Det er en historie, der på ganske få dage har budt på en del kovendinger.
Er Zinédine Zidane på vej til at blive Paris Saint-Germains næste cheftræner? Først skrev The Telegraph tirsdag, at Zidane selv er meget varm på idéen. Onsdag skrev den spanske avis AS så, at Zidane ikke var interesseret alligevel.
Torsdag morgen har den franske avis Le Parisien så skrevet, at Zinedine Zidane og Paris Saint-Germain har ‘indledt forhandlinger for flere uger siden’.
– Paris har indledt samtaler med Zinédine Zidane med henblik på at lokke den tredobbelte Champions League-vinder til at overtage Mauricio Pochettinos job som cheftræner. Forhandlingerne var med henblik på en ankomst i næste sæson, men planlægningen kan nu blive fremskyndet, lyder det således fra Le Parisien.
– Det er ikke længere en fantasi, men snarere en drøm, der er tæt på at blive realiseret. PSG har i et stykke tid ledt efter en, der kan styre det galaktiske omklædningsrum… de har ledt efter en galaktisk træner. Og nu har de fundet ud af, hvem de vil have. Den 49-årige Zinédine Zidane kan blive Paris Saint-Germains syvende cheftræner under klubbens qatarske ejere.
Paris Saint-Germains plan har således været at få Zinedine Zidane som cheftræner fra sommeren 2022, men med rygterne om Manchester Uniteds jagt på Mauricio Pochettino ser det altså nu ud til, at pariserne vil forsøge at overtale Zidane til at komme med det samme.
🔵 INFO LE PARISIEN | Les négociations entre Zinédine Zidane et le PSG sont entamées depuis plusieurs semaines
— Le Parisien (@le_Parisien) November 25, 2021
La direction du club a la ferme intention de faire du Français le prochain coach parisienhttps://t.co/PqqKN4A3jh
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
