Monsterbeløb: Real Madrid forgylder Kylian Mbappé

Kylian Mbappé kommer ikke til at gå sulten i seng, når han har skrevet under på sin kontrakt med Real Madrid.



I sidste uge meddelte flere af klodens største transferjournalister, at Kylian Mbappé har truffet en afgørelse omkring sin fremtid.

Den består i, at han forlader Paris Saint Germain til sommer, når hans kontrakt med storklubben udløber.

Dermed vil han være fri på markedet til at vælge sin næste klub, og det er næsten allerede forudbestemt, hvem det bliver. Real Madrid har i flere år været varme bejlere til franskmanden og nu peger det i retning af, at de lykkes med at få ham på kontrakt.

Marca har allerede rapporteret, at han har skrevet under på sin kontrakt med Real Madrid. Nu melder BBC så om flere detaljer i indholdet af kontrakten.

Han får angiveligt en femårig aftale i Real Madrid, som vil indbringe ham omkring 112 millioner kroner om året. Det er et voldsomt beløb, men der venter endnu større smil på vej til banken for franskmanden.

Ifølge BBC får 25-årige Kylian Mbappé også en signon bonus på lidt over 1,1 milliard kroner. Derudover får han også en procentdel af salg af trøjer og andet merchandise med hans navn eller ansigt på.

Kylian Mbappé har allerede i mange år været en af verdens bedst betalte fodboldspillere i PSG, som han kom til i 2017. Siden er det ifølge Transfermarkt blevet til 244 scoringer i 291 kampe.

Det er også blevet til et hav af mesterskaber og pokaltitler foruden alle de individuelle priser, som han også har vundet. Franskmanden mangler dog fortsat Champions League-pokalen i sit trofæskab.

Selvom han har mulighed for at afslutte sine syv år i PSG med dét trofæ, så kommer han i hvert fald til et Real Madrid-hold, der har for vane at præstere og komme langt i verdens bedste klubturnering.

Det skal dog nævnes, at ingen officielle kanaler – hverken PSG, Real Madrid eller Mbappé – endnu har meldt om, hvor fremtiden ligger.



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Belønnes af FC København

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund