Carlos Zecas tid i FC København lakker mod enden efter seks år i hovedstadsklubben, som Tipsbladet også for nyligt kunne afsløre.
Kaptajnen har kontraktudløb til sommer, og meget peger nu i retning af, at han skal retur til Grækenland og Panathinaikos, når kontrakten med FC København løber ud.
Det skriver et hav af græske medier – herunder skai.gr, Taklin og Sport24 – mandag aften.
Alle tre medier beretter, at Carlos Zeca bliver præsenteret i Panathinaikos indenfor en uge. Ifølge Sport24's oplysninger kan der være tale om en præsentation allerede i dag tirsdag.
Det er ikke så overraskende, at Carlos Zecas tid i FC København er forbi, da han gennem de seneste to sæsoner har døjet med alvorlige knæskader. Samtidig afgav han et løfte om at vende retur til Panathinaikos, da han forlod klubben tilbage i 2017.
Det løfte ser nu ud til at blive indfriet, men i første omgang skal midtbanespilleren gennem en masse lægetjek, da Panathinaikos vil sikre sig, at fysikken er, hvor den skal være efter to grimme knæskader, skriver Sport24.
Samme medie, skai.gr og Taklin oplyser også, at Carlos Zeca vil skrive under på en kontrakt med henblik på, at han får en rolle i Panathinaikos efter karrieren. Derfor er Zeca heller ikke tiltænkt en startplads hver gang i den kommende sæson.
Carlos Zeca har siden 2017 været på kontrakt i FC København, hvor han har vundet to danske mesterskaber og en pokaltitel. Om to spillerunder kan han igen strække armene i vejret og sætte punktum for en flot FCK-karriere med endnu et dansk mesterskab, hvis man formår at holde FC Nordsjælland bag sig.
Den 34-årige midtbanemotor har spillet 138 Superliga-kampe for FC København, hvor det er blevet til otte scoringer. Carlos Zeca spillede i Panathinaikos fra 2011 til 2017, inden skiftet til FCK.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Skotland – Marokko