Carlos Zecas tid i FC København lakker mod enden efter seks år i hovedstadsklubben, som Tipsbladet også for nyligt kunne afsløre.
Kaptajnen har kontraktudløb til sommer, og meget peger nu i retning af, at han skal retur til Grækenland og Panathinaikos, når kontrakten med FC København løber ud.
Det skriver et hav af græske medier – herunder skai.gr, Taklin og Sport24 – mandag aften.
Alle tre medier beretter, at Carlos Zeca bliver præsenteret i Panathinaikos indenfor en uge. Ifølge Sport24's oplysninger kan der være tale om en præsentation allerede i dag tirsdag.
Det er ikke så overraskende, at Carlos Zecas tid i FC København er forbi, da han gennem de seneste to sæsoner har døjet med alvorlige knæskader. Samtidig afgav han et løfte om at vende retur til Panathinaikos, da han forlod klubben tilbage i 2017.
Det løfte ser nu ud til at blive indfriet, men i første omgang skal midtbanespilleren gennem en masse lægetjek, da Panathinaikos vil sikre sig, at fysikken er, hvor den skal være efter to grimme knæskader, skriver Sport24.
Samme medie, skai.gr og Taklin oplyser også, at Carlos Zeca vil skrive under på en kontrakt med henblik på, at han får en rolle i Panathinaikos efter karrieren. Derfor er Zeca heller ikke tiltænkt en startplads hver gang i den kommende sæson.
Carlos Zeca har siden 2017 været på kontrakt i FC København, hvor han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel. Om to spillerunder kan han igen strække armene i vejret og sætte punktum for en flot FCK-karriere med endnu et dansk mesterskab, hvis man formår at holde FC Nordsjælland bag sig.
Den 34-årige midtbanemotor har spillet 138 Superliga-kampe for FC København, hvor det er blevet til otte scoringer. Carlos Zeca spillede i Panathinaikos fra 2011 til 2017, inden skiftet til FCK.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT