Medie: United vil have dyr Barça-stjerne

Manchester United mangler en defensiv midtbanespiller, og den engelske storklub har angiveligt rettet kikkerten mod Barcelona.



Barcelona betalte i 2019 Ajax omtrent 560 millioner kroner for Frenkie de Jong, men hollænderens fremtid ser angiveligt usikker ud. 

Således skriver den spanske avis El Nacional, at Barcelonas pressede økonomi kan få den catalanske klub til at overveje et salg.

– Barcelona forsøger at få økonomien til at hænge sammen, således at man kan agere på transfermarkedet, både til januar og især til sommer. Og den bedste og hurtigste måde at sikre en stor indtægt er ved at sælge. Af denne årsag er Joan Laporta forpligtet til at lytte til tilbud på praktisk talt alle spillere, idet der ikke er mange urørlige spillere på dette Barça-hold. En af dem, der virker urørlig, men måske ikke længere er det, er Frenkie de Jong, lyder det således fra El Nacional. 

I Rangnicks kikkert
Frenkie de Jong startede på bænken i lørdagens 1-0-nederlag til Real Betis, hvor Xavi Hernández i stedet gjorde brug af Sergio Busquets, Nico González og Gavi. 

Og ifølge El Nacional har Manchester United fået øjnene op for Frenkie de Jongs situation. Avisen skriver således, at den engelske storklub allerede har henvendt sig til Barcelona vedrørende muligheden for at hente hollænderen.

Ifølge El Nacional vil den nyansatte cheftræner Ralf Rangnick sætte en ny kurs for Manchester Uniteds transferstrategi. Tyskeren, der fra næste sommer skal være konsulent i den engelske storklub, har altid haft en forkærlighed for at hente unge spillere.

El Nacional peger på, at Erik ten Hag i øjeblikket er favorit til at blive permanent Manchester United-cheftræner til sommer. Og Ajax-bossen kan potentielt hjælpe med at lokke Frenkie de Jong til Old Trafford, idet Barcelona-stjernen fik sit gennembrud under netop Erik ten Hag.

Ifølge El Nacional skal Barcelona formentlig tilbyde i omegnen af 630 millioner kroner, hvis Barcelona skal gå med til at sælge Frenkie de Jong. 







Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

UEFA med vild ændring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’