Diego Simeone sikrede Atlético Madrid det spanske mesterskab i sidste sæson, men i skrivende stund befinder argentineren sig i en noget problematisk situation.
Lørdag blev det således til et chokerende hjemmebanenederlag til Mallorca, og tirsdag venter der så en skæbnekamp mod Porto i Champions League, hvor Atlético Madrid er i overhængende fare for at ryge ud af turneringen.
Efter 1-0-nederlaget til Milan i den seneste runde skal Atlético Madrid således vinde i Portugal, hvis de spanske mestre skal videre fra gruppen. Samtidig skal Atlético Madrid håbe på, at Milan ikke slår Liverpool hjemme på San Siro. Den engelske klub allerede har sikret sig førstepladsen.
Det er målscoren, der bliver afgørende, hvis både Atlético og Milan begge vinder. Spaniernes målscore er 4-7 inden sidste runde, mens italienernes er 5-7.
Simeone under pres
Efter lørdagens nederlag til Mallorca ligger Atlético Madrid samtidig på en skuffende fjerdeplads i La Liga, 10 point efter topholdet Real Madrid. Og ifølge den spanske avis El Nacional er Diego Simeone nu under et markant pres.
– Der bliver i den grad stillet spørgsmålstegn ved El Cholo [Simeone, red.], og der er dem, der mener, at en udskiftning på trænerposten vil være bedst for alle. Efter et årti i jobbet, hvor Simeone har vist sig som en af de bedste trænere i klubbens historie, overvejer begge parter nu at sætte en stopper for samarbejdet, lyder det således fra El Nacional.
Ifølge El Nacional er Diego Simeone desuden fristet af et nyt eventyr, og den tidligere Inter- og Lazio-stjerne er angiveligt opsat på at prøve sig af i Serie A.
El Nacional skriver endvidere, at Atlético Madrid-præsident ser Joachim Löw som en mulig afløser for Simeone. Löw, der i 2014 gjorde Tyskland til verdensmestre, stoppede i sommer som tysk landstræner efter 15 år i jobbet.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
