Premier League-firkløver kæmper om dansker

Fire klubber fra "verdens bedste liga" har set sig varme på Matt O'Riley, der storspiller i skotske Celtic.



Matt O'Riley spiller på lånt tid i Celtic.

Det kan der ikke være nogen tvivl om. Han har særligt i denne sæson været forrygende for den skotske storklub, og han bliver jævnligt meldt på blokken mod et større skifte. 

Og sådan et kan han få i en ikke så fjern fremtid, for det vrimler med interesse for ham fra Premier League.

Således kan TeamTALK melde, at fire Premier League-klubber har forelsket sig i ham, og at de er indstillede på at gå langt for at få ham.

Helt konkret drejer det sig om danskerklubben Brentford, Brighton, Tottenham og West Ham, der alle har set sig varme på ham. Mediet melder desuden, at Celtic skal slå sin egen transferrekord for at slippe ham. Den rekord lyder lige nu på lidt mere end 25 millioner pund, hvilket var det, man solgte Jota for i sommer. 

Brentford kan tabe kampen om ham på grund af prisen, melder mediet. Brighton ser ham passe perfekt ind i deres politik, som går på at hente spillere billigt og sælge dem for markant mere. 

Tottenham har ingen problemer med at betale den slags penge for Matt O'Riley, og her tæller det op, at de trænes af den tidligere Celtic-træner Ange Postecoglou, som jo kender danskeren særdeles godt. 

West Ham har ligeledes masser af penge, så det bør ikke skræmme dem væk.

Matt O'Riley har ikke nogen frikøbsklausul i sin aftale med Celtic, så det stiller den skotske klub særdeles godt i forhandlingerne. Når de store Premier League-klubber banker på døren, så kan de dog efterlades chanceløse. 

Midtbanespilleren blev udtaget til det danske landshold, da de mødte San Marino i den seneste landsholdstermin, men debuten måtte udeblive, for han kom ikke på banen.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

Her kan du se Norge mod Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Conrad Harder får argentinsk chef



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Frankrig – Irak

Et skridt tættere Englands største stadion

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Norge – Senegal

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

FC Københavns talenter gør rent bord

Portugal – Usbekistan

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen