Medie: To storklubber jagter nu Aubameyang

Pierre-Emerick Aubameyang kan meget vel forlade Arsenal på en lejeaftale i løbet af de kommende dage.



Pierre-Emerick Aubameyang har ikke spillet for Arsenal siden begyndelsen af december, og gaboneseren kan potentielt forlade London-klubben i løbet af de kommende dage.

I hvert fald skriver The Athletic nu, at både FC Barcelona og Juventus officielt har henvendt sig til Arsenal med henblik på at leje Aubameyang i resten af sæsonen.

Aubameyang fik i december frataget anførerbindet i Arsenal efter en disciplinærsag, og angriberen har i januar været afsted til Africa Cup of Nations, hvor han dog blev ramt af Covid-19 og derfor vendte tilbage til London uden at have været i kamp. 

Den saudiarabiske klub Al-Hilal forsøgte i sidste uge at hente Aubameyang på en lejeaftale, men angriberen var angiveligt ikke specielt interesseret i den mulighed. 

Og ifølge The Athletic er situationen aktuelt den, at Arsenal er i dialog med både Juventus og FC Barcelona. Aubameyangs ugeløn på omtrent 2,6 millioner kroner forventes at blive et centralt emne i disse diskussioner.

The Athletic skriver endvidere, at Aubameyangs skæbne meget vel kan komme til at afhænge af, hvad der kommer til at ske med Alvaro Morata. Hvis spanieren bliver i Juventus, så ligner FC Barcelona den mest sandsynlige destination for Aubameyang. Men hvis Morata rykker til FC Barcelona, så vil Juventus gerne have Aubameyang. 







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Det er Superligaens svar på en odder



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning