Rekordbeløb – i forhandlinger med Erling Haaland

Ifølge engelske medier er Erling Haaland blevet tilbudt en svimlende kontraktforlængelse af Manchester City.



Erling Haaland er i disse dage samlet med det norske landshold, men i kulissen bliver hans kontrakt med Manchester City diskuteret.

Det erfarer flere engelske medier herunder The Mirror.

For nyligt forhandlede Erling Haalands familie og hans rådgiver Rafaela Pimenta i Norge, hvilket gav et positivt udbytte og rykkede parterne nærmere en underskrift.

Ender det med et håndtryk, vil det være et gyldent et af slagsen og gøre Erling Haaland, 24 år, til den bedst betalte spiller i Premier League. Ifølge The Mirror er han blevet tilbudt knap 4,5 millioner kroner om ugen svarende til 215 millioner kroner om året.

Det er en rimelig markant lønstigning på 54 millioner kroner. Nordmandens nuværende årsløn ligger nemlig på omkring 161 millioner kroner.

Hans potentielt nye løn kommer også med længder til at overgå holdkammeraten Kevin De Bruynes årsløn på 171.500.000, som i skrivende stund er Premier Leagues bedst betalte spiller. Der er dog et stykke op til Frenkie De Jong, som angiveligt tjener knap 260 millioner kroner om året i FC Barcelona.

Manchester Citys sportslige ledelse og Erling Haalands rådgivere forhandler desuden om en toårig forlængelse, hvilket vil binde ham til Etihad Stadium frem til sommeren 2029.

Ifølge The Mirror er der dog lige nu en knast i forhandlingerne, som drejer sig om Erling Haalands frikøbsklausul. Den lyder lige nu på lidt over 1,3 milliarder kroner. 

Manchester City ønsker den fjernet fra nordmandens kontrakt, mens hans rådgivere insisterer på at lade den blive. En mulig løsning på hårdknuden kan være at øge frikøbsklausulen til knap 1,8 milliarder kroner, skriver The Mirror.

Uanset er der ikke noget at sige til, at Manchester City gerne vil honorere Erling Haalands arbejde. Han har været fuldstædnig ustyrlig siden skiftet fra Dortmund til Manchester City.

Konstant omskriver han historiebøgerne og står lige nu noteret for 105 scoringer i 114 kampe for Manchester City ifølge Transfermarkt.



Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Randers FC – OB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Andreas Christensen i chokskifte?

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

“Har set ham fra OB få karantæne”

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Vender hjem til AaB

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp