Premier League-firkløver kæmper om dansker

Fire klubber fra "verdens bedste liga" har set sig varme på Matt O'Riley, der storspiller i skotske Celtic.



Matt O'Riley spiller på lånt tid i Celtic.

Det kan der ikke være nogen tvivl om. Han har særligt i denne sæson været forrygende for den skotske storklub, og han bliver jævnligt meldt på blokken mod et større skifte. 

Og sådan et kan han få i en ikke så fjern fremtid, for det vrimler med interesse for ham fra Premier League.

Således kan TeamTALK melde, at fire Premier League-klubber har forelsket sig i ham, og at de er indstillede på at gå langt for at få ham.

Helt konkret drejer det sig om danskerklubben Brentford, Brighton, Tottenham og West Ham, der alle har set sig varme på ham. Mediet melder desuden, at Celtic skal slå sin egen transferrekord for at slippe ham. Den rekord lyder lige nu på lidt mere end 25 millioner pund, hvilket var det, man solgte Jota for i sommer. 

Brentford kan tabe kampen om ham på grund af prisen, melder mediet. Brighton ser ham passe perfekt ind i deres politik, som går på at hente spillere billigt og sælge dem for markant mere. 

Tottenham har ingen problemer med at betale den slags penge for Matt O'Riley, og her tæller det op, at de trænes af den tidligere Celtic-træner Ange Postecoglou, som jo kender danskeren særdeles godt. 

West Ham har ligeledes masser af penge, så det bør ikke skræmme dem væk.

Matt O'Riley har ikke nogen frikøbsklausul i sin aftale med Celtic, så det stiller den skotske klub særdeles godt i forhandlingerne. Når de store Premier League-klubber banker på døren, så kan de dog efterlades chanceløse. 

Midtbanespilleren blev udtaget til det danske landshold, da de mødte San Marino i den seneste landsholdstermin, men debuten måtte udeblive, for han kom ikke på banen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens