Erling Haaland er i disse dage samlet med det norske landshold, men i kulissen bliver hans kontrakt med Manchester City diskuteret.
Det erfarer flere engelske medier herunder The Mirror.
For nyligt forhandlede Erling Haalands familie og hans rådgiver Rafaela Pimenta i Norge, hvilket gav et positivt udbytte og rykkede parterne nærmere en underskrift.
Ender det med et håndtryk, vil det være et gyldent et af slagsen og gøre Erling Haaland, 24 år, til den bedst betalte spiller i Premier League. Ifølge The Mirror er han blevet tilbudt knap 4,5 millioner kroner om ugen svarende til 215 millioner kroner om året.
Det er en rimelig markant lønstigning på 54 millioner kroner. Nordmandens nuværende årsløn ligger nemlig på omkring 161 millioner kroner.
Hans potentielt nye løn kommer også med længder til at overgå holdkammeraten Kevin De Bruynes årsløn på 171.500.000, som i skrivende stund er Premier Leagues bedst betalte spiller. Der er dog et stykke op til Frenkie De Jong, som angiveligt tjener knap 260 millioner kroner om året i FC Barcelona.
Manchester Citys sportslige ledelse og Erling Haalands rådgivere forhandler desuden om en toårig forlængelse, hvilket vil binde ham til Etihad Stadium frem til sommeren 2029.
Ifølge The Mirror er der dog lige nu en knast i forhandlingerne, som drejer sig om Erling Haalands frikøbsklausul. Den lyder lige nu på lidt over 1,3 milliarder kroner.
Manchester City ønsker den fjernet fra nordmandens kontrakt, mens hans rådgivere insisterer på at lade den blive. En mulig løsning på hårdknuden kan være at øge frikøbsklausulen til knap 1,8 milliarder kroner, skriver The Mirror.
Uanset er der ikke noget at sige til, at Manchester City gerne vil honorere Erling Haalands arbejde. Han har været fuldstædnig ustyrlig siden skiftet fra Dortmund til Manchester City.
Konstant omskriver han historiebøgerne og står lige nu noteret for 105 scoringer i 114 kampe for Manchester City ifølge Transfermarkt.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER