Medie: To storklubber jagter nu Aubameyang

Pierre-Emerick Aubameyang kan meget vel forlade Arsenal på en lejeaftale i løbet af de kommende dage.



Pierre-Emerick Aubameyang har ikke spillet for Arsenal siden begyndelsen af december, og gaboneseren kan potentielt forlade London-klubben i løbet af de kommende dage.

I hvert fald skriver The Athletic nu, at både FC Barcelona og Juventus officielt har henvendt sig til Arsenal med henblik på at leje Aubameyang i resten af sæsonen.

Aubameyang fik i december frataget anførerbindet i Arsenal efter en disciplinærsag, og angriberen har i januar været afsted til Africa Cup of Nations, hvor han dog blev ramt af Covid-19 og derfor vendte tilbage til London uden at have været i kamp. 

Den saudiarabiske klub Al-Hilal forsøgte i sidste uge at hente Aubameyang på en lejeaftale, men angriberen var angiveligt ikke specielt interesseret i den mulighed. 

Og ifølge The Athletic er situationen aktuelt den, at Arsenal er i dialog med både Juventus og FC Barcelona. Aubameyangs ugeløn på omtrent 2,6 millioner kroner forventes at blive et centralt emne i disse diskussioner.

The Athletic skriver endvidere, at Aubameyangs skæbne meget vel kan komme til at afhænge af, hvad der kommer til at ske med Alvaro Morata. Hvis spanieren bliver i Juventus, så ligner FC Barcelona den mest sandsynlige destination for Aubameyang. Men hvis Morata rykker til FC Barcelona, så vil Juventus gerne have Aubameyang. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’