Premier League-firkløver kæmper om dansker

Fire klubber fra "verdens bedste liga" har set sig varme på Matt O'Riley, der storspiller i skotske Celtic.



Matt O'Riley spiller på lånt tid i Celtic.

Det kan der ikke være nogen tvivl om. Han har særligt i denne sæson været forrygende for den skotske storklub, og han bliver jævnligt meldt på blokken mod et større skifte. 

Og sådan et kan han få i en ikke så fjern fremtid, for det vrimler med interesse for ham fra Premier League.

Således kan TeamTALK melde, at fire Premier League-klubber har forelsket sig i ham, og at de er indstillede på at gå langt for at få ham.

Helt konkret drejer det sig om danskerklubben Brentford, Brighton, Tottenham og West Ham, der alle har set sig varme på ham. Mediet melder desuden, at Celtic skal slå sin egen transferrekord for at slippe ham. Den rekord lyder lige nu på lidt mere end 25 millioner pund, hvilket var det, man solgte Jota for i sommer. 

Brentford kan tabe kampen om ham på grund af prisen, melder mediet. Brighton ser ham passe perfekt ind i deres politik, som går på at hente spillere billigt og sælge dem for markant mere. 

Tottenham har ingen problemer med at betale den slags penge for Matt O'Riley, og her tæller det op, at de trænes af den tidligere Celtic-træner Ange Postecoglou, som jo kender danskeren særdeles godt. 

West Ham har ligeledes masser af penge, så det bør ikke skræmme dem væk.

Matt O'Riley har ikke nogen frikøbsklausul i sin aftale med Celtic, så det stiller den skotske klub særdeles godt i forhandlingerne. Når de store Premier League-klubber banker på døren, så kan de dog efterlades chanceløse. 

Midtbanespilleren blev udtaget til det danske landshold, da de mødte San Marino i den seneste landsholdstermin, men debuten måtte udeblive, for han kom ikke på banen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

FCK-momentum moser midtjyder

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg