• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter Lars Gram-Hanssen

Ny drejning: De har forhandlet med Zidane i ugevis

Foto: Getty Images

Paris Saint-Germains plan er angiveligt at ansætte Zinedine Zidane som klubbens næste cheftræner.

Af Lars Gram-Hanssen

Det er en historie, der på ganske få dage har budt på en del kovendinger. 

Er Zinédine Zidane på vej til at blive Paris Saint-Germains næste cheftræner? Først skrev The Telegraph tirsdag, at Zidane selv er meget varm på idéen. Onsdag skrev den spanske avis AS så, at Zidane ikke var interesseret alligevel.

Torsdag morgen har den franske avis Le Parisien så skrevet, at Zinedine Zidane og Paris Saint-Germain har 'indledt forhandlinger for flere uger siden'. 

- Paris har indledt samtaler med Zinédine Zidane med henblik på at lokke den tredobbelte Champions League-vinder til at overtage Mauricio Pochettinos job som cheftræner. Forhandlingerne var med henblik på en ankomst i næste sæson, men planlægningen kan nu blive fremskyndet, lyder det således fra Le Parisien.

- Det er ikke længere en fantasi, men snarere en drøm, der er tæt på at blive realiseret. PSG har i et stykke tid ledt efter en, der kan styre det galaktiske omklædningsrum... de har ledt efter en galaktisk træner. Og nu har de fundet ud af, hvem de vil have. Den 49-årige Zinédine Zidane kan blive Paris Saint-Germains syvende cheftræner under klubbens qatarske ejere.

Paris Saint-Germains plan har således været at få Zinedine Zidane som cheftræner fra sommeren 2022, men med rygterne om Manchester Uniteds jagt på Mauricio Pochettino ser det altså nu ud til, at pariserne vil forsøge at overtale Zidane til at komme med det samme.