Medie: United vil have dyr Barça-stjerne

Manchester United mangler en defensiv midtbanespiller, og den engelske storklub har angiveligt rettet kikkerten mod Barcelona.



Barcelona betalte i 2019 Ajax omtrent 560 millioner kroner for Frenkie de Jong, men hollænderens fremtid ser angiveligt usikker ud. 

Således skriver den spanske avis El Nacional, at Barcelonas pressede økonomi kan få den catalanske klub til at overveje et salg.

– Barcelona forsøger at få økonomien til at hænge sammen, således at man kan agere på transfermarkedet, både til januar og især til sommer. Og den bedste og hurtigste måde at sikre en stor indtægt er ved at sælge. Af denne årsag er Joan Laporta forpligtet til at lytte til tilbud på praktisk talt alle spillere, idet der ikke er mange urørlige spillere på dette Barça-hold. En af dem, der virker urørlig, men måske ikke længere er det, er Frenkie de Jong, lyder det således fra El Nacional. 

I Rangnicks kikkert
Frenkie de Jong startede på bænken i lørdagens 1-0-nederlag til Real Betis, hvor Xavi Hernández i stedet gjorde brug af Sergio Busquets, Nico González og Gavi. 

Og ifølge El Nacional har Manchester United fået øjnene op for Frenkie de Jongs situation. Avisen skriver således, at den engelske storklub allerede har henvendt sig til Barcelona vedrørende muligheden for at hente hollænderen.

Ifølge El Nacional vil den nyansatte cheftræner Ralf Rangnick sætte en ny kurs for Manchester Uniteds transferstrategi. Tyskeren, der fra næste sommer skal være konsulent i den engelske storklub, har altid haft en forkærlighed for at hente unge spillere.

El Nacional peger på, at Erik ten Hag i øjeblikket er favorit til at blive permanent Manchester United-cheftræner til sommer. Og Ajax-bossen kan potentielt hjælpe med at lokke Frenkie de Jong til Old Trafford, idet Barcelona-stjernen fik sit gennembrud under netop Erik ten Hag.

Ifølge El Nacional skal Barcelona formentlig tilbyde i omegnen af 630 millioner kroner, hvis Barcelona skal gå med til at sælge Frenkie de Jong. 





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Storklub jagter to danskere

Oliver Sonne vender tilbage