Det er en historie, der på ganske få dage har budt på en del kovendinger.
Er Zinédine Zidane på vej til at blive Paris Saint-Germains næste cheftræner? Først skrev The Telegraph tirsdag, at Zidane selv er meget varm på idéen. Onsdag skrev den spanske avis AS så, at Zidane ikke var interesseret alligevel.
Torsdag morgen har den franske avis Le Parisien så skrevet, at Zinedine Zidane og Paris Saint-Germain har ‘indledt forhandlinger for flere uger siden’.
– Paris har indledt samtaler med Zinédine Zidane med henblik på at lokke den tredobbelte Champions League-vinder til at overtage Mauricio Pochettinos job som cheftræner. Forhandlingerne var med henblik på en ankomst i næste sæson, men planlægningen kan nu blive fremskyndet, lyder det således fra Le Parisien.
– Det er ikke længere en fantasi, men snarere en drøm, der er tæt på at blive realiseret. PSG har i et stykke tid ledt efter en, der kan styre det galaktiske omklædningsrum… de har ledt efter en galaktisk træner. Og nu har de fundet ud af, hvem de vil have. Den 49-årige Zinédine Zidane kan blive Paris Saint-Germains syvende cheftræner under klubbens qatarske ejere.
Paris Saint-Germains plan har således været at få Zinedine Zidane som cheftræner fra sommeren 2022, men med rygterne om Manchester Uniteds jagt på Mauricio Pochettino ser det altså nu ud til, at pariserne vil forsøge at overtale Zidane til at komme med det samme.
🔵 INFO LE PARISIEN | Les négociations entre Zinédine Zidane et le PSG sont entamées depuis plusieurs semaines
— Le Parisien (@le_Parisien) November 25, 2021
La direction du club a la ferme intention de faire du Français le prochain coach parisienhttps://t.co/PqqKN4A3jh
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
