Erling Haaland er i disse dage samlet med det norske landshold, men i kulissen bliver hans kontrakt med Manchester City diskuteret.
Det erfarer flere engelske medier herunder The Mirror.
For nyligt forhandlede Erling Haalands familie og hans rådgiver Rafaela Pimenta i Norge, hvilket gav et positivt udbytte og rykkede parterne nærmere en underskrift.
Ender det med et håndtryk, vil det være et gyldent et af slagsen og gøre Erling Haaland, 24 år, til den bedst betalte spiller i Premier League. Ifølge The Mirror er han blevet tilbudt knap 4,5 millioner kroner om ugen svarende til 215 millioner kroner om året.
Det er en rimelig markant lønstigning på 54 millioner kroner. Nordmandens nuværende årsløn ligger nemlig på omkring 161 millioner kroner.
Hans potentielt nye løn kommer også med længder til at overgå holdkammeraten Kevin De Bruynes årsløn på 171.500.000, som i skrivende stund er Premier Leagues bedst betalte spiller. Der er dog et stykke op til Frenkie De Jong, som angiveligt tjener knap 260 millioner kroner om året i FC Barcelona.
Manchester Citys sportslige ledelse og Erling Haalands rådgivere forhandler desuden om en toårig forlængelse, hvilket vil binde ham til Etihad Stadium frem til sommeren 2029.
Ifølge The Mirror er der dog lige nu en knast i forhandlingerne, som drejer sig om Erling Haalands frikøbsklausul. Den lyder lige nu på lidt over 1,3 milliarder kroner.
Manchester City ønsker den fjernet fra nordmandens kontrakt, mens hans rådgivere insisterer på at lade den blive. En mulig løsning på hårdknuden kan være at øge frikøbsklausulen til knap 1,8 milliarder kroner, skriver The Mirror.
Uanset er der ikke noget at sige til, at Manchester City gerne vil honorere Erling Haalands arbejde. Han har været fuldstædnig ustyrlig siden skiftet fra Dortmund til Manchester City.
Konstant omskriver han historiebøgerne og står lige nu noteret for 105 scoringer i 114 kampe for Manchester City ifølge Transfermarkt.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’