Hugo Ekitikes karriere har mildest talt udviklet sig eksplosivt i det seneste års tid.
For mens den unge franskmand spillede i Superligaens nedrykningsspil sidste år, så forlyder det nu, at han denne sommer kan blive solgt til Bayern München, hvis de tyske mestre sælger superstjernen Robert Lewandowski.
Det er det amerikanske medie Forbes, der skriver, at Bayern München overvejer at give 281 millioner kroner for den 20-årige Ekitike, der i sidste sæson scorede 10 mål for Reims i 23 Ligue 1-kampe.
Forbes peger på, at Robert Lewandowskis situation i Bayern München ser kompliceret ud, efter at polakken har udtalt sig i meget kontante vendinger om sit ønske om at forlade klubben. Ifølge Forbes er der er mange spillere i Bayern München, der har udtrykt skepsis om, hvorvidt Lewandowski kan integreres tilbage i truppen, hvis polakken ikke bliver solgt.
Ifølge Forbes er Bayern Münchens strategi at udvise en hård linje udadtil, fordi tyskerne ikke vil slippe bomberen for under 372 millioner kroner. Bayern München ønsker ikke at gå acceptere forslag om diverse bonusser, som Barcelona har foreslået.
Bayern München har selvsagt brug for en erstatning, hvis Lewandowski bliver solgt, men ifølge Forbes er problemet bare, at markedet for centerforwards er kompliceret i øjeblikket. Darwin Nunez og Sebastien Haller har således valgt henholdsvis Liverpool og Dortmund, og Sadio Mané ses ikke som en direkte afløser for Lewandowski.
Nagelsmanns umiddelbare plan er at spille med en falsk nier, hvis Lewandowski smutter, lyder det fra Forbes. Ifølge mediet bliver det dog nødvendigt at hente en centerforward.
Og denne centerforward kan altså meget vel blive Hugo Ekitike, lyder det fra Forbes, der peger på, at angriberens forhandlinger med Newcastle er brudt sammen.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er Paris Saint-Germains nye sportsdirektør, Luis Campos, også meget varm på idéen om at hente Ekitike, der nåede at score tre mål i 11 Superliga-kampe.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT