Medier: Carlos Zeca er en done deal

Flere græske medier skriver, at Carlos Zeca er snublende nær en retur til Panathinaikos.



Carlos Zecas tid i FC København lakker mod enden efter seks år i hovedstadsklubben, som Tipsbladet også for nyligt kunne afsløre.

Kaptajnen har kontraktudløb til sommer, og meget peger nu i retning af, at han skal retur til Grækenland og Panathinaikos, når kontrakten med FC København løber ud.

Det skriver et hav af græske medier – herunder skai.gr, Taklin og Sport24 – mandag aften.

Alle tre medier beretter, at Carlos Zeca bliver præsenteret i Panathinaikos indenfor en uge. Ifølge Sport24's oplysninger kan der være tale om en præsentation allerede i dag tirsdag.

Det er ikke så overraskende, at Carlos Zecas tid i FC København er forbi, da han gennem de seneste to sæsoner har døjet med alvorlige knæskader. Samtidig afgav han et løfte om at vende retur til Panathinaikos, da han forlod klubben tilbage i 2017.

Det løfte ser nu ud til at blive indfriet, men i første omgang skal midtbanespilleren gennem en masse lægetjek, da Panathinaikos vil sikre sig, at fysikken er, hvor den skal være efter to grimme knæskader, skriver Sport24.

Samme medie, skai.gr og Taklin oplyser også, at Carlos Zeca vil skrive under på en kontrakt med henblik på, at han får en rolle i Panathinaikos efter karrieren. Derfor er Zeca heller ikke tiltænkt en startplads hver gang i den kommende sæson.

Carlos Zeca har siden 2017 været på kontrakt i FC København, hvor han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel. Om to spillerunder kan han igen strække armene i vejret og sætte punktum for en flot FCK-karriere med endnu et dansk mesterskab, hvis man formår at holde FC Nordsjælland bag sig.

Den 34-årige midtbanemotor har spillet 138 Superliga-kampe for FC København, hvor det er blevet til otte scoringer. Carlos Zeca spillede i Panathinaikos fra 2011 til 2017, inden skiftet til FCK.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Slagter stjerner: Noget lort!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

I dialog med Steve Cooper

Norge – Senegal

Melder dansk stortalent transferklar

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp