Monsterbeløb: Real Madrid forgylder Kylian Mbappé

Kylian Mbappé kommer ikke til at gå sulten i seng, når han har skrevet under på sin kontrakt med Real Madrid.



I sidste uge meddelte flere af klodens største transferjournalister, at Kylian Mbappé har truffet en afgørelse omkring sin fremtid.

Den består i, at han forlader Paris Saint Germain til sommer, når hans kontrakt med storklubben udløber.

Dermed vil han være fri på markedet til at vælge sin næste klub, og det er næsten allerede forudbestemt, hvem det bliver. Real Madrid har i flere år været varme bejlere til franskmanden og nu peger det i retning af, at de lykkes med at få ham på kontrakt.

Marca har allerede rapporteret, at han har skrevet under på sin kontrakt med Real Madrid. Nu melder BBC så om flere detaljer i indholdet af kontrakten.

Han får angiveligt en femårig aftale i Real Madrid, som vil indbringe ham omkring 112 millioner kroner om året. Det er et voldsomt beløb, men der venter endnu større smil på vej til banken for franskmanden.

Ifølge BBC får 25-årige Kylian Mbappé også en signon bonus på lidt over 1,1 milliard kroner. Derudover får han også en procentdel af salg af trøjer og andet merchandise med hans navn eller ansigt på.

Kylian Mbappé har allerede i mange år været en af verdens bedst betalte fodboldspillere i PSG, som han kom til i 2017. Siden er det ifølge Transfermarkt blevet til 244 scoringer i 291 kampe.

Det er også blevet til et hav af mesterskaber og pokaltitler foruden alle de individuelle priser, som han også har vundet. Franskmanden mangler dog fortsat Champions League-pokalen i sit trofæskab.

Selvom han har mulighed for at afslutte sine syv år i PSG med dét trofæ, så kommer han i hvert fald til et Real Madrid-hold, der har for vane at præstere og komme langt i verdens bedste klubturnering.

Det skal dog nævnes, at ingen officielle kanaler – hverken PSG, Real Madrid eller Mbappé – endnu har meldt om, hvor fremtiden ligger.



Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FC Midtjylland kan score gode penge

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kongesæson – de køber Pep Biel

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-legende stråler som 41-årig

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-spiller afviser

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Slut: FC København vinder intenst derby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC – OB

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia