Medie: Tysker kan afløse presset Diego Simeone

Det kører ikke for Atlético Madrid i La Liga, og tirsdag kan de spanske mestre blive sendt ud af Champions League. Og ifølge den spanske avis El Nacional kan Diego Simeone snart være fortid på Wanda Metropolitano.



Diego Simeone sikrede Atlético Madrid det spanske mesterskab i sidste sæson, men i skrivende stund befinder argentineren sig i en noget problematisk situation. 

Lørdag blev det således til et chokerende hjemmebanenederlag til Mallorca, og tirsdag venter der så en skæbnekamp mod Porto i Champions League, hvor Atlético Madrid er i overhængende fare for at ryge ud af turneringen.

Efter 1-0-nederlaget til Milan i den seneste runde skal Atlético Madrid således vinde i Portugal, hvis de spanske mestre skal videre fra gruppen. Samtidig skal Atlético Madrid håbe på, at Milan ikke slår Liverpool hjemme på San Siro. Den engelske klub allerede har sikret sig førstepladsen.

Det er målscoren, der bliver afgørende, hvis både Atlético og Milan begge vinder. Spaniernes målscore er 4-7 inden sidste runde, mens italienernes er 5-7.

Simeone under pres
Efter lørdagens nederlag til Mallorca ligger Atlético Madrid samtidig på en skuffende fjerdeplads i La Liga, 10 point efter topholdet Real Madrid. Og ifølge den spanske avis El Nacional er Diego Simeone nu under et markant pres.

– Der bliver i den grad stillet spørgsmålstegn ved El Cholo [Simeone, red.], og der er dem, der mener, at en udskiftning på trænerposten vil være bedst for alle. Efter et årti i jobbet, hvor Simeone har vist sig som en af de bedste trænere i klubbens historie, overvejer begge parter nu at sætte en stopper for samarbejdet, lyder det således fra El Nacional.

Ifølge El Nacional er Diego Simeone desuden fristet af et nyt eventyr, og den tidligere Inter- og Lazio-stjerne er angiveligt opsat på at prøve sig af i Serie A. 

El Nacional skriver endvidere, at Atlético Madrid-præsident ser Joachim Löw som en mulig afløser for Simeone. Löw, der i 2014 gjorde Tyskland til verdensmestre, stoppede i sommer som tysk landstræner efter 15 år i jobbet.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Vejle Boldklub – FC København

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum