Bayern München tager kontakt til glohed dansker

Varm dansker er et emne i den tyske storklub Bayern München.



Rasmus Højlund meldes i disse dage på vej til samtlige storklubber i Europa, og nu har endnu en bragt sig på banen.

Selveste Bayern München, der lige har fået Thomas Tuchel som cheftræner, er angiveligt vilde med den brandvarme dansker, som for nylig scorede fem mål for Danmark mod Finland og Kasakhstan.

Interessen er angiveligt så konkret, at man allerede har taget den første kontakt omkring et eventuelt skifte. 

Det skriver det italienske medie Tuttomercatoweb

For få dage siden skrev den italienske transferjournalist Fabrizio Romano, at Rasmus Højlund og hans lejr leder efter en ny agent. Dette for at forberede danskeren til et storstilet skifte i fremtiden. 

Tuttomercatoweb skriver, at Rasmus Højlund kan blive en del af agentbureauet LIAN Sports Group, som blandt andet repræsenterer Leroy Sané, Federico Chiesa og Kalidou Koulibaly. Dette rygte skal dog nok tages med et gran salt. 

Bayern Münchens interesse giver på flere måder mening. Den tyske storklub solgte topscorer Robert Lewandowski sidste sommer og afløste ham med Sadio Mané. Den tidligere Liverpool-stjerne har dog haft en vanskelig første tid i Tyskland, og som type er han slet ikke en spiller, som scorer lige så mange mål som polakken.

Derfor kan Bayern München se mod Højlund for at finde sin næste bomber, og mon ikke også Thomas Tuchel kan se for sig, at den energiske danske angriber har evnerne og potentialet til at hamre mange mål ind for storklubben.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’