Det ligger næsten helt fast, at FC København i sommerens transfervindue skiller sig af med Robin Olsen. Ståle Solbakken har lagt op til, at den svenske landsholdsmålmand skal sælges, og Jesse Joronen er allerede blevet hentet som erstatningen i AC Horsens.
Tidligere i dag blev Robin Olsen sat i forbindelse med et skifte til AS Roma. Den italienske klub har ingen planer om at sælge Alisson i sommerens transfervindue, men alligevel holder klubben øje med en lille håndfuld målmænd, og dem er FC København-målmanden ifølge Fotbollskanalen én af.
Netop Alisson har været et varmt emne i Liverpool, og den engelske klub har et mål om at hente en ny målmand inden næste sæson. Foruden den brasilianske landsholdsmålmand kigger Liverpool også på Jan Oblak, men i tilfælde af at det kan ikke kan lade sig gøre, vil Premier League-klubben gå længere ned af listen med målmænd.
Her finder Liverpool, ifølge the Guardian, Robin Olsen. Den 28-årige svensker er angiveligt i søgelyset hos den engelske storklub, men selvom han har været forrygende for både FC København og det svenske landshold, må man trods alt mene, at han er på et noget lavere niveau end både Alisson og Jan Oblak.
Liverpool vil sandsynligvis også gå efter en målmand, der kan tage kampen op med Loris Karius, som i anden halvdel af den forgangne sæson skubbede Simon Mignolet endegyldigt ud på bænken. Tyskeren leverede en stribe gode præstationer, inden han i Champions League-finalen lavede to graverende fejl, som har stillet spørgsmålstegn ved Liverpools målmandssituation.
Foruden Loris Karius råder Liverpool i øjeblikket også over både Danny Ward og Simon Mignolet, som henholdsvis er en del af det walisiske og belgiske landshold.
I øjeblikket er Robin Olsen afsted med det svenske landshold til VM i Rusland, hvor han er det klare førstevalg for Janne Anderssons mandskab, som er havnet i gruppe med Tyskland, Mexico og Sydkorea.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
