Medie: Real Madrid har VM-profil i kikkerten

Ifølge den spanske avis Marca overvejer Real Madrid nu at gå efter Benficas Enzo Fernández i stedet for Jude Bellingham.



Real Madrid er gradvist ved at lave et generationsskifte på midtbanen, og her har Jude Bellingham længe været udpeget som førsteprioriten til sommer. 

Ifølge den spanske avis Marca er Real Madrid dog begyndt at frygte, at det kan ende med en budkrig til sommer, og derfor har madrilenerne rettet blikket mod et alternativ til Bellingham. 

Der er tale om Benfica-profilen Enzo Fernández, der senest markerede sig en fornem scoring i Argentinas 2-0-sejr over Mexico i lørdags. Tilbage i august scorede den 21-årige Fernández desuden i begge kampe, da Benfica sendte FC Midtjylland ud af Champions League-kvalifikationen. 

Ifølge Marca er der meget, der tyder på, at Liverpool kommer til at meget hårdt efter Jude Bellingham, efter at Merseyside-klubben ikke lykkedes med at hente Aurelien Tchouameni i sommer. 

Der snakkes således om en pris på over 750 millioner kroner for Jude Bellingham, og derfor er Real Madrid altså nu angiveligt begyndt at overveje muligheden for at hente Enzo Fernández i stedet. 

Benfica står til at sikre sig en stor fortjeneste på Fernández, som man i sommer hentede i River Plate for 134 millioner kroner. Ifølge Marca forventer Real Madrid dog, at argentinerens pris vil være markant lavere end Bellinghams, og det kan altså få madrilenerne til at skifte fokus. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen