Barcelona betalte i 2019 Ajax omtrent 560 millioner kroner for Frenkie de Jong, men hollænderens fremtid ser angiveligt usikker ud.
Således skriver den spanske avis El Nacional, at Barcelonas pressede økonomi kan få den catalanske klub til at overveje et salg.
– Barcelona forsøger at få økonomien til at hænge sammen, således at man kan agere på transfermarkedet, både til januar og især til sommer. Og den bedste og hurtigste måde at sikre en stor indtægt er ved at sælge. Af denne årsag er Joan Laporta forpligtet til at lytte til tilbud på praktisk talt alle spillere, idet der ikke er mange urørlige spillere på dette Barça-hold. En af dem, der virker urørlig, men måske ikke længere er det, er Frenkie de Jong, lyder det således fra El Nacional.
I Rangnicks kikkert
Frenkie de Jong startede på bænken i lørdagens 1-0-nederlag til Real Betis, hvor Xavi Hernández i stedet gjorde brug af Sergio Busquets, Nico González og Gavi.
Og ifølge El Nacional har Manchester United fået øjnene op for Frenkie de Jongs situation. Avisen skriver således, at den engelske storklub allerede har henvendt sig til Barcelona vedrørende muligheden for at hente hollænderen.
Ifølge El Nacional vil den nyansatte cheftræner Ralf Rangnick sætte en ny kurs for Manchester Uniteds transferstrategi. Tyskeren, der fra næste sommer skal være konsulent i den engelske storklub, har altid haft en forkærlighed for at hente unge spillere.
El Nacional peger på, at Erik ten Hag i øjeblikket er favorit til at blive permanent Manchester United-cheftræner til sommer. Og Ajax-bossen kan potentielt hjælpe med at lokke Frenkie de Jong til Old Trafford, idet Barcelona-stjernen fik sit gennembrud under netop Erik ten Hag.
Ifølge El Nacional skal Barcelona formentlig tilbyde i omegnen af 630 millioner kroner, hvis Barcelona skal gå med til at sælge Frenkie de Jong.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Bellingham og Kane sender England videre
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
CUSTOM
