Medie: Tysker kan afløse presset Diego Simeone

Det kører ikke for Atlético Madrid i La Liga, og tirsdag kan de spanske mestre blive sendt ud af Champions League. Og ifølge den spanske avis El Nacional kan Diego Simeone snart være fortid på Wanda Metropolitano.



Diego Simeone sikrede Atlético Madrid det spanske mesterskab i sidste sæson, men i skrivende stund befinder argentineren sig i en noget problematisk situation. 

Lørdag blev det således til et chokerende hjemmebanenederlag til Mallorca, og tirsdag venter der så en skæbnekamp mod Porto i Champions League, hvor Atlético Madrid er i overhængende fare for at ryge ud af turneringen.

Efter 1-0-nederlaget til Milan i den seneste runde skal Atlético Madrid således vinde i Portugal, hvis de spanske mestre skal videre fra gruppen. Samtidig skal Atlético Madrid håbe på, at Milan ikke slår Liverpool hjemme på San Siro. Den engelske klub allerede har sikret sig førstepladsen.

Det er målscoren, der bliver afgørende, hvis både Atlético og Milan begge vinder. Spaniernes målscore er 4-7 inden sidste runde, mens italienernes er 5-7.

Simeone under pres
Efter lørdagens nederlag til Mallorca ligger Atlético Madrid samtidig på en skuffende fjerdeplads i La Liga, 10 point efter topholdet Real Madrid. Og ifølge den spanske avis El Nacional er Diego Simeone nu under et markant pres.

– Der bliver i den grad stillet spørgsmålstegn ved El Cholo [Simeone, red.], og der er dem, der mener, at en udskiftning på trænerposten vil være bedst for alle. Efter et årti i jobbet, hvor Simeone har vist sig som en af de bedste trænere i klubbens historie, overvejer begge parter nu at sætte en stopper for samarbejdet, lyder det således fra El Nacional.

Ifølge El Nacional er Diego Simeone desuden fristet af et nyt eventyr, og den tidligere Inter- og Lazio-stjerne er angiveligt opsat på at prøve sig af i Serie A. 

El Nacional skriver endvidere, at Atlético Madrid-præsident ser Joachim Löw som en mulig afløser for Simeone. Löw, der i 2014 gjorde Tyskland til verdensmestre, stoppede i sommer som tysk landstræner efter 15 år i jobbet.







LIVE

TransferLIVE: Her er Sarris nye job

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Senegal

Spanien – Kap Verde

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Belgien – Egypten

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Japan overrasker mod Holland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig