Barcelona betalte i 2019 Ajax omtrent 560 millioner kroner for Frenkie de Jong, men hollænderens fremtid ser angiveligt usikker ud.
Således skriver den spanske avis El Nacional, at Barcelonas pressede økonomi kan få den catalanske klub til at overveje et salg.
– Barcelona forsøger at få økonomien til at hænge sammen, således at man kan agere på transfermarkedet, både til januar og især til sommer. Og den bedste og hurtigste måde at sikre en stor indtægt er ved at sælge. Af denne årsag er Joan Laporta forpligtet til at lytte til tilbud på praktisk talt alle spillere, idet der ikke er mange urørlige spillere på dette Barça-hold. En af dem, der virker urørlig, men måske ikke længere er det, er Frenkie de Jong, lyder det således fra El Nacional.
I Rangnicks kikkert
Frenkie de Jong startede på bænken i lørdagens 1-0-nederlag til Real Betis, hvor Xavi Hernández i stedet gjorde brug af Sergio Busquets, Nico González og Gavi.
Og ifølge El Nacional har Manchester United fået øjnene op for Frenkie de Jongs situation. Avisen skriver således, at den engelske storklub allerede har henvendt sig til Barcelona vedrørende muligheden for at hente hollænderen.
Ifølge El Nacional vil den nyansatte cheftræner Ralf Rangnick sætte en ny kurs for Manchester Uniteds transferstrategi. Tyskeren, der fra næste sommer skal være konsulent i den engelske storklub, har altid haft en forkærlighed for at hente unge spillere.
El Nacional peger på, at Erik ten Hag i øjeblikket er favorit til at blive permanent Manchester United-cheftræner til sommer. Og Ajax-bossen kan potentielt hjælpe med at lokke Frenkie de Jong til Old Trafford, idet Barcelona-stjernen fik sit gennembrud under netop Erik ten Hag.
Ifølge El Nacional skal Barcelona formentlig tilbyde i omegnen af 630 millioner kroner, hvis Barcelona skal gå med til at sælge Frenkie de Jong.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Zanka ville spille gratis for FC København
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Sønderjyske køber ny cheftræner
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
