Erling Haaland er i disse dage samlet med det norske landshold, men i kulissen bliver hans kontrakt med Manchester City diskuteret.
Det erfarer flere engelske medier herunder The Mirror.
For nyligt forhandlede Erling Haalands familie og hans rådgiver Rafaela Pimenta i Norge, hvilket gav et positivt udbytte og rykkede parterne nærmere en underskrift.
Ender det med et håndtryk, vil det være et gyldent et af slagsen og gøre Erling Haaland, 24 år, til den bedst betalte spiller i Premier League. Ifølge The Mirror er han blevet tilbudt knap 4,5 millioner kroner om ugen svarende til 215 millioner kroner om året.
Det er en rimelig markant lønstigning på 54 millioner kroner. Nordmandens nuværende årsløn ligger nemlig på omkring 161 millioner kroner.
Hans potentielt nye løn kommer også med længder til at overgå holdkammeraten Kevin De Bruynes årsløn på 171.500.000, som i skrivende stund er Premier Leagues bedst betalte spiller. Der er dog et stykke op til Frenkie De Jong, som angiveligt tjener knap 260 millioner kroner om året i FC Barcelona.
Manchester Citys sportslige ledelse og Erling Haalands rådgivere forhandler desuden om en toårig forlængelse, hvilket vil binde ham til Etihad Stadium frem til sommeren 2029.
Ifølge The Mirror er der dog lige nu en knast i forhandlingerne, som drejer sig om Erling Haalands frikøbsklausul. Den lyder lige nu på lidt over 1,3 milliarder kroner.
Manchester City ønsker den fjernet fra nordmandens kontrakt, mens hans rådgivere insisterer på at lade den blive. En mulig løsning på hårdknuden kan være at øge frikøbsklausulen til knap 1,8 milliarder kroner, skriver The Mirror.
Uanset er der ikke noget at sige til, at Manchester City gerne vil honorere Erling Haalands arbejde. Han har været fuldstædnig ustyrlig siden skiftet fra Dortmund til Manchester City.
Konstant omskriver han historiebøgerne og står lige nu noteret for 105 scoringer i 114 kampe for Manchester City ifølge Transfermarkt.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE