Medie: Ronaldo er i dialog med sin tidligere klub

Champions League-fodbold er fuldstændigt afgørende for Cristiano Ronaldo, lyder det fra The Athletic, der skriver, at Manchester United-stjernens agent nu er i dialog med Sporting CP om et muligt skifte.



For anden sommer i træk presser Cristiano Ronaldo hårdt på for et klubskifte. 

Blot 11 måneder efter skiftet fra Juventus til Manchester United er portugiseren således nu fast besluttet på at komme væk fra Old Trafford igen. Sådan lyder det fra The Athletic, der skriver, at Cristiano Ronaldo under møder på Manchester Uniteds træningsanlæg i denne uge har gentaget sit klare ønske om at forlade klubben. 

Ifølge The Athletic er det under disse møder blevet tydeliggjort, at Champions League-fodbold er helt afgørende for Cristiano Ronaldo, idet veteranen er opsat på at udbygge sin føring på listen over de mest scorende spillere i Champions League-historien. 

Ronaldo ligger i øjeblikket på førstepladsen med 140 scoringer, hvilket er 15 mere end portugiserens evige rival, Lionel Messi. Argentineren er dog to år yngre og skal, i modsætning til Ronaldo, spille Champions League med Paris Saint-Germain i den kommende sæson. 

På listen over flest mål i Champions League-gruppespillet har Cristiano Ronaldo desuden tre mål op til Lionel Messi, hvilket portugiseren angiveligt også gerne vil have lavet om på. Ifølge The Athletic er mulighed for trofæer samt familiære årsager andre grunde til, at Ronaldo gerne vil væk fra Manchester United i dette transfervindue. 

– Jorge Mendes [Ronaldos agent, red.] arbejder på forskellige udveje fra Old Trafford, og The Athletic erfarer, at der har været afholdt samtaler med Sporting CP. Ronaldos første professionelle klub skal spille Champions League, efter at de sluttede på andenpladsen i Primeira Liga, skriver The Athletic. 

The Athletic peger endvidere på, at det rent økonomisk kan blive vanskeligt at realisere det skifte, og mediet tilføjer desuden, at Sporting CP-cheftræner Ruben Amorim har visse reservationer i forhold til at hente Cristiano Ronaldo, idet et indkøb af den femdobbelte Ballon d'Or-vinder utvivlsomt vil ændre dynamikken på holdet. Omvendt vil Ronaldos ankomst betyde markante kommercielle fordele for Lissabon-klubben. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Trist Kvistgaarden-melding

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris