Der er flere og flere i Juventus, der mener, at han har den rette profil til potentielt at kunne erstatte Vlahovic i næste sæson. Juventus ser ikke Vlahovic som en uundværlig spiller, og klubben er klar til at lytte til bud på ham til sommer. 

Ifølge Calciomercato er man i Atalanta ikke umiddelbart indstillet på at sige farvel til Rasmus Højlund allerede til sommer, idet Bergamo-klubben gerne vil beholde danskeren i én sæson mere. 

Den voldsomme interesse kan dog omvendt betyde, at tilbuddene i sidste ende bliver for store til at kunne afvises. Ifølge Calciomercato ønsker Atalanta dog ikke at sælge Rasmus Højlund for under 370 millioner kroner. 

Rasmus Højlunds kontrakt med Atalanta løber frem til 2027. 







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

I svime over Froholdt – får ny hæder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Messi-statue fjernes

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby