Medie: Planlægger at hente Victor Jensen

Hos de græske guldaspiranter har man store transferplaner til januar, som involverer danske Victor Jensen.



Victor Jensen har brilleret i norske Rosenborg BK, hvor han har været udlejet fra Ajax i 2022.

Danskeren har siden 2017 været ejet af Ajax, men han har endnu til gode at slå igennem i Holland. Han har tilgengæld fået et gennembrud i Rosenborg, men det er stadig uvist, om hollændernes cheftræner, Alfred Schreuder, har danskeren med i sine planer til foråret.

I Grækenland holder Panathinaikos af den grund øje med danskerens situation. Den græske storklub er på jagt efter mesterskabet og i den forbindelse vil man opruste til januar med en midtbane- og kantspiller, skriver det græske medie sportdog.

Siden i sommer har Panathinaikos været ude efter Jacob Steen Christensen fra FC Nordsjælland, mens Strømsgodsets Johan Hove også er havnet på indkøbslisten. Nu er Victor Jensen så den seneste tilføjelse.

Sportdog skriver, at en handel mellem Panathinaikos og Ajax kan have to mulige udfald. Enten vil Panathinaikos leje 22-årige Victor Jensen frem til sommer med en indbygget købsoption i aftalen.

Den anden mulighed er, at man køber ham fri i Ajax for et mindre beløb, hvor man så tilføjer en stor videresalgsklausul i kontrakten, så Ajax den vej igennem kan tjene på ham ved et fremtidigt salg.

Victor Jensen har i denne sæson leveret stort for Rosenborg BK, der sluttede på tredjepladsen i Eliteserien. Fem mål og samme antal assists blev facit på opholdet i Norge. Kontrakten med Ajax løber frem til 2024.

Tidligere har Victor Jensen til Adresseavisen udtalt sig om sin fremtid, som godt kan kategoriseres som uvis. Læs mere om det HER.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’