Osimhen-pris kan bane vejen for Højlunds PL-skifte

Ifølge The Guardian er Erik ten Hag 'besat' af at hente Harry Kane, mens Napolis Victor Osimhen bliver for dyr at hente. Rasmus Højlund kan stadig rykke til Old Trafford til sommer, forlyder det.



Harry Kane, Victor Osimhen og Rasmus Højlund er tre angribere, der i den seneste tid er blevet rygtet til Manchester United. 

Ifølge The Guardian rykker Napoli-stjernen dog næppe til Old Trafford til sommer, selvom interessen er stor. 

De italienske mestre har valgt at sætte et prisskilt på 1,1 milliarder kroner på Victor Osimhen, og ifølge The Guardian er det en pris, som Manchester United med al sandsynlighed ikke er indstillet på at betale. 

Manchester United ønsker ikke at betale mere end 850 millioner kroner for Osimhen, idet der ikke er nogen garanti for, at nigerianeren kan tilpasse sig i Premier League. 

Ifølge The Guardian er det Harry Kane, der topper Manchester Uniteds ønskeliste, idet Erik ten Hag angiveligt er 'besat' af Tottenham-stjernen. 

Manchester Uniteds plan er at komme med et tidligt bud på Harry Kane, idet 'De Røde Djævle' ikke ønsker at risikere en længerevarende transfersaga denne sommer. Dermed vil der være tid til at finde en anden løsning, såfremt Tottenham viser sig umulige at forhandle med. 

Harry Kanes kontrakt udløber i 2024, så Tottenham står umiddelbart ikke i den bedste forhandlingsposition. 

Ifølge The Guardian vil Rasmus Højlund blive set som 'fremtidens mand', hvis den 20-årige dansker bliver hentet til Manchester United denne sommer. Højlund er ikke tiltænkt en rolle som starter, hvis han bliver hentet, skriver The Guardian. 

Ifølge The Guardian er Erik ten Hag også meget interesseret i at hente Chelsea-stjernen Mason Mount, der ligesom Harry Kane har kontraktudløb om 12 måneders tid. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Positive forhandlinger med Nartey

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

FC Midtjylland-spiller stukket ned