Medie: To storklubber jagter nu Aubameyang

Pierre-Emerick Aubameyang kan meget vel forlade Arsenal på en lejeaftale i løbet af de kommende dage.



Pierre-Emerick Aubameyang har ikke spillet for Arsenal siden begyndelsen af december, og gaboneseren kan potentielt forlade London-klubben i løbet af de kommende dage.

I hvert fald skriver The Athletic nu, at både FC Barcelona og Juventus officielt har henvendt sig til Arsenal med henblik på at leje Aubameyang i resten af sæsonen.

Aubameyang fik i december frataget anførerbindet i Arsenal efter en disciplinærsag, og angriberen har i januar været afsted til Africa Cup of Nations, hvor han dog blev ramt af Covid-19 og derfor vendte tilbage til London uden at have været i kamp. 

Den saudiarabiske klub Al-Hilal forsøgte i sidste uge at hente Aubameyang på en lejeaftale, men angriberen var angiveligt ikke specielt interesseret i den mulighed. 

Og ifølge The Athletic er situationen aktuelt den, at Arsenal er i dialog med både Juventus og FC Barcelona. Aubameyangs ugeløn på omtrent 2,6 millioner kroner forventes at blive et centralt emne i disse diskussioner.

The Athletic skriver endvidere, at Aubameyangs skæbne meget vel kan komme til at afhænge af, hvad der kommer til at ske med Alvaro Morata. Hvis spanieren bliver i Juventus, så ligner FC Barcelona den mest sandsynlige destination for Aubameyang. Men hvis Morata rykker til FC Barcelona, så vil Juventus gerne have Aubameyang. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kæmpe mystik: I dag sker det

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand