Osimhen-pris kan bane vejen for Højlunds PL-skifte

Ifølge The Guardian er Erik ten Hag 'besat' af at hente Harry Kane, mens Napolis Victor Osimhen bliver for dyr at hente. Rasmus Højlund kan stadig rykke til Old Trafford til sommer, forlyder det.



Harry Kane, Victor Osimhen og Rasmus Højlund er tre angribere, der i den seneste tid er blevet rygtet til Manchester United. 

Ifølge The Guardian rykker Napoli-stjernen dog næppe til Old Trafford til sommer, selvom interessen er stor. 

De italienske mestre har valgt at sætte et prisskilt på 1,1 milliarder kroner på Victor Osimhen, og ifølge The Guardian er det en pris, som Manchester United med al sandsynlighed ikke er indstillet på at betale. 

Manchester United ønsker ikke at betale mere end 850 millioner kroner for Osimhen, idet der ikke er nogen garanti for, at nigerianeren kan tilpasse sig i Premier League. 

Ifølge The Guardian er det Harry Kane, der topper Manchester Uniteds ønskeliste, idet Erik ten Hag angiveligt er 'besat' af Tottenham-stjernen. 

Manchester Uniteds plan er at komme med et tidligt bud på Harry Kane, idet 'De Røde Djævle' ikke ønsker at risikere en længerevarende transfersaga denne sommer. Dermed vil der være tid til at finde en anden løsning, såfremt Tottenham viser sig umulige at forhandle med. 

Harry Kanes kontrakt udløber i 2024, så Tottenham står umiddelbart ikke i den bedste forhandlingsposition. 

Ifølge The Guardian vil Rasmus Højlund blive set som 'fremtidens mand', hvis den 20-årige dansker bliver hentet til Manchester United denne sommer. Højlund er ikke tiltænkt en rolle som starter, hvis han bliver hentet, skriver The Guardian. 

Ifølge The Guardian er Erik ten Hag også meget interesseret i at hente Chelsea-stjernen Mason Mount, der ligesom Harry Kane har kontraktudløb om 12 måneders tid. 





Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre