Medie: Tysker kan afløse presset Diego Simeone

Det kører ikke for Atlético Madrid i La Liga, og tirsdag kan de spanske mestre blive sendt ud af Champions League. Og ifølge den spanske avis El Nacional kan Diego Simeone snart være fortid på Wanda Metropolitano.



Diego Simeone sikrede Atlético Madrid det spanske mesterskab i sidste sæson, men i skrivende stund befinder argentineren sig i en noget problematisk situation. 

Lørdag blev det således til et chokerende hjemmebanenederlag til Mallorca, og tirsdag venter der så en skæbnekamp mod Porto i Champions League, hvor Atlético Madrid er i overhængende fare for at ryge ud af turneringen.

Efter 1-0-nederlaget til Milan i den seneste runde skal Atlético Madrid således vinde i Portugal, hvis de spanske mestre skal videre fra gruppen. Samtidig skal Atlético Madrid håbe på, at Milan ikke slår Liverpool hjemme på San Siro. Den engelske klub allerede har sikret sig førstepladsen.

Det er målscoren, der bliver afgørende, hvis både Atlético og Milan begge vinder. Spaniernes målscore er 4-7 inden sidste runde, mens italienernes er 5-7.

Simeone under pres
Efter lørdagens nederlag til Mallorca ligger Atlético Madrid samtidig på en skuffende fjerdeplads i La Liga, 10 point efter topholdet Real Madrid. Og ifølge den spanske avis El Nacional er Diego Simeone nu under et markant pres.

– Der bliver i den grad stillet spørgsmålstegn ved El Cholo [Simeone, red.], og der er dem, der mener, at en udskiftning på trænerposten vil være bedst for alle. Efter et årti i jobbet, hvor Simeone har vist sig som en af de bedste trænere i klubbens historie, overvejer begge parter nu at sætte en stopper for samarbejdet, lyder det således fra El Nacional.

Ifølge El Nacional er Diego Simeone desuden fristet af et nyt eventyr, og den tidligere Inter- og Lazio-stjerne er angiveligt opsat på at prøve sig af i Serie A. 

El Nacional skriver endvidere, at Atlético Madrid-præsident ser Joachim Löw som en mulig afløser for Simeone. Löw, der i 2014 gjorde Tyskland til verdensmestre, stoppede i sommer som tysk landstræner efter 15 år i jobbet.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Færdig i FC Midtjylland?

Den første i næsten 40 år

Bo Svensson i spil til stort job

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop