Medie: To storklubber jagter nu Aubameyang

Pierre-Emerick Aubameyang kan meget vel forlade Arsenal på en lejeaftale i løbet af de kommende dage.



Pierre-Emerick Aubameyang har ikke spillet for Arsenal siden begyndelsen af december, og gaboneseren kan potentielt forlade London-klubben i løbet af de kommende dage.

I hvert fald skriver The Athletic nu, at både FC Barcelona og Juventus officielt har henvendt sig til Arsenal med henblik på at leje Aubameyang i resten af sæsonen.

Aubameyang fik i december frataget anførerbindet i Arsenal efter en disciplinærsag, og angriberen har i januar været afsted til Africa Cup of Nations, hvor han dog blev ramt af Covid-19 og derfor vendte tilbage til London uden at have været i kamp. 

Den saudiarabiske klub Al-Hilal forsøgte i sidste uge at hente Aubameyang på en lejeaftale, men angriberen var angiveligt ikke specielt interesseret i den mulighed. 

Og ifølge The Athletic er situationen aktuelt den, at Arsenal er i dialog med både Juventus og FC Barcelona. Aubameyangs ugeløn på omtrent 2,6 millioner kroner forventes at blive et centralt emne i disse diskussioner.

The Athletic skriver endvidere, at Aubameyangs skæbne meget vel kan komme til at afhænge af, hvad der kommer til at ske med Alvaro Morata. Hvis spanieren bliver i Juventus, så ligner FC Barcelona den mest sandsynlige destination for Aubameyang. Men hvis Morata rykker til FC Barcelona, så vil Juventus gerne have Aubameyang. 





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet