Rekordbeløb – i forhandlinger med Erling Haaland

Ifølge engelske medier er Erling Haaland blevet tilbudt en svimlende kontraktforlængelse af Manchester City.



Erling Haaland er i disse dage samlet med det norske landshold, men i kulissen bliver hans kontrakt med Manchester City diskuteret.

Det erfarer flere engelske medier herunder The Mirror.

For nyligt forhandlede Erling Haalands familie og hans rådgiver Rafaela Pimenta i Norge, hvilket gav et positivt udbytte og rykkede parterne nærmere en underskrift.

Ender det med et håndtryk, vil det være et gyldent et af slagsen og gøre Erling Haaland, 24 år, til den bedst betalte spiller i Premier League. Ifølge The Mirror er han blevet tilbudt knap 4,5 millioner kroner om ugen svarende til 215 millioner kroner om året.

Det er en rimelig markant lønstigning på 54 millioner kroner. Nordmandens nuværende årsløn ligger nemlig på omkring 161 millioner kroner.

Hans potentielt nye løn kommer også med længder til at overgå holdkammeraten Kevin De Bruynes årsløn på 171.500.000, som i skrivende stund er Premier Leagues bedst betalte spiller. Der er dog et stykke op til Frenkie De Jong, som angiveligt tjener knap 260 millioner kroner om året i FC Barcelona.

Manchester Citys sportslige ledelse og Erling Haalands rådgivere forhandler desuden om en toårig forlængelse, hvilket vil binde ham til Etihad Stadium frem til sommeren 2029.

Ifølge The Mirror er der dog lige nu en knast i forhandlingerne, som drejer sig om Erling Haalands frikøbsklausul. Den lyder lige nu på lidt over 1,3 milliarder kroner. 

Manchester City ønsker den fjernet fra nordmandens kontrakt, mens hans rådgivere insisterer på at lade den blive. En mulig løsning på hårdknuden kan være at øge frikøbsklausulen til knap 1,8 milliarder kroner, skriver The Mirror.

Uanset er der ikke noget at sige til, at Manchester City gerne vil honorere Erling Haalands arbejde. Han har været fuldstædnig ustyrlig siden skiftet fra Dortmund til Manchester City.

Konstant omskriver han historiebøgerne og står lige nu noteret for 105 scoringer i 114 kampe for Manchester City ifølge Transfermarkt.





Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’


‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Er han Superligaens bedste træner?

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Mor troede han løj efter opkald

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Var i gang med at planlægge sine fridage

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

– Det er en katastrofe!

Fyret efter forfærdelig stime

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Thompson prygler Pölten

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Giver status på Wahid Faghir

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Brian Riemer tvunget til ændring

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Brøndby gør topkampen helt åben