Matt O'Riley spiller på lånt tid i Celtic.
Det kan der ikke være nogen tvivl om. Han har særligt i denne sæson været forrygende for den skotske storklub, og han bliver jævnligt meldt på blokken mod et større skifte.
Og sådan et kan han få i en ikke så fjern fremtid, for det vrimler med interesse for ham fra Premier League.
Således kan TeamTALK melde, at fire Premier League-klubber har forelsket sig i ham, og at de er indstillede på at gå langt for at få ham.
Helt konkret drejer det sig om danskerklubben Brentford, Brighton, Tottenham og West Ham, der alle har set sig varme på ham. Mediet melder desuden, at Celtic skal slå sin egen transferrekord for at slippe ham. Den rekord lyder lige nu på lidt mere end 25 millioner pund, hvilket var det, man solgte Jota for i sommer.
Brentford kan tabe kampen om ham på grund af prisen, melder mediet. Brighton ser ham passe perfekt ind i deres politik, som går på at hente spillere billigt og sælge dem for markant mere.
Tottenham har ingen problemer med at betale den slags penge for Matt O'Riley, og her tæller det op, at de trænes af den tidligere Celtic-træner Ange Postecoglou, som jo kender danskeren særdeles godt.
West Ham har ligeledes masser af penge, så det bør ikke skræmme dem væk.
Matt O'Riley har ikke nogen frikøbsklausul i sin aftale med Celtic, så det stiller den skotske klub særdeles godt i forhandlingerne. Når de store Premier League-klubber banker på døren, så kan de dog efterlades chanceløse.
Midtbanespilleren blev udtaget til det danske landshold, da de mødte San Marino i den seneste landsholdstermin, men debuten måtte udeblive, for han kom ikke på banen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen