Medie: Real Madrid har VM-profil i kikkerten

Ifølge den spanske avis Marca overvejer Real Madrid nu at gå efter Benficas Enzo Fernández i stedet for Jude Bellingham.



Real Madrid er gradvist ved at lave et generationsskifte på midtbanen, og her har Jude Bellingham længe været udpeget som førsteprioriten til sommer. 

Ifølge den spanske avis Marca er Real Madrid dog begyndt at frygte, at det kan ende med en budkrig til sommer, og derfor har madrilenerne rettet blikket mod et alternativ til Bellingham. 

Der er tale om Benfica-profilen Enzo Fernández, der senest markerede sig en fornem scoring i Argentinas 2-0-sejr over Mexico i lørdags. Tilbage i august scorede den 21-årige Fernández desuden i begge kampe, da Benfica sendte FC Midtjylland ud af Champions League-kvalifikationen. 

Ifølge Marca er der meget, der tyder på, at Liverpool kommer til at meget hårdt efter Jude Bellingham, efter at Merseyside-klubben ikke lykkedes med at hente Aurelien Tchouameni i sommer. 

Der snakkes således om en pris på over 750 millioner kroner for Jude Bellingham, og derfor er Real Madrid altså nu angiveligt begyndt at overveje muligheden for at hente Enzo Fernández i stedet. 

Benfica står til at sikre sig en stor fortjeneste på Fernández, som man i sommer hentede i River Plate for 134 millioner kroner. Ifølge Marca forventer Real Madrid dog, at argentinerens pris vil være markant lavere end Bellinghams, og det kan altså få madrilenerne til at skifte fokus. 





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest